film

Filadelfia

Philadelphia
1993
2 godz. 5 min.
7,9 287 450
ocen
7,9 10 1 287450
7,3 29
ocen krytyków
Chorujący na AIDS prawnik zostaje zwolniony z pracy. Walcząc o godność, podaje do sądu byłych pracodawców. więcej mniej
Filadelfia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 2 nagrody Oscar, 8 innych nagród oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Znakomity adwokat Andrew Beckett (Tom Hanks - Oskar za tę rolę) ma coraz większe kłopoty zdrowotne. Niestety choroba jest nieuleczalna - to AIDS. W wyniku choroby Andrew traci pracę. Wynajmuje adwokata (Denzel Washington), z którym spotkał się kiedyś na rozprawie, a teraz jako jedyny chce mu pomóc odzyskać godność i spokój ducha.

boxoffice
$206 678 440 na świecie
$77 446 440 w USA
$129 232 000 poza USA
budżet
$26 000 000
studio
TriStar Pictures (przedstawia) / Clinica Estetico
tytuł oryg.
Philadelphia
inne tytuły
At Risk (tytuł roboczy) USA
People Like Us (tytuł roboczy) USA
Philadelphia Kanada
więcej
Kandydatami do roli Andrew Becketta byli: Daniel Day-Lewis (odrzucił ofertę, by móc wystąpić w filmie "W imię ojca"), Michael Keaton (wolał zagrać w "Grze o życie"), Andy Garcia, Tim Robbins, William Baldwin czy Christopher Reeve.
Do roli Joe Millera brani pod uwagę byli Tim Robbins (odrzucił propozycję), Bill Murray, Mel GibsonRobin Williams. Ostatecznie angaż otrzymał Denzel Washington.
John Leguizamo odrzucił propozycję zagrania roli Miguela (wolał wystąpić w filmie "Super Mario Bros.").
Nazwa Filadelfia z języka greckiego oznacza: braterska miłość. Same miasto leży w Pensylwanii i było pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych. Nieprzypadkowo więc twórcy filmu pod tym samym tytułem osadzili wydarzenia właśnie w tej metropolii. Już od samego początku trwania prac nad dziełem wokół projektu powstawały liczne kontrowersje i dyskusje.... więcej
Andrew Beckett jest wziętym adwokatem pracującym dla jednej z największych kancelarii prawniczych w Filadelfii. Jest też homoseksualistą, o czym nie wiedzą jego pracodawcy. Pewnego dnia okazuje się, że Andrew choruje na AIDS. Przez pewien czas udaje mu się to ukryć, lecz w końcu szefowie orientują się. Adwokat zostaje zwolniony z pracy pod zarzutem... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych