Cate Blanchett 

Catherine Élise Blanchett

8,5
92 194 oceny gry aktorskiej
Cate Blanchett
Początkowo nie interesowała się aktorstwem, studiowała ekonomię na uniwersytecie w Melbourne. Szybko jednak porzuciła szkołę i zaczęła podróżować. W 1992 roku ukończyła Narodowy Instytut Teatralny w Australii. Z powodzeniem grała w teatrze, już za swój pierwszy występ otrzymała wyróżnienie - uhonorowano ją wtedy nagrodą Rosemont jako najlepszą aktorkę. W roku 1994 wystąpiła w telewizji w serialu "Heartland", który również przyniósł jej przychylność krytyków. W kinie zadebiutowała filmem "Rajska droga" z 1997 roku. W tym samym roku wyszła za mąż za scenarzystę Andrew'a Uptona. Zagrała również z Ralphem Fiennesem w filmie "Oscar i Lucinda". Prawdziwym sukcesem okazał się film "Elizabeth", gdzie wcieliła się w postać angielskiej królowej Elżbiety I. Otrzymała za nią wiele nagród, m.in. BAFTA, nagrodę Stowarzyszenia Londyńskich Krytyków i Złoty Glob, natomiast w nominacji do Oscara przegrała z Gwyneth Paltrow.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 maja 1969

miejsce urodzenia: Melbourne, Australia

wzrost: 174 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 57 innych nagród oraz 84 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Andrew Upton (od 29.12.1997), 3 synów: Dashiell John (ur. 03.12.2001), Roman Robert (ur. 23.04.2004) i Ignatius Martin (ur. 13.04.2008)
Brano ją pod uwagę do roli Clarice Starling w "Hannibalu". Ostatecznie wystąpiła w niej jednak Julianne Moore.
Początkowo miała zagrać rolę Anny w filmie Mike'a Nicholsa "Bliżej". Jednak z powodu drugiej ciąży musiała propozycję odrzucić. Zastąpiła ją Julia Roberts.
Odrzuciła rolę Agathy w filmie "Raport mniejszości". Jej miejsce zajęła Samantha Morton.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych