Leos Carax 

Alexandre Oscar Dupont

7,5
292 oceny pracy reżysera
Leos Carax
W wieku 22 lat nakręcił pierwszy, bardzo silny emocjonalnie film "Boy Meets Girl". Pokazano go w 1984 roku na festiwalu w Cannes, gdzie wzbudził wielką krytykę. Skandal przetarł mu jednak drogę w biznesie i pozwolił nakręcić kolejny, niebywale plastyczny i zachwycający w każdym calu obraz "Zła krew". Film ten wyraźnie potwierdził upodobania reżyserskie Caraxa. Oba obrazy zwracały uwagę na problem miłości idącej w parze z alienacją. Tak samo było w przypadku "Kochanków z Pont-Neuf".
Leos Carax obok Beneixa i Bessona został przypisany do ery neobaroku kina francuskiego, jednakże wyraźnie nowa fala miała wpływ na tego utalentowanego reżysera.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 listopada 1960

miejsce urodzenia: Suresnes, Francja

wzrost: 168 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 5 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest współautorem słów piosenki "Quelqu'un m'a dit" Carli Bruni. Utwór został opublikowany na tak samo zatytułowanym, debiutanckim albumie wokalistki w 2002 roku oraz rok później na ścieżce dźwiękowej do filmu "Rozwód po francusku" Jamesa Ivory.
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 2004 r. - "Tout le Monde" - Carla Bruni;
- 2006 r. - "Crystal" - New Order.
W 2010 roku był członkiem jury obradującego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju (Chiny).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie swoje rankingi filmów reżysera.

Niektórzy filmoznawcy pisząc o twórczości Leosa Caraxa skłaniają się ku opinii, iż specyficzna forma jego dzieł stanowi przede wszystkim osobistą, autorską interpretację znanych i stosowanych wcześniej rozwiązań. Podobne działania - czyli trawestacje różnych scen czy obrazów - nasuwają natomiast na myśl praktykę...

Ostatnio siedząc w parku rozmawiałam z jednym z moich znajomych o kinie francuskim i napomknęłam coś o Leosie Caraxie. On popatrzył na mnie, powtórzył nazwisko i zapytał czy może chodzi mi o reżysera, który jest twórcą tak pięknego filmu, jak "Zła krew". Rozmowa automatycznie zeszła na temat kina autorskiego lat...

Alex i Oscar są the best!

użytkownik usunięty

Nie tylko z wrodzonej próżności, ale również iż mało tu o Leosie, polecam się:

http://www.filmweb.pl/user/385/blog/545228-Kr%C4%99cenie+film%C3%B3w+obcoj%C4%99 zycznych+wed%C5%82ug+Leosa+Caraxa .

Jakie wrazenia?