Colin Firth

Colin Andrew Firth

8,5
68 513 ocen gry aktorskiej
Jako Pan Darcy w znanej telewizyjnej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" (1995), Colin Firth rekordowo podwyższał poziom estrogenów po obu stronach Atlantyku. Rolą jednego z najbardziej zaciętych literackich kochanków, Firth spowodował wśród widzów pytania "gdzie on się podziewał tak długo?", lecz przecież cały czas pojawiał się w telewizji i filmach prze lata.
Jest synem nauczycieli uniwersyteckich. Urodził się 10 września 1960 r. w Hampshire w Anglii. Część swojego wczesnego dzieciństwa spędził w Nigerii razem z dziadkami pracującymi w misji. Wrócił do swojego ojczystego kraju, aby się uczyć. W końcu postanowił zdobyć aktorskie wykształcenie i zapisał się na trzyletni kurs w londyńskim Drama Center. Jego talent został wykryty podczas ostatniego semestru, gdy brał udział w szkolnej produkcji "Hamlet". Zadebiutował na londyńskiej scenie w produkcji Juliana Mitchella (West End) "Another Country" w reżyserii Marka Kanievska, grając naprzeciwko Ruperta Everetta. W 1984 roku ekranizacja tej sztuki stała się kinowym debiutem Firtha.
Pomimo tak pomyślnego początku kariery, Colin spędził resztę dekady w stosunkowym zapomnieniu. W "Miesiącu na wsi" (1984) Pata O'Connora Colin zagrał postać Birkina - rozgoryczonego weterana, który podczas pobytu na prowincji próbuje zapomnieć o wojennym koszmarze. Pod koniec lat 80. Firth powrócił na ekrany kinowe filmem "Apartament zero" (1988) Martina Donovana. Stworzył w nim przejmującą kreację Adriana LeDuca, sfrustrowanego i niedojrzałego emocjonalnie samotnika nękanego przez sąsiadów. Grając tytułową rolę w "Valmoncie" (1988) Miloša Formana Colin Firth mimowolnie zmierzył się z samym Johnem Malkovichem, który odtwarzał tę samą postać w konkurencyjnej ekranizacji powieści Choderlosa de Laclos "Niebezpieczne związki" (1988) w reżyserii Stephena Frearsa. W wykonaniu Firtha hrabia de Valmont jest dużym dzieckiem, które beztrosko bawi się swoimi podbojami. Na planie tego filmu poznał Meg Tilly, z którą związał się na okres 5 lat i obecnie mają syna. W dreszczowcu "Femme Fatale" André Guttfreunda Colin zagrał porzuconego małżonka.
Rola Pana Darcy'ego w mini-serialu BBC "Duma i uprzedzenie" spowodowała powrót Firtha w światła reflektorów. Za tą postać został nominowany w 1995 r. do nagrody BAFTA za najlepszego aktora. W tym samym roku powrócił na wielki ekran w filmie Pata O'Connora "W kręgu przyjaciół", jako cyniczny playboy Simon Westward. W następnym roku stworzył wyrazistą, drugoplanową postać Geoffrey'a Cliftona w "Angielskim Pacjencie" Anthony'ego Minghelli. Za tą rolę został nagrodzony przez Academy Awards.
Po tak wspaniałym powrocie zagrał obok amerykańskich gwiazd: Michelle Pfeiffer, Jennifer Jason Leigh i Jessicą Lange, w filmie "Tysiąc akrów" (1997). W tym samym roku wcielił się w postać sfrustrowanego kibica w "Fever Pitch" Davida Evansa, który musiał wybrać między miłością sportową a kobietą swojego życia. Zagrał również filmowego męża Gwyneth Paltrow, Lorda Wessexa, w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena (1998), a już rok później wcielił się w postać samego Szekspira w "Blackladder Back and Forth" (1999). Tego samego roku brał udział w filmie "My life so far", w którym zagrał głowę rodziny żyjącą w czasach Pierwszej Wojny Światowej. Jako zwieńczenie pracowitego roku (występował w 5 filmach) stworzył niezapomnianą postać Don Kichota w "Donovan Quick". Rolę Marka Darcy'ego w komedii "Dzienniki Bridget Jones" (2001) poprzedzała bardziej "cięższa" rola w dramacie "Konspiracja", za którą uzyskał kolejną nominację do nagrody BAFTA. Dzięki rolom w filmach "Londinium" (2001) oraz "The Importance of Being Earnest" (2002) stworzyły Firthowi reputację jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich aktorów komediowych. W 2003 r. zagrał m.in. w filmach: "Miasto nadziei", "Czego pragnie dziewczyna" oraz "Dziewczyna z perłą w kolczyku". Pod koniec roku trafił do kin kolejny film z gatunku "komedia romantyczna": "To właśnie miłość", w którym Colin wciela się w rolę Jamiego - pisarza, który by uleczyć swoje zranione serce wyjeżdża na południe Francji, gdzie spotyka nową miłość - portugalską dziewczynę Aurelię. Obecnie Firth uczestniczy w zdjęciach do drugiej części filmu o perypetiach Bridget Jones, "Dziennik Bridget Jones: W pogoni za rozumem", gdzie znów wcieli się w postać Marka Darcy'ego.
Colin Firth jest synem pary nauczycieli ale od dziecka nienawidził szkoły. Jego rodzina często się przeprowadzała, więc Colin zmieniał szkoły a co za tym idzie, nie miał przyjaciół. Mieszkał m. in. w Południowej Afryce i USA.

Aktorstwem zainteresował się z przekory. W wieku 18 lat postanowił spełnić swe marzenia i próbował dostać się do zespołu "National Youth Theater".
Zabrakło mu jednak zarówno teoretycznego przygotowania jak i doświadczenia. Postanowił jednak, że mimo wszystko zostanie w teatrze. Parzył herbatę i sprzątał garderobę byle tylko być blisko prawdziwej sceny. Po pewnym czasie zrozumiał, że musi wrócić do szkoły i rozpoczął naukę na trzyletnim studium aktorstwa w Drama Center w Londynie. Po dwóch latach przerwał jednak studia by wystąpić na scenie w inscenizacji "Another Country" Juliana Mitchella. Reżyser Marek Kanievska powierzył Colinowi główną rolę. Była to opowieść o szkolnych latach dwójki Anglików, którzy gdy dorośli szpiegowali dla Moskwy. Przedstawienie odniosło sukces na londyńskim West Endzie. Dwa miesiące po premierze sztuki, Kanievski przystąpił do ekranizacji "Another Country". Colin znalazł się w obsadzie filmu ale w innej roli niż na scenie. Nie przejął się tym jednak bo stresował się grą przed kamerą. Krytycy przyjęli gorąco jego kreację, podobne jak następną w "Miesiącu na wsi" Pata O'Connora, gdzie zagrał Birkina, weterana I wojny światowej.

Od początku swojej kariery Colin był chętnie zatrudniany do kostiumowych, telewizyjnych produkcji i dlatego przez długi czas był utożsamiany z telewizyjnymi rolami idealnych amantów i romantycznych kochanków. W1984 roku w adaptacji "Damy Kameliowej" Dumasa, zagrał romantycznego Armanda u boku Grety Scacchi. Po koniec lat 80-tych Colin wrócił do kina by zagrać dwie ciekawe role. W "Apartamencie Zero" z 1988 roku kreował postać Adriena DeLuc'a, sfrustrowanego samotnika i fanatyka kina. Bardzo interesującą kreacją był także wicehrabia de Valmont w filmie Milosa Formana pt.: "Valmont" a opartego na powieści "Niebezpieczne związki". Był to przełomowy film w karierze Colina bo pierwszy raz miał zagrać u reżysera znanego na całym świecie. Jednak film Formana został przyćmiony przez konkurencyjną produkcję Stephena Frearsa z demonicznym wicehrabią de Valmontem w interpretacji Johna Malkovicha. Valmont Colina to wiecznie uśmiechnięte dziecko, pełne radości życia i pasji, dla którego kolejne podboje są żywiołową zabawą. Na planie "Valmonta" Colin związał się z Meg Tilly. Tworzyli parę przez pięć lat i doczekali się syna. W 1990 roku Colin wycofał się z kina na kilka lat po klapie dreszczowca "Kobieta fatalna" i wrócił na scenę.

Na ekranach pojawił się w 1996 roku jako pan Darcy w telewizyjnym serialu "Duma i uprzedzenie" według powieści Jane Austen. Ta rola przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA, miejsce w czołówce najlepiej opłacanych aktorów telewizyjnych a także rolę w telewizyjnej superprodukcji "Nostromo".
Dzięki niej został także okrzyknięty brytyjskim symbolem seksu. Na planie "Nostromo" Colin poznał swoją przyszłą żonę Livię. Jest ona Włoszką a poznali się w Kolumbii, gdzie pracowała jako koordynator przy produkcji filmu. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Colin i Livia szybko się pobrali.

Kolejne filmy aktora to superprodukcje amerykańskie. W 1996 zagrał w "Angielskim pacjencie" zdradzonego męża a w 1998 roku wystąpił w "Zakochanym Szekspirze". Po głównej roli w kinowym przeboju "Dziennik Bridget Jones", gdzie zagrał Marka Darcy, można powiedzieć, że nastąpiła era Colina. Stał się ucieleśnieniem idealnego mężczyzny dla kobiet na całym świecie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones