John Cleese 

John Marwood Cleese

8,2
14 147 ocen gry aktorskiej
John Cleese
John Cleese to postać już niemal legendarna. Aktor i scenarzysta, obdarzony niezwykłym talentem komediowym. Karierę sceniczną rozpoczął podczas studiów prawniczych na Cambridge. Występował na Broadwayu, w "The Cambridge Revue" oraz w "Half a Sixpence". Podczas pobytu w USA poznał swoją przyszłą żonę, Connie Booth i wieloletniego współpracownika, Terry'ego Gilliama. Po powrocie do Anglii pracował dla telewizji, m.in. przy "The Frost Report".

Był współzałożycielem i członkiem słynnego "Latającego Cyrku Monty Pythona", grupy, z którą tworzył cykl zabawnych, absurdalnych programów telewizyjnych oraz filmów. Swoistym kultem są dziś otoczone takie produkcje Pythonów, jak "A teraz coś z zupełnie innej beczki", "Monty Python i święty Graal", "Żywot Briana" czy "Sens życia wg Monty Pythona". W 1989 roku Cleese otrzymał nominację do Oscara za scenariusz do filmu "Rybka zwana Wandą". Był też nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor komediowy.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 października 1939

miejsce urodzenia: Weston-Super-Mare, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 196 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 5 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Connie Booth (20.02.1968 - 01.08.1978, rozwód), córka Cynthia (ur. 17.02.1971); 2. Barbara Trentham (15.02.1981 - 10.10.1990, rozwód), córka Camilla (ur. 24.01.1984); 3. Alice Faye Eichelberger (28.12.1992 - 2008 rozwód); 4. Jennifer Wade (od 02.08.2012)
Został drugim "Najsłynniejszym komikiem wszech czasów" w plebiscycie zorganizowanym przez telewizję Channel 4 na początku 2005 roku wśród angielskich i amerykańskich reżyserów, scenarzystów i aktorów komediowych. Pokonał Woody'ego Allena, a wyprzedził go tylko słynny amerykański komik Peter Cook.
W latach 1973-1976 był rektorem Uniwersytetu Saint Andrews w St Andrews (Szkocja, Wielka Brytania).
W 1963 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Cambridge (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ale choćby w Hotelu Zacisze

3 tygodnie temu wysłałam list do Johna Clessa. Przed chwilą przyszłam od koleżanki, a tu list z Anglii i autograf Clessa i jeszcze kartka A4 i po angielsku jest napisane, że nie ma dedykacji bo aktor znajduję się poza krajem. Ale i tak się cieszę, może być i bez dedykacji, ale podpis jest :). W ogóle nie spodziewałam...

więcej

Stu lat Mr. Cleese!

Ja rozumiem że ten aktor co grał tego strego Q zmarł i twórcy nie chcieli zatrudniać bardzo podobnego do niego aktora i woleli stworzyć nową postać, następcę tego starego Q który był grany przez Johna Cleesa... ale pan John żyje jeszcze. Po co więc zamieniać tą postać na jakąś inną. Moim zdaniem Cleese był bez urazy,...

więcej

Takiego długiej filmografii jeszcze nie widziałam :)
Jego nie da się nie lubić, to Cleese :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones