Dario Argento 

7,4
1 066 ocen pracy reżysera
Dario Argento
Dario Argento, syn producenta filmowego Salvatore Argento, urodził się w Rzymie (Włochy) 7 września 1940 roku. Swoją karierę zaczął jako krytyk filmowy w rzymskiej gazecie Paese Sera. W wieku 20 lat został profesjonalnym scenarzystą, wraz z Bernardo Bertoluccim stworzył scenariusz do epickiego westernu Sergio Leone "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Pisząc go, Argento zwrócił uwagę Goffredo Lombardo, szefa włoskiej wytwórni Titanus, dzięki czemu w 1970 roku zadebiutował jako reżyser "Ptaka o kryształowym upierzeniu". Jego ojciec Salvatore był producentem wszystkich jego filmów, aż do "Głębokiej czerwieni", kiedy to rolę tę przejął Claudio Argento

Dario Argento to perfekcjonista. Kręcąc filmy, wkładał w nie całe swoje serce, brał udział w tworzeniu dzieła od początku do końca, doglądał każdego szczegółu, obchodził go każdy aspekt dotyczący filmu. Był jednym z pierwszych reżyserów sprawdzających możliwości steadicamu (stabilizacja kamery, izolująca jej ruch od operatora) i luma crane (ujęcia wykonywane kamerą, umieszczoną na ruchomym dźwigu lub wysięgniku). Pomagał nawet w komponowaniu muzyki do "Odgłosów". Reżyser często umieszcza w filmach humorystyczne elementy, dowcipy sytuacyjne, zabawne postacie. Jego idolem wśród reżyserów jest Ingmar Bergman. Jeżeli w filmach Mistrza Makabry pojawiają się ręce mordercy, zawsze należą one do niego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 września 1940

miejsce urodzenia: Rzym, Włochy

żona Marisa Casale (rozwód), córka Fiore (ur. 03.01.1970)
Gdy w filmach Dario Argento dokonywany jest mord, ujęcie pokazuje jedynie rękę zabójcy. Zawsze jest to ręka samego reżysera.
Dario Argento zawsze sam nagrywa narrację do swoich filmów.
Wraz ze swoją byłą partnerką życiową Darią Nicolodi doczekał się córki, a jest nią aktorka Asia Argento.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jako że obejrzałem dosłownie wszystkie filmy wyreżyserowane przez Argento i prawie wszystkie do których napisał scenariusz, zrobię sobie teraz taką małą podróż przez jego twórczość i każde dzieło krótko opiszę. Na razie skupię się tylko na dokonaniach reżyserskich.

Ptak o kryształowym upierzeniu (1970)
Debiut...

Tak jak w Temacie....

lat 70-tych i 80-tych potem niestety forma poszla w las ale takie kultowe filmy jak Suspiria , Gleboka
czerwien ,Phenomena czy Inferno to filmy ktore po nim pozostana i zostana legenda bo nie znam
drugiego rezysera ktory potrafi stwozyc tak kapitalny klimat i taka atmosfere osaczenia i strachu jak on.

czy coś wiadomo na temat planów nowych filmów Argento?

Argento choć przez wielu uważany za mistrza horroru jest moim zdaniem reżyserem nierównym i specyficznym. Nie znaczy to że go nie lubie. Uwielbiam jego filmy, ale żeby oddać sprawiedliwosć, nie każdemu przypadną one do gustu. Wiele z nich przypomina senne koszmary, cechuje je specyficzna stylistyka i klimat. Dlaczego...

więcej