Ed O'Neill I

Edward Leonard O'Neill, Jr

8,7
5 609 ocen gry aktorskiej
Ed O'Neill I
O'Neill urodził się 12 kwietnia 1946 r. w irlandzko-katolickiej rodzinie w Youngstown, USA. Jego matka, Ruth Ann, była gospodynią domową oraz pracownikiem społecznym, natomiast jego ojciec, Edward, pracował w hucie stali i jako kierowca ciężarówek. O'Neill uczęszczał do Ursuline High School oraz zdobył sportowe stypendium na Ohio University, gdzie studiował historię. Jednak na drugim roku opuścił uczelnię: więcej czasu poświęcał na sport i zabawę niż na naukę. Przeniósł się do Youngstown State University gdzie grał w drużynie futbolowej. Zainteresowali się nim Pittsburgh Steelers, jednak nie wypadł dobrze na ich obozie treningowym i zrezygnowali z niego. Co ciekawe, w serialu "Świat według Bundych" zagrał właśnie byłego futbolistę. Zanim został aktorem pracował jeszcze jako nauczyciel w Ursuline High School.

O'Neill powrócił na Youngstown State University. Wziął tam udział w nowym programie teatralnym. Zagrał Lenny'ego w spektaklu Johna Steinbecka "Of Mice and Men" w American Repertory Theater w Cambridge. W 1985 r. wystąpił w reklamie Red Lobster. Brał udział również w reklamach dla 1-800-COLLECT oraz AOL. W 1986 r. zagrał tytułową rolę policjanta w planowanym serialu "Popeye Doyle". O'Neill dostał za nią dobre recenzje, produkcja została jednak zaniechana.

Stał się znany dopiero, gdy w 1987 r. na ekrany wszedł serial komediowy z jego udziałem pt. "Świat według Bundych". W trakcie i po sukcesie serialu Ed wystąpił w kilku filmach, takich jak "Kolekcjoner kości", "Giganciki" oraz "Do szaleństwa". Ma na koncie też kilka gościnnych występów (np. "Świat Wayne'a"). W 2003 r. wystąpił w remake'u serialu kryminalnego "Dragnet" jako sierżant Joe Friday. Jednak produkcja została wstrzymana podczas drugiego sezonu. Zagrał też rolę gubernatora Erica Bakera w produkcji "Prezydencki poker" oraz postać Billa w serialu HBO pt. "John z Cincinnati". W 2009 r. wziął również udział w dwóch odcinkach show Davida Faustina (Bud Bundy z serialu "Świat według Bundych") pt. "Star-ving".

Prywatnie Ed O'Neill jest od 1986 r. żonaty z aktorką Catherine Rusoff, z która wystąpił w dwóch odcinkach "Świata według Bundych". W 1989 r. para ogłosiła
separację, lecz w 1993 r. wrócili do siebie. Mają dwie córki.
Ed od lat trenuje brazylijskie Jiu-Jitsu (dzięki swojemu przyjacielowi Johnowi Miliusowi).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 kwietnia 1946

miejsce urodzenia: Youngstown, Ohio, USA

wzrost: 185 cm

Aktor
Zdobył 4 nagrody Aktor, 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Catherine Rusoff (od 1986), 2 córki: Claire (ur. 1996) i Sophia (ur. 1999)
Był rozważany do roli Stevena Keton w "Family ties", rolę dostał Michael Gross.
Ubiegał się o rolę Sama Malone w serialu "Cheers", ostatecznie angaż dostał Ted Danson.
Był zainteresowany rolą Pana Teevee w filmie "Charlie i fabryka czekolady", którą ostatecznie otrzymał Adam Godley.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wyrazisty, szalenie dowcipny i zabawny, ironiczny, magnetyczny, po prostu niepowtarzalny... Są aktorzy jednej roli - Ed z pewnością do nich należy. Ale za to jaka jest to taka rola, o której mnóstwo ludzi na całym świecie będzie pamiętać na wieki.

Napiłbym się z nim browarka

użytkownik usunięty

Tyle w temacie

moja pierwsza myśl związana z nim to zawsze będzie - Al Bundy.

Brakuje jego roli w Miami Vice, odcinek "Heart of Darkness", Arthur Lawson/Artie Rollins

Na zdjeciu profilowym jak starszy i grubszy Steve jobs

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones