Martin Brest 

7,8
1 024 oceny pracy reżysera
Martin Brest
Brest jeszcze jako student zrealizował etiudę filmową "Hot Dogs For Gauguin", która była na tyle obiecująca, że młody reżyser otrzymał szansę realizacji pełnometrażowego filmu. Jednak ani "Hot Tomorrows", ani "Going in style", mimo że zdradzały nietuzinkowego reżysera, nie odniosły zbyt dużego sukcesu. Jednak w 1984 Brest mógł odłożyć w niepamięć wcześniejsze niepowodzenia, gdyż zrealizowany przez niego "Gliniarz z Beverly Hills" odniósł olbrzymi sukces. Warto dodać, że podobne powodzenie miał film "Gry wojenne" z młodym Matthew Broderickiem, gdzie Brest również był pierwszym reżyserem lecz w trakcie realizacji został zastąpiony przez Johna Badhama. W 1988 Martin Brest nakręcił kolejny bardzo dobry film "Zdążyć przed północą", ale na najlepsze swoje dni musiał poczekać jeszcze cztery lata. Wtedy bowiem zrealizował "Zapach kobiety" ze wspaniałą rolą Ala Pacino, za którą dostał On zresztą Oscara. W 1998 bardzo ciepło przyjęty przez widzów "Joe Black" z Bradem Pittem i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych . Obecnie Brest trochę zmienił klimat, mowa tu dramacie sensacyjnym "Gigli"(również doborowa obsada). Będzie to prawdopodobnie kolejny sukces komercyjny, ponieważ filmy Bresta cechuje doskonała realizacja i dbałość o szczegóły, co dla dzisiejszego, wymagającego widza, jest bardzo ważne.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 sierpnia 1951

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Złota Malina
Zdobył 2 nagrody Złota Malina, 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Był pierwszym reżyserem filmu "Gry wojenne", ale szybko został zwolniony z powodu "różnic artystycznych". Jego miejsce zajął John Badham, jednak kilka scen nakręconych przez Bresta pozostało w filmie.
Pierwotnie to on miał być reżyserem filmu "Rain Man". Różnica zdań z Dustinem Hoffmanem dotycząca roli Raymonda Babbitta doprowadziła do tego, że Brest porzucił projekt. Ostatecznie za kamerą stanął Barry Levinson.
W 1973 roku ukończył studia licencjackie w Tisch School of the Arts przy Uniwersytecie Nowojorskim w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), a w 1977 roku uzyskał tytuł magistra na AFI Conservatory, oddziale Amerykańskiego Instytutu Filmowego w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych