Ingrid BergmanI

8,5
4 606 ocen gry aktorskiej
Urodziła się w Sztokholmie w 1915 roku. Początkowo grywała tylko niewielkie role w szwedzkich produkcjach. Przełomem w jej karierze okazał się film "Intermezzo", w którym zagrała pianistkę zakochaną w starszym, żonatym skrzypku. Rolą tą zwróciła na siebie uwagę Davida O. Selznicka, amerykańskiego producenta, który postanowił zrobić remake tego filmu i w tym celu zaprosił Ingrid do Hollywood. Film odniósł sukces, a Bergman podpisała siedmioletni kontrakt z Selznickiem.

Zagrała w wielu dobrych filmach - wystarczy wymienić chociażby takie tytuły, jak "Doktor Jekyll i pan Hyde", "Komu bije dzwon" czy "Joanna d'Arc". Najsłynniejszym dziełem z udziałem Ingrid Bergman jest niewątpliwie "Casablanca" - jeden z najsmutniejszych dramatów w historii kina, w którym aktorka partnerowała Humphrey'owi Bogartowi. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Ingrid statuetki Oscara za role w filmach: "Gasnący płomień", "Anastazja" i "Morderstwo w Orient Expressie". 

Życie osobiste aktorki było dość burzliwe. W 1949 roku opuściła męża Pettera Lindströma i córkę Pię, aby związać się z włoskim reżyserem Roberto Rossellinim. Owocami ich miłości są dzieci (Robertino, Isotta i Isabella) oraz filmy, które razem nakręcili. Po dziewięciu latach wspólnego życia, Ingrid i Roberto rozstali się. Aktorka poślubiła producenta teatralnego Larsa Schmidta, z którym rozwiodła się w 1975 roku. Jej ostatnią rolą była postać izraelskiej pani premier, Goldy Meir, w filmie dla telewizji "A Woman Called Golda", za którą otrzymała nagrodę Emmy. Ingrid Bergman zmarła w dniu swoich urodzin, w wieku 67 lat,  po długotrwałej walce z rakiem.
Ingrid Bergman urodziła się 29 sierpnia 1915 roku w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Zamarzyła o aktorstwie po tym, jak wzięła udział w filmie "Landskamp" jako statystka. Jej rodzice umarli, kiedy była dzieckiem, więc opiekował się nią dziadek. Ingrid została uczennicą prestiżowej szkoły Swedish Royal Theatre, ale stwierdziła, że teatr ją nie pociąga. W 1935 roku pojawiła się w pierwszej roli, w której miała kwestie. Rok póżniej wcieliła się w Anitę Hoffman w filmie "Intermezzo". Szczęśliwie dla niej, wielki producent David O. Selznick, autor sukcesów wielu hollywoodzkich gwiazd, obejrzał film i postanowił zrealizować jego amerykańską wersję z panną Bergman w roli głównej. 

W 1939 roku doszło do produkcji "Intermezzo: A Love Story" w Hollywood, a potem pojechała do Szwecji, gdzie zagrała w dwóch filmach i wróciła do USA, by pojawić się w trzech dobrze odebranych obrazach. W 1941 roku otrzymała propozycję zagrania głównej roli kobiecej u boku Humphreya Bogarta w filmie "Casablanca". Tak powstał jeden z najlepszych filmów w historii kina. W 1943 roku pojawiła się w głównej roli w filmie "Komu bije dzwon" na podstawie powieści Hemingwaya. Otrzymała za nią pierwszą nominację do Oscara. Rok później wcieliła się w Paulę Alquist w "Gasnącym płomieniu" i za tę kreację otrzymała nagrodę Akademii Filmowej. Trzecią nominację przyniosła jej rola siostry Benedyktyny w "Dzwonach Najświętszej Marii Panny". Rola Joanny d'Arc zaowocowała nominacją numer 4.

W 1949 roku Ingrid dołączyła do obsady filmu "Stromboli, ziemia Bogów", kręconego we Włoszech. To właśnie wtedy zakochała się w jego reżyserze, Roberto Rossellinim. Porzuciła dla niego męża i małą córeczkę Pię. Za ten występek spotkała się z ogromną krytyką opinii publicznej. Ingrid nosiła dziecko Rosselliniego i by je w spokoju urodzić, pozostała we Włoszech. Tam na świat przyszedł ich syn. W niedługim odstępie czasu Bergman urodziła Rosselliniemu bliźniaczki, w tym Isabellę Rossellini, bardzo cenioną i popularną dziś aktorkę. W 1950 roku poślubiła Roberta, ale po 7 latach rozwiedli się.

We Włoszech nakręciła kilka filmów, a do Hollywood wróciła obrazem "Anastazja", za rolę w którym uhonorowano ją jej drugim Oscarem. W 1974 roku zagrała w "Morderstwie w Orient Expressie", co z kolei zaowocowało 3 statuetką w jej karierze. Ostatnią nominację przyniósł jej film "Jesienna sonata". Uważała, że była to jej najlepsza rola. Jej ostatnim triumfem był serial "A Woman Called Golda", za rolę w którym przyznano jej nagrodę Emmy. Jednak Ingrid tego nie doczekała. Zmarła w 67. rocznicę urodzin na raka piersi.
Ingrid Bergman urodziła się w 1915 roku. Po studiach aktorskich ukończonych w 1935 roku pracowała w szkole przy teatrze Dramaten. Przełomem stała się rola w "Intermezzo" - film spodobał się D.O. Selznickowi, który zaprosił ją do Hollywood w celu zrealizowania nowej wersji. Szybko stała się czołową gwiazdą grając w "Doktor Jekyll i pan Hyde", "Casablance" i "Gasnącym Płomieniu" - dzięki któremu otrzymała pierwszego Oscara. Najbardziej znane kreacje stworzyła w filmach Hitchcocka -"Urzeczonej" i "Osławionej". Rozwód z Rosselinim wywołał głośny skandal i przerwał jej karierę w Hollywood na kilka lat. Zaczęła grać w Europie m.in. w "Helenie i mężczyznach", "Stromboli, ziemi Bogów". Swojego drugiego Oscara otrzymała po powrocie do Hollywood za tytułową rolę "Anastazji", a trzeciego Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Morderstwo w Orient Expressie". Napisała autobiografię "My Life". Zmarła w 1982 roku w wieku 67 lat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones