Joanne Woodward I

Joanne Gignilliat Trimmier Woodward

8,1
1 181 ocen gry aktorskiej
Joanne Woodward I
Matka Joanne Woodward kochała granie i tę miłość zaszczepiła w córce. Dziewczynka bardzo chciała zostać aktorką. W trakcie premiery "Przeminęło z wiatrem" w Atlancie, 9-letnia Joanne przedostała się na paradę gwiazd produkcji i usiadła na kolanach Lawrence'a Oliviera, ówczesnego męża wielkiej gwiazdy filmu, Vivien Leigh. Kiedy była nastolatką, wygrała wiele konkursów piękności. Studiowała dramaturgię na Louisiana State University w Baton Rouge (Luizjana, USA), potem pojechała do Nowego Jorku, aby występować na scenie. Jej pierwszą rolą była postać Lissy w westernie "Count Three and Pray" z 1955 roku. Nadal grała na Broadway'u. Była również dublerką wraz z innym sławnym, młodym aktorem, Paulem Newmanem. W styczniu 1958 roku para pobrała się i pozostała w szczęśliwym związku przez ponad pięćdziesiąt lat, aż do śmierci aktora. W 1958 roku Joanne otrzymała również Oscara dla najlepszej aktorki za film "Trzy oblicza Ewy" oraz zagrała w obrazie "Długie, gorące lato", wraz ze swym mężem. Był to ich pierwszy z wielu wspólnych filmów. Joanne występowała zarówno w produkcjach fabularnych, teatrze i w telewizji. Do Oscara była nominowana jeszcze trzy razy: w 1969 roku za film "Rachelo, Rachelo", w 1974 za "Letnie życzenia, zimowe marzenia" i w 1991 roku za "Pan i Pani Bridge". Nie otrzymała jednak już żadnej statuetki. Ma troje dzieci. Obecnie mieszka w Conneticut. Była dyrektorem artystycznym Westport Country Playhouse. Ma swą gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 lutego 1930

miejsce urodzenia: Thomasville, Georgia, USA

wzrost: 163 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 13 innych nagród oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Paul Newman (29.01.1958 - 26.09.2008, jego śmierć), 3 dzieci: Nell (ur. 08.04.1959), Melissa (ur. 17.09.1961) i Claire (ur. 21.04.1965)
Była zaręczona z powieściopisarzem Gorem Vidalem. Zerwała z nim dla Paula Newmana.
W 1947 roku ukończyła Greenville Senior High School w Greenville (Karolina Południowa, USA).
Rozważano jej kandydaturę przy obsadzaniu roli Laurie Williams w klasycznym musicalu Freda Zinnemanna - "Oklahoma!", która ostatecznie przypadła w udziale Shirley Jones.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Rewelacyjna aktorka, uważam że podobnie jak mąż - aktorsko wyprzedzała swoje czasy o dekady...

Ich miłość i oni sami są tak podobni do mnie i mojego ukochanego........ ♥ Uwielbiam ich jako parę !!!!!

Będe pierwszy. Jedna z lepszych aktorek !!! Wybitne role w filmach "Rachelo, Rachelo" i "Trzy oblicza Ewy".

Straszne jak ci aktorzy są zapomniani! Przecież to LAUREATKA OSKARA jest! Np czy taka Hepburn byłaby wciąż ikoną, gdyby nie scena ze ,,śniadania u Tiffaniego"? Nie, bo to TA scena uczyniła ją sławną...

Bardzo podziwiam jej talent i urodę,szkoda że teraz nie ma takich aktorek.Wszyscy zachwycają się Scarlett Johansson, która nic sobą nie reprezentuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones