Billy Crystal 

William Edward Crystal

7,8
3 477 ocen gry aktorskiej
Billy Crystal
Kiedy Billy Crystal rozpoczynał karierę filmową, był już uznanym komikiem. Po raz pierwszy wystąpił w wieku 5 lat, kiedy to zatańczył na scenie podczas występu Billie Holiday.
Początkowo Crystal zamierzał zrobić karierę sportową. Przez długie lata był zafascynowany baseballem i jego marzeniem było zostać zawodowym graczem. Za doskonałe wyniki sportowe otrzymał stypendium, które umożliwiło mu podjęcie studiów na Uniwersytecie Marshalla w Wirginii Zachodniej (USA). Tam jednak znalazł nową pasję. Otóż zaproponowano mu prowadzenie uczelnianej rozgłośni radiowej. Praca ta zainteresowała go tak bardzo, że dalszą swoją edukację postanowił związać z mediami.
Opuścił szkołę i wstąpił na uniwersytet w Nowym Jorku na wydział reżyserii. Po zakończeniu nauki założył własną grupę kabaretową pod nazwą "3's Company" i wyruszył w trasę po Stanach. Nie udało mu się osiągnąć żadnych znaczących sukcesów i rozpoczął pracę jako komik w jednym z nocnych klubów w Los Angeles. Tam został dostrzeżony przez producenta Normana Leara, który zaproponował Crystalowi udział w kilku programach telewizyjnych. Również wówczas aktor nie odniósł zbyt wielkich sukcesów, ale zaproszono go do pracy przy jednym z najpopularniejszych programów rozrywkowych w telewizji amerykańskiej "Saturday Night Live". Był to przełom w karierze Crystala. Za udział w programie otrzymał nominację do nagrody Emmy. Otworzyło mu to drogę na duży ekran i w krótkim czasie Billy stał się jednym z najpopularniejszych aktorów Hollywood.
W 1992 roku zadebiutował po drugiej stronie kamery, reżyserując film "Komik na sobotę", do którego napisał również scenariusz, i w którym zagrał główną rolę. Crystal jest także znany z ceremonii wręczania Oscarów, której 9 razy był gospodarzem.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 marca 1948

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 171 cm

Złoty Popcorn
Zdobył Złoty Popcorn, 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Janice Crystal (od 04.06.1970), 2 córki: Jennifer (ur. 26.01.1973) i Lindsay (ur. 21.10.1977)
Wystąpił w następujących teledyskach:
- "Sweet Freedom" Michaela McDonalda;
- "Voices That Care".
Napisał książkę dla dzieci "I Already Know I Love You", którą zadedykował swojej wnuczce Elli Ryan.
Pierwotnie to on miał reżyserować film "Ulubieńcy Ameryki", jednak zgodził się odstąpić tę funkcję Joe Rothowi i zajął się (oprócz swej roli) produkcją filmu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Billy Crystal: 700 sundays", świetnego swoją drogą. Billy opowiada o swoim domu rodzinnym i bliskich, bardzo dobrze się to ogląda, jest śmiesznie i wzruszająco!

Lubię filmy z jego udziałem...

Obejrzałem właśnie na HBO Go jego spektakl z 2014 - "700 niedziel". Poruszające, zajebiste one man show. O rzeczach najważniejszych. :) Dla wszystkich ceniących spostrzegawczość i błysk szybkiego komentarza.

Pisałam już w sprawie tego kardynalnego błędu...
zwróciłam uwagę, iż w opisie postaci Billy Crystala napisano, iż zadebiutował na koncercie...Billy Holiday'a.

Bardzo lubię Seksmisję i w tym miejscu nie pozostaje mi nic innego jak zakrzyknąć - Billy (lub częściej: Billie) Holiday była KOBIETĄ

Pozdrawiam serdecznie i...

więcej

Wszystkiego najlepszego! z okazji 65 urodzin

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones