Chris Columbus I

Christopher Columbus

7,4
3 402 oceny pracy reżysera
Chris Columbus I
Chris Columbus urodził się 10 wrzeżnia 1958 roku w Spanger w stanie Pennsylvania lecz wychowywał się w Ohio. Studiował na wydziale reżyserii w New York University, gdzie jeszcze jako student napisał scenariusz do filmu "Jocks", który został wyreżyserowany przez Steva Carver'a w 1984 roku. Kolejnym filmem, w jego na razie krótkiej karierze był film pt. "Rackless", w którym zagrali Darryl Hannah i Aidan Quinn. W 1984 roku trafił "pod skrzydła" Stevena Spielberga i niemal natychmiast osiągną sukces jako scenarzysta takich filmów jak: "Gremliny" (1984, reż. Joe Dante), "Postrzele?cy" (1985, reż. Richard Donner), "Piramida strachu" (1985, reż. Barry Levinson) oraz "Indiana Jones i ''Ostatnia krucjata" którego był współautorem. Jako reżyser zadebiutował filmami "Adventures in Babysitting", z udziałem Elizabeth Shue i Vincentem D'Onofrio oraz "Heartbreak Hotel". Kolejnymi filmami wyreżyserowanymi przez niego były: "Kevin- sam w domu" z Macaulayem Culkinem (zarobił na nim 300 mln dolarów tylko z kinach), "Kevin sam w Nowym Jorku", "Pani Douptfire", "Dziewię? miesięcy". Jest również producentem "Świątecznej gorączki" z Arnoldem Schwarzeneggerem. Jak sam mówi o swoich filmach: "We wszystkich moich filmach powraca ta sama myśl najważniejszą rzeczą w naszym życiu jest rodzina".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 września 1958

miejsce urodzenia: Spangler, Pensylwania, USA

wzrost: 174 cm

żona Monica Devereux (od 06.08.1983), 4 dzieci: córka Eleanor (ur. 12.10.1989), syn Brendan (ur. 1992), córka Violet (ur. 1994) i córka Isabella (ur. 1996)
Brał pod uwagę reżyserię "Spider-mana" jednak zrezygnował, aby zająć się pracą na planie filmu "Harry Potter i kamień filozoficzny". Ostatecznie reżyserię filmu powierzono Samowi Raimiemu.
Na początku to on miał wyreżyserować film "Daredevil". Ostatecznie reżyserem filmu został Mark Steven Johnson.
Początkowo zgodził się na wyreżyserowanie całej serii o Harrym Potterze. Zorientował się jednak, że przez to będzie miał za mało czasu dla swoich dorastających dzieci, więc po dwóch częściach zrezygnował z reżyserii "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu" (ostatecznie za kamerą stanął Alfonso Cuarón), zostając jedynie jednym z producentów. Po skończeniu prac całkowicie wycofał się z pracy nad serią.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wielce utalentowany reżyser i scenarzysta. Podobają mi się jego filmy. Szkoda, że nie nakręcił kolejnych części Harry'ego Pottera.

póżniej było coraz gorzej

1. Kevin Sam w Domu - 9/10
2. Kevin Sam w Nowym Jorku - 8/10
3. Mamuśka - 8/10
4. Pani Doubtfire - 7/10
5. Harry Potter i Kamień Filozoficzny - 6/10
6. Harry Potter i Komnata Tajemnic - 6/10
7. Kocham Cię, Beth Cooper - 5/10
8. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy - 4/10

nie rozumiem tej decyzji, przecież pierwsze 2 części były bardzo dobre, sam zrezygnował czy go wyje*ali?

;)