Jamie Lee Curtis 

8,0
19 279 ocen gry aktorskiej
Jamie Lee Curtis
Gwiazda filmowa, córka aktorów - Tony'ego Curtisa i Janet Leigh, słynąca głównie ze swoich ról w horrorach. Zadebiutowała w krwawym thrillerze "Halloween" Johna Carpentera. Wcześniej pojawiła się w telewizyjnej wersji "Columbo" i odtwarzała niewielkie rólki w serialach telewizyjnych.

Początki jej kariery zdawały się wskazywać, iż zostanie na trwałe przypisana wyłącznie do jednego gatunku filmowego. Po występie we "Mgle", "Balu maturalnym" oraz "Terrorze w pociągu", okrzyknięto ją "królową horrorów". Curtis nie dała się jednak łatwo zaszufladkować. W 1983 roku zagrała w romantycznej opowieści "Love Letters" oraz w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc", gdzie odtwarzała prostytutkę o złotym sercu. Ten ostatni film ujawnił jej talent komediowy, który w pełni wykorzystała dopiero w trakcie realizacji "Rybki zwanej Wandą".

Swoje ekranowe emploi wzbogaciła dzięki udziałowi w "Mojej dziewczynie" oraz w "Chłopcach mamusi" i "Prawdziwych kłamstwach". W 1998 roku ponownie wcieliła się w postać z horroru - zagrała w kolejnej części krwawego szlagieru, "Halloween - 20 lat póżniej". Jest żoną aktora i reżysera, Christophera Guesta.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 listopada 1958

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 9 innych nagród i 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Christopher Guest (od 18.12.1984)
Miała zagrać Biancę w "Krzyku 3", ale odmówiła. Ostatecznie zaangażowano Carrie Fisher.
W 1976 roku ukończyła prywatną szkołę Choate Rosemary Hall w Wallingford (Connecticut, USA).
Jest siostrą aktorki Kelly Curtis.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych