Bruce LeeI

Lee Jun Fan

8,9
2 996 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Bruce Lee
Agata37

Bruce Lee i Jackie Chan zagrali małe role w filmie Qi lin zhang z 1972 roku.

We Wściekłych Pięściach z 1972 roku z główną rolą Bruce'a Lee, Jackie Chan grał jednego ze studentów tamtejszych szkół walk, taki epizod a może nawet można to nazwać statystą.

W Wejściu Smoka Jackie Chan również miał małą rolę.
http://www.youtube.com/watch?v=7hu6NoRR7pg

A w filmie "Miejski Łowca" gdzie Jackie Chan gra główną rolę, są tam zdjęcia archiwalne z Brucem Lee.

Agata37

nie wszyscy wiedza a Jackie Chan byl kiedys kaskaderem Bruce'a Lee... tak zaczynal swoja kariere ;d dlatego jest podane ze grali razem az w 16 filmach

michael_mw

aaaa michael_mw dzięki :)

Agata37

Jackie Chan i Bruce Lee w rzeczywistości spotkali się na planie filmowym jedynie dwa razy:

1) W filmie "Wściekłe Pięści" Jackie Chan był jedynie kaskaderem. To jego w końcowej scenie kopie w szyję Bruce Lee i to on wylatuje na podwórze takim dziwnym, dalekim lotem.
2) W filmie "Wejście Smoka" Jackie Chan gra epizod będąc jednym z bandytów, którzy atakują siostrę Lee na mostku.... w słynnej scenie w podziemiach Bruce Lee skręca Jackiemu Chanowi kark..... Jackie Chan był na planie kaskaderem i zastępuje, w niektórych sytuacjach Shih Kiena podczas finałowej walki, między innymi jego twarz odbija się w lustrze po tym jak Lee stosuje kopnięcie tygrysa w sali luster.... (nie mylić kaskadera z akrobatą, przewroty, skoki, fikołki dla bezpieczeństwa ekipy wykonywał na planie znany aktor akrobata Yuen Biao).
Jak wiadomo to był ostatni film Bruce'a Lee, którego sam Lee już nie zobaczył.

Innych spotkań na planach filmowych nie było. Chyba, że są to filmy z sobowtórami Bruce'a Lee, bądź filmy z materiałami archiwalnymi, czyli na 100 procent nie było 16 filmów, były 2 filmy.

Bruce Lee grał jeszcze w "Wielkim Szefie", niedokończonym filmie "Gra Śmierci" - spartolonym dla kasy przez Amerykanów po jego śmierci, "Drodze Smoka" (razem z Chuckiem Norrisem, którego sam zaprosił i umożliwił tym Chuckowi start), oraz w kilku serialach w USA m. in. rolę Kato w "Zielonym Szerszeniu", grał również w "Longstreet",.... poza tym parę epizodów m. in. w filmie made in USA pt. "Marlow", ale w żadnym z tych filmów nie występował z nim Jackie Chan, nawet jako statysta :)

_mosquito_

dzięki wszystkim za odpowiedz :):):)

_mosquito_

odpowiedź do _mosquito_
niestety się mylisz gdyż jeśli chodzi o film "Wściekłe Pięści" Jackie Chan nie był jedynie kaskaderem był również statystą w malutkiej scenie, jako uczeń szkoły kung fu walczył on tam z kimś i również był kaskaderem jak już wspomniałeś.

cyborg.vandamme

Być może. W takim razie dzięki, że mnie poprawiłeś uzupełniając tym samym informacje na temat Jackiego Chana we "Wściekłych Pięściach". Podejrzewałem to, ale nie byłem tego pewien więc nie podawałem takiej informacji. No, ale są też inne osoby, które do takich dotarły i fajnie. Co dwie głowy to nie jedna. Pozdro

_mosquito_

W Big Boss. W finałowej walce, kiedy to Bruce Lee wyskakuje wykonując kopniak na twarz wielkiego szefa. To tak naprawdę jest Jackie Chan, nie wiedzieć czemu, może wyżej skakał :) O ile się nie mylę to jego nazwisko widnieje chyba nawet w napisach końcowych filmu.

Cyszard

Nie wiem. Nie będę się sprzeczał, że na 100 procent nie, ale nie wydaje mi się, aby Jackie Chan był w ekipie Wielkiego Szefa. Z tego co wiem, to Jackie Chan pojawił się dopiero w ekipie Wściekłych Pięści... Powód tego był prosty a mianowicie taki, że Wielki Szef był kręcony w Tajlandii. Poza tym, z tego co wiem to Jackie Chan nigdy nie dublował Bruce'a Lee. Podkładał się Bruce'owi jako Suzuki we Wściekłych Pięściach, albo jako Han w Wejściu Smoka, czyli zastępował jego przeciwników... ale nigdy nie dublował Bruce'a Lee przynajmniej tak jest to opisywane w dokumentach o Lee. Dublerem Bruce'a Lee był natomiast Yuen Biao i to Yuen Biao zastępował nieraz Bruce'a Lee w akrobatycznych, czy też kaskaderskich popisach. Głównym powodem było bezpieczeństwo Lee, jego nadwyrężony kręgosłup... no i w końcu Bruce Lee nie był akrobatą tylko znawcą sztuk walk. No a dlatego Yuen Biao a nie Jackie Chan bo Yuen Biao budową ciała bardzo przypominał wtedy Bruce'a Lee... miał wręcz łudząco podobne parametry zewnętrzne jeśli chodzi o długość kończyn, twarz też z daleka wyglądała mniej więcej podobnie a z tyłu wyglądał jak Bruce Lee właściwie, no a Jackie Chan nie mógł dublować Bruce'a tzn. mógł bo różne rzeczy już widziałem, ale kto by mu kazał dublować Bruce'a skoro Jackie Chan był kompletnie niepodobny do Bruce'a Lee? To by się za bardzo rzucało w oczy... raczej takie coś odpada... no chyba, że nie zależałoby twórcom na jakiejkolwiek wierności i podobieństwu, ale jak pisałem nie sądzę aby taka sytuacja miała miejsce, choć nie mogę jej zanegować... Natomiast nic mi nie wiadomo o dublowaniu Bruce'a w Wielkim Szefie. Z tego co wiem to był to film, w którym nie korzystał z pomocy dublerów, wykorzystano tylko ujęcia kamery i pewne tricki. No, ale mogę się mylić toteż się nie spieram. W ogóle skąd masz takie informacje? Wiesz, wszystko niby jest możliwe, ale jeśli już to może się pomyliłeś i miałeś na myśli Yuen Biao i to "ewentualnie"?
Pozdrawiam.

_mosquito_

Właśnie nie pamiętam gdzie to przeczytałem, bo studiowałem ostatnio 'leksykon filmów wschodnich sztuk walki- Bruce Lee i inni' No i mam wydanie Wielkiego szefa z książeczką o powstawaniu filmu itd. I teraz nie mogę sobie przypomnieć w której z tych 2 książek to przeczytałem. Ale z pewnych ciekawostek mogę dodać że początkowo Bruce miał grać postać drugoplanową. Ale gdy rozpoczęto zdjęcia od sceny walki, w której Bruce dał popis swoich wielkich możliwości, elektryzując nie tylko reżysera, ale i całą ekipę techniczną i wszystkich aktorów. Wtedy uczyniono z niego głównego aktora 'Wielkiego szefa'

Cyszard

Dlatego jestem ciekaw jak to rzeczywiście było, bo jak pisałem nigdy nic nie wiadomo. Interesujących informacji na temat filmów Bruce'a Lee jest na pewno sporo. Inna sprawa, że trudno do nich dotrzeć i nie wszystkie zdają się potwierdzone. Ten leksykon powinien zawierać raczej potwierdzone ciekawostki. Tak więc jeśli pisaliby o Jackiem Chanie to praktycznie pewne, że on by tam był. Natomiast co innego internet, czy nawet gazeta, bo tu nie wszystko musi być potwierdzone. Zależy gdzie to wyczytałeś. Ja przyznaje, że wszystko, nawet to jest przecież możliwe, ale mało prawdopodobne, bo jak już ktoś dublował Lee w scenach kaskadersko-akrobatycznych to był to raczej Biao. sam spotkałem się z rożnymi źródłami i różnie w nich opisują dublerów i poszczególne sceny. Na przykład w samym Wejściu Smoka....
scena początkowa i salto Lee --- wykonuje je prawdopodobnie Yuen Biao, ale nie jest to potwierdzone na 100 procent, bo były wersje z Brucem lee również, ale która weszła do filmu, to wie chyba tylko reżyser bo oficjalnie nie udzielano takich informacji, tak wiec to może być Bruce, ale ja stawiam na to, że takie karkołomne akrobatyczne popisy to domena Biao i raczej go zastąpił tu, sugeruje nam to sposób wykonania tych salt i to, ze na końcu mamy postać tyłem mimo, że robiła z początku te fikołki tak, że powinna się znaleźć przodem.....a tu nagle się odwraca byśmy jej nie widzieli... to mi sugeruje, że to nie Bruce no i są tego też oczywiste inne powody, wszędzie może poza Chanem wszyscy stosują dublerów raczej bo gwiazda filmu nie może być narażona na kontuzję, przynajmniej nie powinna...
pojawiały się też spekulacje, że jakoby kopnięcie z przewrotem w walce z Oharrą nie było wykonywane przez Bruce'a ale z potwierdzonych materiałów wiemy, że był to jednak Bruce Lee, zresztą to nie był jakiś element którym mógł spowodować u siebie kontuzję i zawalenie produkcji filmu i nie typowy element akrobatyczny, po prostu kontrolowane salto... no ale już tu mamy rozbieżności mimo, że świadkowie i statyści mówią, że był to na 100 procent Bruce... nieraz inne informacje, błędne i niepotwierdzone możemy spotkać m. in. w internecie...

no a Jackie Chan to wiadomo, że dublował tam Hana, Yuen Biao w początkowej scenie prawdopodobnie Lee, w niektórych scenach Saxona.... to jeśli chodzi o dublerów....
poza tym Jackie Chan był tam chłopcem do bicia... to on dostaje pałkami, to on wpada na szyby, to jemu Bruce Lee skręca w podziemiach kark., to jego Bruce kopie (chyba w szyję podobnie jak we Wściekłych Pięściach) w scenie walki w sali luster po czym toczy się po podłodze i tylko na stopklatce widać w lustrze odbitą twarz Chana...

poza tym Chan zagrał tam epizod jako jeden z napastników siostry Lee (akcja na mostku, Jackie Chan dostaje kopa w krocze od Angeli Mao)...

Jak masz jeszcze dostęp do jakiś ciekawostek związanych z filmami Bruce'a Lee to jeśli możesz podziel się nimi z reszta forum.

_mosquito_

hehe zmarł 1973 a gra w filmach do 2004 kozak ;d

Raiton

A umiesz ty czytać, w tych filmach jest na zdjęciach archiwalnych.

Cyszard

mój błąd, ale masz w filmach, że grał w 1993, 1981, 1978 itd.

Raiton

Po prostu filmy te były wydane dopiero po jego śmierci. Nie wiem, czego nie możesz tu zrozumieć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones