Colin Andrew Firth

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/2568/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":57548,"rate":8.538246333495517,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"dubbing"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/2568/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":228,"rate":7.925438596491228,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/2568/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":26,"rate":7.269230769230769,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/2568/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":9.666666666666666,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/2568/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":4,"rate":9.75,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,5
57 548 ocen gry aktorskiej
Colin Firth
Jako Pan Darcy w znanej telewizyjnej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" (1995), Colin Firth rekordowo podwyższał poziom estrogenów po obu stronach Atlantyku. Rolą jednego z najbardziej zaciętych literackich kochanków, Firth spowodował wśród widzów pytania "gdzie on się podziewał tak długo?", lecz przecież cały czas pojawiał się w telewizji i filmach prze lata.
Jest synem nauczycieli uniwersyteckich. Urodził się 10 września 1960 r. w Hampshire w Anglii. Część swojego wczesnego dzieciństwa spędził w Nigerii razem z dziadkami pracującymi w misji. Wrócił do swojego ojczystego kraju, aby się uczyć. W końcu postanowił zdobyć aktorskie wykształcenie i zapisał się na trzyletni kurs w londyńskim Drama Center. Jego talent został wykryty podczas ostatniego semestru, gdy brał udział w szkolnej produkcji "Hamlet". Zadebiutował na londyńskiej scenie w produkcji Juliana Mitchella (West End) "Another Country" w reżyserii Marka Kanievska, grając naprzeciwko Ruperta Everetta. W 1984 roku ekranizacja tej sztuki stała się kinowym debiutem Firtha.
Pomimo tak pomyślnego początku kariery, Colin spędził resztę dekady w stosunkowym zapomnieniu. W "Miesiącu na wsi" (1984) Pata O'Connora Colin zagrał postać Birkina - rozgoryczonego weterana, który podczas pobytu na prowincji próbuje zapomnieć o wojennym koszmarze. Pod koniec lat 80. Firth powrócił na ekrany kinowe filmem "Apartament zero" (1988) Martina Donovana. Stworzył w nim przejmującą kreację Adriana LeDuca, sfrustrowanego i niedojrzałego emocjonalnie samotnika nękanego przez sąsiadów. Grając tytułową rolę w "Valmoncie" (1988) Miloša Formana Colin Firth mimowolnie zmierzył się z samym Johnem Malkovichem, który odtwarzał tę samą postać w konkurencyjnej ekranizacji powieści Choderlosa de Laclos "Niebezpieczne związki" (1988) w reżyserii Stephena Frearsa. W wykonaniu Firtha hrabia de Valmont jest dużym dzieckiem, które beztrosko bawi się swoimi podbojami. Na planie tego filmu poznał Meg Tilly, z którą związał się na okres 5 lat i obecnie mają syna. W dreszczowcu "Femme Fatale" André Guttfreunda Colin zagrał porzuconego małżonka.
Rola Pana Darcy'ego w mini-serialu BBC "Duma i uprzedzenie" spowodowała powrót Firtha w światła reflektorów. Za tą postać został nominowany w 1995 r. do nagrody BAFTA za najlepszego aktora. W tym samym roku powrócił na wielki ekran w filmie Pata O'Connora "W kręgu przyjaciół", jako cyniczny playboy Simon Westward. W następnym roku stworzył wyrazistą, drugoplanową postać Geoffrey'a Cliftona w "Angielskim Pacjencie" Anthony'ego Minghelli. Za tą rolę został nagrodzony przez Academy Awards.
Po tak wspaniałym powrocie zagrał obok amerykańskich gwiazd: Michelle Pfeiffer, Jennifer Jason Leigh i Jessicą Lange, w filmie "Tysiąc akrów" (1997). W tym samym roku wcielił się w postać sfrustrowanego kibica w "Fever Pitch" Davida Evansa, który musiał wybrać między miłością sportową a kobietą swojego życia. Zagrał również filmowego męża Gwyneth Paltrow, Lorda Wessexa, w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena (1998), a już rok później wcielił się w postać samego Szekspira w "Blackladder Back and Forth" (1999). Tego samego roku brał udział w filmie "My life so far", w którym zagrał głowę rodziny żyjącą w czasach Pierwszej Wojny Światowej. Jako zwieńczenie pracowitego roku (występował w 5 filmach) stworzył niezapomnianą postać Don Kichota w "Donovan Quick". Rolę Marka Darcy'ego w komedii "Dzienniki Bridget Jones" (2001) poprzedzała bardziej "cięższa" rola w dramacie "Konspiracja", za którą uzyskał kolejną nominację do nagrody BAFTA. Dzięki rolom w filmach "Londinium" (2001) oraz "The Importance of Being Earnest" (2002) stworzyły Firthowi reputację jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich aktorów komediowych. W 2003 r. zagrał m.in. w filmach: "Miasto nadziei", "Czego pragnie dziewczyna" oraz "Dziewczyna z perłą w kolczyku". Pod koniec roku trafił do kin kolejny film z gatunku "komedia romantyczna": "To właśnie miłość", w którym Colin wciela się w rolę Jamiego - pisarza, który by uleczyć swoje zranione serce wyjeżdża na południe Francji, gdzie spotyka nową miłość - portugalską dziewczynę Aurelię. Obecnie Firth uczestniczy w zdjęciach do drugiej części filmu o perypetiach Bridget Jones, "Dziennik Bridget Jones: W pogoni za rozumem", gdzie znów wcieli się w postać Marka Darcy'ego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 września 1960

miejsce urodzenia: Grayshott, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 17 innych nagród i 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Jak zostać królem w roku 2011 Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie za film Jak zostać królem w roku 2011 BAFTA Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Jak zostać królem w roku 2011 BAFTA Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Samotny mężczyzna w roku 2010 Critics' Choice Najlepszy aktor za film Jak zostać królem w roku 2011 Satelita Najlepszy aktor w dramacie za film Jak zostać królem w roku 2010 Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Najlepszy europejski aktor roku za film Jak zostać królem w roku 2011 Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Nagroda publiczności - najlepszy europejski aktor za film Dziennik Bridget Jones w roku 2001 Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Jak zostać królem w roku 2011 wraz z: Guy Pearce, Jennifer Ehle, Michael Gambon, Anthony Andrews, Helena Bonham Carter, Timothy Spall, Geoffrey Rush, Derek Jacobi Aktor Najlepszy aktor w roli głównej za film Jak zostać królem w roku 2011
żona Livia Giuggioli (od 21.06.1997), 2 synów: Luca (ur. 29.03.2001) i Mateo (ur. 25.08.2003)
Ma syna Williama Josepha Firtha (ur. 20.09.1990 r.) ze związku z aktorką Meg Tilly.
Ma siostrę Kate i brata Jonathana.
Jest zaangażowany w kampanię przeciw deportacji uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych