Alexandre Oscar Dupont

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":263,"rate":7.479087452471483,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":65,"rate":6.846153846153846,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":14,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,5
263 oceny pracy reżysera
Leos Carax
W wieku 22 lat nakręcił pierwszy, bardzo silny emocjonalnie film "Boy Meets Girl". Pokazano go w 1984 roku na festiwalu w Cannes, gdzie wzbudził wielką krytykę. Skandal przetarł mu jednak drogę w biznesie i pozwolił nakręcić kolejny, niebywale plastyczny i zachwycający w każdym calu obraz "Zła krew". Film ten wyraźnie potwierdził upodobania reżyserskie Caraxa. Oba obrazy zwracały uwagę na problem miłości idącej w parze z alienacją. Tak samo było w przypadku "Kochanków z Pont-Neuf".
Leos Carax obok Beneixa i Bessona został przypisany do ery neobaroku kina francuskiego, jednakże wyraźnie nowa fala miała wpływ na tego utalentowanego reżysera.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 listopada 1960

miejsce urodzenia: Suresnes, Francja

wzrost: 168 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 5 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest współautorem słów piosenki "Quelqu'un m'a dit" Carli Bruni. Utwór został opublikowany na tak samo zatytułowanym, debiutanckim albumie wokalistki w 2002 roku oraz rok później na ścieżce dźwiękowej do filmu "Rozwód po francusku" Jamesa Ivory.
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 2004 r. - "Tout le Monde" - Carla Bruni;
- 2006 r. - "Crystal" - New Order.
W 2010 roku był członkiem jury obradującego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju (Chiny).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych