Christopher Doyle II

8,4
802 oceny zdjęć
Christopher Doyle II
Urodził się w Sydney. Po ukończeniu dwudziestego roku życia rozpoczął, trwającą około 10 lat, podróż po świecie. W czasie jej trwania imał się rozmaitych zawodów. Pracował m.in. jako marynarz na norweskim statku handlowym, przy wydobyciu ropy naftowej w Indiach, jako pasterz bydła w Izraelu oraz doktor chińskiej medycyny w Tajlandii.

W 1978 roku zdecydował się studiować język chiński na Uniwersytecie w Hongkongu. Po ukończeniu studiów osiadł na Tajwanie, gdzie wraz z grupą przyjaciół założył teatr eksperymentalny o nazwie "Lan Theatre Workshop". Zawodu operatora nauczył się w tajwańskiej telewizji. Uznanie zyskał jako twórca zdjęć do filmu "The Day on the Beach" wyreżyserowanego przez twórcę tajwańskiej nowej fali, Edwarda Yanga.
Największy rozgłos zyskał dzięki współpracy z chińskim reżyserem Wong Kar-Waiem. Panowie nakręcili razem kilkanaście filmów, które były licznie nagradzane na wielu festiwalach. Zresztą Chris współpracował także z innymi, wielkimi reżyserami azjatyckimi. Można tu wymienić takie postacie jak Yimou Zhang, Chen Kaige, Stanley Kwan, Edward Yang. Poza Azją współpracował m.in. z Gusem Van Santem przy remake'u "Psychozy" ("Psychol") i z Barrym Levinsonem przy "Smaku wolności". 

Jako reżyser zadebiutował w 1999 roku filmem według własnego scenariusza - "Away With Words" znanego również pod tytułem "Dive Bar Blues".

Christopher zajmuje się również realizacją wideoklipów i reklam telewizyjnych. Współpracował m.in. przy tworzeniu teledysku do utworów "Six Days" DJa Shadow, "Juicebox" zespołu The Strokes i "Gataway" szkockiej grupy Texas. Ponadto miał szansę realizować się również jako fotograf. Jego zdjęcia pokazywane są w galeriach na całym świecie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 maja 1952

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

Ma czworo rodzeństwa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych