Eryk Lubos 

Rafał Eryk Lubos

7,8
35 494 oceny gry aktorskiej
Eryk Lubos
Eryk Lubos jest polskim aktorem teatralnym i telewizyjnym. Urodził się w 1974 roku w Tarnowskich Górach. Po zdaniu egzaminów końcowych, w 1998 roku został absolwentem PWST we Wrocławiu. Dwa lata wcześniej zadebiutował w teatrze. Do roku 2005 jego kariera aktorska pozostawała jakby w cieniu swoistego wizerunku artysty, gdzie do tego czasu występował w obsadach drugoplanowych, czarnych charakterów. Rok przełomowy to kreacje w takich produkcjach jak ''Oficer'', gdzie u boku Pawła Małaszyńskiego i Rafała Cieszyńskiego wcielił się w rolę niecofającego się przed niczym, mało bystrego komandosa legii cudzoziemskiej ''Jubego''.
Rozpoczął owocną współpracę z reżyserem Wojciechem Smarzowskim w filmach: ''Dom zły'' i ''Drogówka''. Wydawałoby się, że w 2009 roku aktor narodził się na nowo, jego rolę w produkcjach ''Moja krew'', ''Boisko bezdomnych'', ''Janosik prawdziwa historia'', czy ''Skrzydlate świnie'' przywróciły go do palestry charakterystycznych aktorów filmowych, co zostało udowodnione przyznaniem wielu nagród.

Artysta na swoim koncie ma również  role w produkcjach ''Róża'' i ''Dzień kobiet''. W swojej karierze związany był z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 września 1974

miejsce urodzenia: Tarnowskie Góry, Polska

wzrost: 182 cm

żona (rozwód), syn Franciszek (ur. 1997)
W 1998 roku  ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie z filią we Wrocławiu (Polska).
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 2006 r. - "Nie mam czasu na seks" - Maria Peszek;
- 2011 r. - "Cairo" - Kamp!;
- 2015 r. - "Distant Dreams" - Chainsaw;
- 2016 r. - "Miejsca przedmioty kształty drzwi" - Marek Dyjak, "Samotny tata" - Maria Peszek.
W 2013 r. wystąpił w kampanii społecznej pt. "Skrytykuj" Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej promującej świadomą dyskusję o kinie wśród młodzieży.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych