Barry Keoghan 

8,1
16 109 ocen gry aktorskiej
Barry Keoghan
Irlandzki aktor Barry Keoghan urodził się 18 października 1992 roku w Dublinie (Irlandia). Jego matka zmagała się z uzależnieniem od narkotyków. Zmarła, gdy Barry miał 12 lat. Od tego momentu wraz ze swoim bratem Erikiem spędził siedem lat w trzynastu rodzinach zastępczych. Starsza siostra postanowiła rzucić pracę i zająć się młodszymi braćmi. Rodzeństwo wraz z ciocią i babcią mieszkało wspólnie, gnieżdżąc się w jednym pokoju.
Swoje pierwsze kroki w aktorstwie stawiał już w latach szkolnych w O'Connell School na North Richmond Street w Dublinie. Stamtąd jednak został wyrzucony przez złe zachowanie.
W 2011 roku w witrynie sklepowej na Sheriff Street w Dublinie zobaczył ogłoszenie o castingu do filmu kryminalnego "Between the Canals". Zgłosił się na casting, otrzymał niewielką rolę jako Aido, i tak zaczął swoją karierę aktorską.
Następnie rozpoczął studia w lokalnej dublińskiej szkole aktorskiej – The Factory, należącej do The National Performing Arts School. Mając 18 lat pojawił się w irlandzkiej operze mydlanej "Fair City". W kolejnych latach wystąpił m.in. w serialu "Love/Hate" oraz filmach "W potrzasku. Belfast '71", "Mammal" i "Wbrew rodzinie".
Już w 2017 roku dostał możliwość zagrania w filmach dwóch znanych reżyserów. W "Dunkierce" Christophera Nolana oraz "Zabicie świętego jeleniaYorgosa Lanthimosa. Za rolę u greckiego reżysera otrzymał Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną dla Najlepszego aktora drugoplanowego.
W 2018 roku "The Hollywood Reporter" opisał wykorzystywanie przez Keoghana w aktorstwie jego trudnych doświadczeń z dzieciństwa jako "kolejną wielką rzecz w Hollywood".
W 2019 roku nominowany był do nagrody BAFTA w kategorii Największa aktorska nadzieja kina ('Rising Star'), przeznaczonej dla nowych talentów w branży aktorskiej. W tym też roku wystąpił w serialu HBO – "Czarnobyl" oraz w filmie "Calm With Horses", za który w 2021 roku otrzymał nominację do nagrody BAFTA dla Najlepszego aktora drugoplanowego.
W 2020 roku znalazł się na 27. miejscu na liście najlepszych irlandzkich aktorów filmowych "The Irish Times".
W 2023 roku za rolę w filmie "Duchy Inisherin" otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara, oraz zdobył nagrodę BAFTA dla Najlepszego aktora drugoplanowego.
We września 2021 roku aktor zaczął spotykać się z dentystką Alyson Kierans, kilka miesięcy później – 27 marca 2022 roku para ogłosiła, że spodziewa się dziecka. Ich syn Brando przyszedł na świat 8 sierpnia 2022 roku.
Aktor zaangażowany jest w działalność charytatywną. W marcu 2022 roku został ambasadorem irlandzkiej organizacji charytatywnej Barretstown, której celem jest pomoc dzieciom chorującym na raka oraz inne poważne choroby. Założycielem organizacji jest amerykański aktor Paul Newman. Keoghan został również fundatorem nowego studia hiszpańskiej fundacji Fundación Aladina, której podopieczni uczestniczyli wcześniej w obozach terapeutycznych organizowanych przez fundację Barretstown.
Jest ambasadorem domu mody Dior.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 października 1992

miejsce urodzenia: Dublin, Irlandia

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, inną nagrodę oraz 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma brata Erica oraz starszą siostrę Gemmę.
Miał zagrać Yoricka Browna w serialu "Y: Ostatni mężczyzna", jednak zrezygnował z udziału w projekcie przed rozpoczęciem produkcji. Angaż otrzymał Ben Schnetzer.
Ma syna Brando (ur. 08.08.2022) z Alyson Sandro.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie wiem dlaczego,ale mam nieodparta chęć uderzyć go w twarz.

Rewelacyjny aktor. Ma w sobie to coś, co miał młody Di Caprio. Moim zdaniem, wybitnie utalentowany… Ciekawa jestem rozwoju jego kariery.

Wygląda jak młody Joel Edgerton badź jak syn Joela

Rewelacyjna rola w duchach Inisherin.
Dziwie się, że nie dostał za to oskara.
Brawo - oby tak dalej

Kojarzą mi się ich aury artystyczne: niewysocy, niezbyt przystojne twarze, ale nie można oderwać wzroku gdy grają