Karen Gillan 

Karen Sheila Gillan

7,8
25 580 ocen gry aktorskiej
Karen Gillan
Karen Sheila Gillan urodziła się 28 listopada 1987 roku w Inverness w Szkocji. W wieku szesnastu lat postanowiła zostać aktorką i zaczęła uczyć się aktorstwa w szkole Telford College w Edynburgu. Później uczęszczała do szkoły teatralnej Italia Conti Academy of Theatre Arts w Londynie.
Jej debiutem w telewizji była rola Terry Cotter w serialu „Rebus”. W początkach swojej kariery pracowała również jako modelka (na przykład podczas Tygodnia Mody w Londynie w 2007 roku). Następnie Karen pojawiła się w kilkunastu skeczach programu „The Kevin Bishop Show”. Między innymi parodiowała gwiazdy takie jak Angelina Jolie czy Julia Roberts.
Później otrzymała rolę w thrillerze „The Well”, ale dopiero rola w brytyjskim serialu „Doctor Who” okazała się sukcesem. Po raz pierwszy pojawiła się w odcinku czwartej serii pt. „Ogień z Pompejów”, gdzie wcieliła się w przepowiadaczkę przyszłości. Kiedy z serialu odszedł David Tennant i nastąpiły duże zmiany w obsadzie, Karen Gillan razem z Mattem Smithem otrzymali główne role w nowym sezonie. Karen wcieliła się w postać zadziornej Amy Pond, która razem z jedenastym Doktorem (Smith) wyrusza w podróż swojego życia w niebieskiej budce o nazwie TARDIS. Gillan pojawi się w świątecznym odcinku specjalnym i  kolejnej, szóstej serii „Doctora Who” na wiosnę roku 2011. Stwierdziła jednak, że chciałaby również zadebiutować na deskach teatru, kiedy skończy się jej przygoda w brytyjskim serialu sci-fi.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 listopada 1987

miejsce urodzenia: Inverness, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Ukończyła Italia Conti Academy of Theatre Arts w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Była brana pod uwagę do roli głównej bohaterki w filmie "Niepokonana Jane". Ostatecznie angaż otrzymała Natalie Portman.
Wystąpiła w nastepujących reklamach:
- 2013 r. - usługi witryny internetowej eHarmony;
- 2014 r. - produkty spożywcze przedsiębiorstwa Warburtons oraz usługi detaliczne Royal Bank of Scotland.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych