film

Wożąc panią Daisy

Driving Miss Daisy
1989
1h 39m
7,2 47 661
ocen
7,2 10 1 47661
6,6 13
ocen krytyków
USA, lata 1948-1973. Syn pani Daisy zatrudnia dla niej czarnoskórego szofera. Zobacz pełny opis
Wożąc panią Daisy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 4 nagrody Oscar, 12 innych nagród oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Wożąc panią Daisy
Zwiastun nr 1
nr 1 2009-11-16T11:31:34 https://fwcdn.pl/webv/31/49/13149/520690_1_1.13149.4.jpg https://fwcdn.pl/video/1263/panidasy_480.360p.mp4

Pani Daisy (Jessica Tandy) to żydowska staruszka. Gdy pewnego dnia rozbija samochód, jej syn (Dan Aykroyd) postanawia zatrudnić kierowcę. Wybór pada na Murzyna - Hoke'a (Morgan Freeman). Początkowo pani Daisy jest oburzona, uważa decyzję syna za niedorzeczność i stratę pieniędzy. Nie chce jeździć z Hokiem, gani go za wszystko co robi. Jednak z czasem cała ta sytuacja zaczyna się zmieniać. Daisy zaczyna lubić swego kierowcę.

boxoffice
$145 793 296 na świecie
$106 593 296 w USA
$39 200 000 poza USA
budżet
$7 500 000
na podstawie
Alfred Uhry (sztuka)
studio
Majestic Films International (niewymienione w czołówce) / Zanuck Company, The
tytuł oryg.
Driving Miss Daisy
inne tytuły
Katharine Hepburn, Bette Davis, Lucille Ball i Angela Lansbury były zainteresowane rolą pani Daisy. Studio wykonawcze rozważało także kandydaturę Bette Midler i Eddiego Murphy'ego.
Podczas posiłku Hoke na stole znajduje się butelka z sosem, która ma zakrętkę, jakiej nie było w latach 50., kiedy dzieje się akcja filmu.
Zanim Pani Daisy po raz pierwszy jedzie samochodem z Hokiem, idzie ulicą mijając domy ze świetlikami w dachach, jakich jeszcze nie było w czasach, gdy dzieje się akcja filmu (lata 50.).
"Wożąc panią Daisy" to projekt reżyserski Bruce'a Beresforda, znanego szerszej publiczności z takich filmów jak: "Pod czułą kontrolą", "Zrozumieć ciszę" czy "Podwójne zagrożenie". Scenariusz napisał Alfred Uhry, za zdjęcia odpowiedzialny był Peter James ("Diabolique", "Poznaj moich rodziców"), a muzykę stworzył genialny kompozytor Hans Zimmer... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Rewelacyjny film

ocenił(a) film na 8

Bez przemocy, agresji - w zasadzie dziś już nie ma takich filmów, nawet kreskówek. I Freeman! Chyba najlepsza rola :)

Tandy gra zrzędliwą starą jędzę, Aykroyd jest przeciętny, to Freeman kradnie show. Postać poczciwego prostego Murzyna robi niemal wrażenie naturszczyka - człowieka, który tak właśnie się zachowuje w życiu i że nie zna innego języka niż Black English z southern drawlem. Gdybym nie znał go z innych filmów, myślałbym, że...

więcej

Zdecydowanie klasyka kina i swoim gatunku.Wciągający od pierwszej minuty , bawiący , skłania do myślenia i ani przez chwile nie nudzi.A także świetny klimat , kapitalne dialogi , rewelacyjne zdjęcia i scenografia oraz genialne role Morgana Freemana i Jessici Tandy.Serdecznie polecam każdemu.

Czas poświęcony na obejrzenie tego filmu nie był czasem straconym.. zresztą film i tak jest krótki. Opowieść o Przyjaźni Afroamerykanina ze starą żydówką to stosunkowo ciekawa i wzruszająca historia. Polecam serdecznie.

Film o czymś, teraz już takich jest bardzo mało. Film nierozwlekły, dopracowany w szczegółach, bardzo dobrym aktorstwem, żydowski wątek jest marginalny więc można powiedzieć dla wszystkich. A nawiasem mówiąc, takich staruszek jak Daisy już nie ma. Na przykład, jej pogląd na temat oglądania seriali telewizyjnych,...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones