Marieta Żukowska 

6,3
7 927 ocen gry aktorskiej
Marieta Żukowska
Jedna z najbardziej utalentowanych aktorek filmowych i teatralnych młodego pokolenia. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Jej pasją jest muzyka. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.

Na deskach teatru zadebiutowała w 2005 roku rolą Nastolatki w spektaklu „Blask życia” w reżyserii Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Przez następnych kilka lat pracowała w Zespole tego teatru.

Laureatka 10 nagród teatralnych. Za rolę Nonny w przedstawieniu "Gąska" Nikołaja Kolady, w reż. Waldemara Śmigasiewicza otrzymała drugą nagrodę na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie. Za rolę Isobel w przedstawieniu "Lew na ulicy" Judith Thompson, w reż. Grzegorzka nagrodzona została prestiżową Złotą Mas, nagrodą dla najlepszej młodej aktorki na 5. Festiwalu Premier Teatralnych w Bydgoszczy, oraz nagrodą za najlepszą kreację żeńską podczas XXXVI Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych . Rola Isobel przyniosła jej również nagrodę im. Andrzeja Nardellego Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut teatralny w sezonie 2006/2007.

Kinowym debiutem Żukowskiej był film „Bezmiar sprawiedliwości” w reż. Wiesława Saniewskiego. Jednak przełomem w jej karierze była rola Teresy Szyman w thrillerze erotycznym „Nieruchomy poruszyciel” w reżyserii Łukasza Barczyka, gdzie zagrała u boku Andrzeja Chyry i Jana Frycza. To właśnie postać kobiety na życiowym zakręcie przyniosła jej uznanie krytyków oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orła” w kategorii „Odkrycie roku”.

We wrześniu 2017 r. na ekrany kin wszedł „Botoks. Kobiety rządzą światem” w reżyserii Patryka Vegi. W dramacie przedstawiającym stan polskiej służby zdrowia Żukowska wciela się w postać chirurga.

W 2023 roku otrzymała nagrodę dla Wybitnej Aktorki Filmowej i Teatralnej podczas International Businesswoman Awards we Włoszech.
Jej najnowsze filmy to "The Lemon Tree" w reżyserii Bruno Colelli, w którym zagrała wraz z Ninni Bruschettą i Roberto De Francesco, a także "Próba łuku" Łukasza Barczyka. W 2023 roku wcieliła się w Sabinę Stec, matkę zaginionej dziewczyny w świetnie ocenianym serialu HBO - "Bring Back Alice".

[informacja nadesłana]
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 lipca 1982

miejsce urodzenia: Żywiec, Polska

wzrost: 164 cm

Ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Ma córkę Polę (ur. 10.08.2012) z partnerem Wojciechem Kasperskim.
Ma starszego brata.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

No cóż, myślę że Wiedźma która pisze poniżej musi być niesamowice zakompleksiona ( pisze ze jest brzydka??) - radzę wybrać się na terapię. Co do Mariety to nie dość, że jest znakomitą, wręcz fantastyczną aktorką, ma niezwykły talent, to jeszcze ta uroda - ona jest poprostu boska, naturalna, delikatna i poprostu piękna...

więcej

Wyjatkowo zmanierowana i trudna do zniesienia..Slaba aktorka i jeszcze sie oszpeca fryzura. Nie moge jej ogladac

Ale miło, że w ogóle w PL mamy taką cudowną aktorkę!

Jest śliczna do tego nieźle gra szkoda że jest z nią tak mało filmów ;/

Żukowska jest świetna w roli Marii z "Londyńczyków". Ta postać jest wręcz dla niej stworzona ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones