Hugh Jackman I

Hugh Michael Jackman

8,6
79 473 oceny gry aktorskiej
Hugh Jackman I
Hugh Jackman urodził się w Sydney, jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice rozstali się, gdy miał 8 lat, a on pozostał pod opieką ojca. Hugh, przez sześć lat, uczęszczał na lekcje gry na pianinie, potrafi też grać na skrzypcach oraz na gitarze. Ukończył elitarną szkołę dla chłopców - Knox Grammar School. Po skończeniu szkoły średniej poszedł na studia dziennikarskie na University of Technology. Kiedy ukończył licencjat zmienił swoje plany życiowe, rozpoczynając kurs aktorski w Sydney's Actors' Centre. W tym czasie, aby się utrzymać, chwytał się różnych zajęć, takich jak rozdawanie ulotek dla organizacji ekologicznych, czy występowanie w szkolnych przedstawieniach. Po pewnym czasie otrzymał propozycję rocznego kontraktu w serialu "Sąsiedzi", w którym swą karierę rozpoczynali Jason Donovan, czy Kylie Minogue. Jednak aktor odmówił - postanowił dalej szkolić swój warsztat aktorski, tym razem na studiach dramatycznych w Western Australia Academy of Performing Arts w Perth.

Po uzyskaniu dyplomu trafił do produkcji teatralnej, opartej na „Pięknej i Bestii”, gdzie zagrał Gastona. Następnie pojawił się w serialach: "Law Of The Land", "Blue Heelers" oraz "Snowy River: The McGregor Saga". Na planie kolejnego serialu – "Correlli" – poznał swoją przyszłą żonę - Deborrah-Lee Furness. Dzięki udziałowi w musicalach: "Sunset Boulevard" oraz "Oklahoma!" został zauważony przez producentów filmowych.

Kino było jego największym marzeniem. Po "Paperback Hero", zagrał w "Erskineville Kings". W 2000 roku wystąpił w "X-men", Bryana Singera, w roli Logana/Wolverine'a. Film ten przyniósł mu ogólnoświatową sławę, jednak, aby nie zostać zaszufladkowanym w roli superbohatera, w 2001 roku pojawił się w dwóch komediach romantycznych - "Serce nie sługa" i "Kate i Leopold" – oraz w filmie sensacyjnym – "Kod dostępu". W 2002 roku, na rzecz widowiska "Carousel" w Carnegie Hall, zrezygnował z roli w "Chicago", gdzie zastąpił go Richard Gere. Dwa lata później, występ w inscenizacji biografii zmarłego na AIDS australijskiego piosenkarza i tancerza - Petera Allena - "The Boy From Oz", przyniósł mu statuetkę Tony, a także wiele innych wyróżnień teatralnych. W 2003 roku nakręcono "X-men 2", a w 2006 – "X-men: Ostatni Bastion" z jego udziałem. W 2004 zagrał w, nienajlepiej przyjętym przez krytykę, "Van Helsingu". 

W wolnych chwilach aktor zajmuje się golfem i windsurfingiem. Posiada umiejętność żonglowania pięcioma piłeczkami oraz dobry głos i słuch. Ma za sobą odśpiewanie, przed 100 tysięcznym tłumem, narodowego hymnu Australii. Jego ulubioną potrawą jest sushi, a dla ‘złapania oddechu’ praktykuje medytację.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 października 1968

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 4 inne nagrody oraz 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Deborra-Lee Furness (od 11.04.1996)
Posiada czwórkę starszego rodzeństwa: dwóch braci Iana i Ralpha oraz dwie siostry Sonyę i Zoe, a także młodszą przyrodnią siostrę z drugiego małżeństwa matki.
Ma dwoje adoptowanych dzieci: syna Oscara Maximilliana (ur. 15.05.2000) i córkę Avę Eliot (ur. 10.07.2005).
Rozważano jego kandydaturę przy obsadzaniu roli agenta Jamesa Bonda w filmie "Casino Royale", którą ostatecznie zagrał Daniel Craig.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W świecie Holliwoodu , to na prawdę rzadkość by aktor był wierny jednej kobiecie. W dodatku ma normalną żonę, a nie jakąś plastikową lalkę na pokaz. Mężczyzna idealny z charakteru nie wyglądu. Chociaż nie zły z niego przystojniak.

Zasłużył. Ale ku*wy z akademii mają wyebane na filmy o superbohaterach.

Jeden z tych aktorów, obok których nie da rady przejść obojętnie

Za postać Logana szacun do grobowej deski !

Moim zdaniem byłby idealnym Geraltem z Rivii w powstającej (podobno?) ekranizacji Wiedźmina, trochę tego cynicznego poczucia humoru pokazał już jako Wolverine. Aczkolwiek obawiam się, że nie ma na to wielkich szans...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones