Charles Dance I

Walter Charles Dance

8,0
33 292 oceny gry aktorskiej
Charles Dance I
Walter Charles Dance to brytyjski aktor urodzony 10 października 1946 roku 
w Redditch (Anglia, Wielka Brytania). Ukończył Widey Technical School for Boys w Crownhill (Anglia, Wielka Brytania) oraz projektowanie graficzne 
w Plymouth College of Art w Plymouth (Anglia, Wielka Brytania). W latach 70.
był członkiem Royal Shakespeare Company grając np. w "Hamlecie", "Ryszardzie III" i "Jak wam się podoba". W 1979 r. odszedł z RSC, ale powrócił dziesięć lat później tytułową rolą w "Koriolanie".

Jego debiut telewizyjny to serial "Father Brown". Potem grywał małe role aż do przełomu w postaci "Klejnotu w koronie". Za rolę Guya Perrona nominowany został do BAFT-y. Później wystąpił m.in. w "Sherlocku Holmesie: Mrocznych początkach", "Samotni" (rola przyniosła mu nominację do Satelity i Emmy), "Przygodach Merlina" i "Kontrze: Zemście". W 2011 r. dostał rolę Lorda Tywina Lannistera ojca królowej Cersei, w serialu HBO"Gra o tron". Dzięki niej zyskał dużą popularność i pochlebne opinie wśród i fanów sagi oraz widzów serialu.

Na dużym ekranie debiutował w obrazie "Tylko dla twoich oczuJohna Glena.
Potem były m.in. role w: "Goldeneye", "Upiorze w operze", "Obcym 3", "Michaelu Collinsie" i "Nicholasie Nicklebym". U Roberta Altmana zagrał Raymonda Stockbridge'a w "Gosford Park" i dzięki temu zdobył nagrodę od Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Satelitę. Wystąpił także 
w komedii "Ali GSachy Barona Cohena za co zebrał wiele słów krytyki. 
Ma na koncie także małe role w "Scoopie - Gorącym temacieAllena, "Piekle Pocztowym" na podstawie powieści Terry'ego Pratchetta i horrorze "Underworld: Przebudzenie". Wystąpił też w rosyjskiej ekranizacji opowiadania Gogola pt. "Wij".  W 2014 r. ukazała się polska gra komputerowa "Wiedźmin 3: Dziki Gon", gdzie w anglojęzycznej wersji "gra" Emhyra var Emreisa, cesarza Nilfgaardu (znanego też jako Jeż z Erlenwaldu).

Aktor w 2004 r. debiutował jako reżyser, scenarzysta i producent filmem "Lawendowe wzgórze" o dwóch starszych siostrach ratujących wyrzuconego przez morze mężczyznę (w rolach głównych: Judi DenchMaggie SmithDaniel Brühl i Natascha McElhone).

Dance był żonaty z Joanną Haythorn, z którą ma syna Olivera i córkę Rebeccę. 
Owocem związku z Eleanor Boorman jest druga córka Rose Otilie Aaryanna.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 października 1946

miejsce urodzenia: Redditch, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 191 cm

Aktor
Zdobył 2 nagrody Aktor, 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Joanna Haythorn (18.07.1970 - 01.02.2004, rozwód), 2 dzieci: syn Oliver (ur. 1974) i córka Rebecca (ur. 1980)
17 czerwca 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w randze Oficera.
Ukończył grafikę w Plymouth College of Art w Plymouth (Anglia, Wielka Brytania).
Ze związku z Eleanor Boorman ma córkę Rose Otilie Aaryannę (ur. 2012).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak wyżej. On i Peter Dinklage miażdżą konkurencję. Szkoda, że jego rola dobiegła już końca

Grał ją cały III sezon w serialu, i zahaczył jeszcze o IV, jak wiemy. To duża, świetna rola! Może by tak ktoś koledzy szanowni z łaskiej swojej ją dopisał? W końcu postać Lorda Mountbattena jest ważna także dla historii Imberium brytyjskiego. Trochę obciach.

Dlaczego Charles przy średniej ocenie 8,2 na którą składa się przeszło ponad 3,5 tyś. głosów nie jest uwzględniany w rankingu top 100 aktorów? Niektórzy z top 100 mają przecież gorszą średnia ocenę i to przy mniejszej lub podobnej liczbie głosów. O co chodzi?

Zawsze grał demony, lub księży i biskupów

Bardzo dobrym aktorem był od zawsze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones