postać

Wolverine

Wolverine – właściwie James Howlett, znany również jako Logan. Superbohater z uniwersum Marvela, mutant, członek grupy X-Men. Jego najważniejszymi przeciwnikami są Sabretooth, Lady Deathstrike i Omega Red. Pojawia się w komiksach Marvela, ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.
Twórcami postaci są Roy Thomas, Len Wein i John Romita Sr. Historia Wolverine'a przez długi czas była tajemnicą - ze względu na luki w pamięci nawet dla niego samego. Urodził się w Kanadzie w XIX wieku, a jego mutacyjna moc regeneracji zapewniła mu długowieczność. Oprócz niej Logan posiada również wysuwające się z dłoni kostne pazury. Przez długi czas wydawało się jednak, że pazury są efektem eksperymentu "Weapon X", w wyniku którego szkielet bohatera został wzmocniony przez niemal niezniszczalny metal zwany adamantium. Logan przez lata pracował jako najemnik i szpieg, walcząc m.in. na froncie II wojny światowej. Ostatecznie na prośbę profesora Charlesa Xaviera dołączył do złożonej z mutantów grupy X-Men, w szeregach której wielokrotnie walczył m.in. z Magneto. To w X-Men spotkał jedną z miłości swojego życia, Jean Grey. Inną ważną kobietą jego życia była poznana w Japonii Mariko Yashida. Wolverine z natury jest samotnikiem wyznającym osobisty kodeks honorowy zbliżony do samurajskiego bushido - potrafi jednak wpaść w niemal zwierzęcy szał, czyniący go niebezpiecznym dla wszystkiego, co znajdzie się na jego drodze.


W realizowanych przez studio 20th Century Fox filmach o przygodach X-Men w Wolverine'a wciela się Hugh Jackman. Aktor zagrał m.in. w następujących tytułach: "X-Men" (2000), "X-Men 2" (2003), "X-Men Geneza: Wolverine" (2009), "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" (2014) i "Logan: Wolverine" (2017). Wolverine był też bohaterem seriali animowanych "X-Men" (1992-1997), "X-Men: Ewolucja" (2000-2003) i "Wolverine and the X-Men" (2008-2009). Pojawił się również w grach wideo, m.in. "X-Men: Children of the Atom" (1994), "X-Men Legends" (2004) czy "X-Men Origins: Wolverine" (2009).

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Len Wein data powstania października 1974 pochodzenie Kanada znany też jako Logan
X-Men '97
Zwiastun nr 1
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018
Logan: Wolverine
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
TOP
TOP 5 najlepszych gier z uniwersum "X-Men"
Wolverine jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones