Film

Drakula

Dracula
1979
1 godz. 49 min.
6,8 1 651
ocen
6,8 10 1 1651
1 554
chce zobaczyć
Hrabia Drakula przybywa do angielskiego Whitby, gdzie obejmuje w posiadanie zaniedbany zamek. Wkrótce umiera jedna z mieszkanek miasteczka. Więcej Mniej
Drakula zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Saturn
Film zdobył nagrodę Saturn oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Statek rozbija się u wybrzeży Whitby. Jedynym ocalałym jest tajemniczy hrabia Drakula (Frank Langella), który przybył z Transylwanii z zamiarem kupna rezydencji w Carfax Abbey. Zaprzyjaźnia się z doktorem Sewardem (Donald Pleasence), bardzo szanowanym mieszkańcem, jego córką Lucy (Kate Nelligan) i jej narzeczonym Jonathanem HarkeremStatek rozbija się u wybrzeży Whitby. Jedynym ocalałym jest tajemniczy hrabia Drakula (Frank Langella), który przybył z Transylwanii z zamiarem kupna rezydencji w Carfax Abbey. Zaprzyjaźnia się z doktorem Sewardem (Donald Pleasence), bardzo szanowanym mieszkańcem, jego córką Lucy (Kate Nelligan) i jej narzeczonym Jonathanem Harkerem (Trevor Eve), a także ich znajomą Miną (Jan Francis). W tym samym czasie, w wyniku dużej utraty krwi, ginie Mina i prawdopodobnie nie jest to zbieg okoliczności.

boxoffice
$31 235 812 na świecie
$20 158 970 w USA
$11 076 842 poza USA
budżet
$12 164 000
na podstawie
Hamilton Deane (sztuka) / Bram Stoker (powieść)
studio
Mirisch Corporation, The / Universal Pictures
tytuł oryg.
Dracula
inne tytuły
Z początku łowcę wampirów Van Helsinga miał zagrać Donald Pleasence, ale odmówił, gdyż grał już podobną rolę jako dr Loomis w filmie "Halloween" i nie chciał, żeby kojarzono go z takimi bohaterami.
Sylvester McCoy był przesłuchiwany do roli Renfielda, ostatecznie jednak zagrał lokaja dra Stewarda. Producenci wyraźnie naciskali, by znalazł się on w obsadzie filmu. Jak na ironię, większość scen z jego udziałem nie znalazła się w finalnej wersji.
Teddy Turner tak naprawdę gra w tym filmie 2 role - pracownika szpitala psychiatrycznego oraz kamerdynera dra Sewarda. Było to spowodowane faktem, że wytwórnia domagała się zatrudnienia Sylvestra McCoya do jednej z tych ról.
Kiedy w 1897 roku opublikowano powieść autorstwa Brama Stokera, nikt nie mógł spodziewać się, że jej tytułowy bohater, wampir, Drakula z Transylwanii osiągnie w przyszłości taką popularność jak lalka Barbie, Zorro czy Agent 007. Począwszy od roku 1922, gdy Wilhelm Murnau po raz pierwszy przeniósł powieść Stokera na ekran (z pamiętnym Maxem ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 89%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych