Jack Warden 

John H. Lebzelter

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3608,"rate":7.888026607538802,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":10,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,9
3 608 ocen gry aktorskiej
Jack Warden
Jack Warden (w rzeczywistości John H. Lebzelter) urodził się New Jersey, a wychował w Kentucky. Początkowo zarabiał na życie jako bokser, aż w końcu niezadowolony z zarobków zaciągnął się do marynarki wojennej. Tuż przed lądowaniem wojsk w Normandii doznał skomplikowanego złamania nogi, co być może uratowało mu życie i umożliwiło powrót do domu. Gdy natrafił na sztukę Clifforda Odetsa, zrozumiał, że jego przyszłością i powołaniem jest aktorstwo. w 1952 roku zadebiutował na Broadwayu. Wcześniej nabierał doświadczenia występując w sztukach Tennessee Williamsa oraz wystąpił na dużym ekranie w produkcji "You're in the Navy Now", gdzie zagrali również koledzy z armii Lee Marvin i Charles Bronson. Na dłuższy czas zadomowił się w telewizji, pojawił się w obsadzie genialnego debiutu Lumeta "Dwunastu gniewnych ludzi", gdzie stworzył charyzmatyczną i zapadającą w pamięć kreację. Na dobre kariera Wardena rozpoczęła się w momencie, gdy był już w pełni ukształtowanym i świadomym siebie mężczyzną. Pamiętne role zagrał pod okiem Warrena Beatty w "Szamponie" (nom. do Oscara za rolę drugoplanową), "Niebiosa mogą zaczekać" (ponownie nominacja), Pakuli we "Wszystkich ludziach prezydenta" czy Lumeta w "Werdykcie" u boku Paula Newmana. Największym jego atutem była ciekawa osobowość bezkompromisowego "prawdziwego mężczyzny" z surowym i pewnym siebie spojrzeniem. Silnie zaznaczał swą obecność w każdej produkcji, jak choćby u Woody Allena w "Strzałach na Bradwayu" czy "Jej Wysokości Afrodycie". Nie stronił również od utworów komercyjnych, gdzie jego talent błyszczał równie wyraziście. Zmarł w wieku 86 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 września 1920

data śmierci: 19 lipca 2006

miejsce urodzenia: Newark, New Jersey, USA

wzrost: 179 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Vanda Dupre (od 10.10.1958 do jego śmierci), syn Christopher
Zmarł w Nowym Jorku (stan Nowy Jork) w USA. Przyczyną zgonu była choroba serca i nerek. Został skremowany, zaś prochy jego zostały oddane rodzinie i przyjaciołom.
W latach 1938-1941 służył w marynarce wojennej USA. Jest weteranem z II Wojny Światowej. Brał udział w Ofensywie w Ardenach.
Ukończył DuPont Manual High School w Louisville (Kentucky, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych