Nicolas Jack Roeg

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":320,"rate":7.0875,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":true,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":141,"rate":8.27659574468085,"desc":"ocen","profession":"zdjęć"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":3,"rate":5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,1
320 ocen pracy reżysera
Nicolas Roeg
Nicolas Jack Roeg urodził się 15 sierpnia 1928 roku w Londynie, jako syn Mabel Gertrude(z domu Silk) i Jacka Nicolasa Roega. Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej zatrudnił się w 1947 roku w De Lane Lea Studios, gdzie obsługiwał claps i pełnił rolę chłopca na posyłki. Swą przygodę z filmem rozpoczął od pracy na planie "Lawrence z Arabii" Davida Leana i "Maska Czerwonego Moru" Rogera Cormana. Pracował jako operator przy produkcji między innymi takich filmów jak "Doktor Żywago" Davida Leana, "Fahrenheit 451" Françoisa Truffauta, czy "Z dala od zgiełku" Johna Schlesingera, nim w 1970 roku zadebiutował jako reżyser, tworząc wraz z Donaldem Cammellem "Przedstawienie". Warner Bros jednak było ostateczną konstrukcją filmu na tyle zszokowane, że na dwa lata wstrzymało jego dystrybucję. W tym czasie udał się do Australii, gdzie w 1971 roku samodzielnie wyreżyserował nominowany do Złotej Palmy "Walkabout". Obraz ten i dwa lata później ukończony "Nie oglądaj się teraz" były ostatnimi filmami, przy produkcji których pracował również jako operator. W 1977 rozwiódł się po dwudziestu latach małżeństwa z Susan Stephen, z którą miał czworo dzieci, by w 1982 r. poślubić 30 lat młodszą od siebie gwiazdę "Zmysłowej obsesji" Theresę Russell. Mieli 2 synów, Stattena i Maximilliana Roega, który jest aktorem. Ostatnią żoną reżysera w 2005 roku została Harriet Harper. Kolejny jego film "Eureka" również ukazał się w dystrybucji 2 lata po ukończeniu, a wytwórnia MGM domagała się odszkodowania za zmiany w scenariuszu wprowadzone przez reżysera. Ciągłe problemy towarzyszące tworzeniu filmów sprawiły, że Roeg zaczął robić filmy lżejsze, bardziej osadzone w realiach i mniej kontrowersyjne. Nie wpłynęło to pozytywnie na jego karierę. Jego filmy były coraz gorzej przyjmowane zarówno przez krytyków, jak i widownię. Reżyser próbował sił w produkcjach telewizji kablowych. W 2008 roku w River Studios w Londynie zorganizowano retrospektywę jego filmów, którą poprowadził wraz z Mirandą Richardson, gwiazdą "Purchawki". Ostatni film "Night Train" z 2010 roku nie doczekał się jeszcze premiery kinowej.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 sierpnia 1928

data śmierci: 23 listopada 2018

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Susan Stephen (13.04.1957 - 03.10.1977, rozwód), 4 synów: Waldo, Nico, Sholto J. i Luc (ur. 26.01.1962); 2. Theresa Russell (od 22.02.1982, rozwód), 2 synów: Statten (ur. 1983) i Maximillian (ur. 21.10.1985); 3. Harriett Harper (od 2005 do jego śmierci)
Nicholas Roeg nigdy nie uczęszczał do szkoły filmowej. Fachu reżyserskiego nauczył się podczas przeszło dwudziestu lat pełnienia różnorakich funkcji na planach filmowych.
Był współautorem zdjęć, zarówno do "Lawrenca z Arabii", jak i "Dr. Żywago" Davida Leana. W pierwszym nakręcił scenę eksplozji pociągu na pustyni. W drugim zaś pomimo nakręcenia kilku scen, został ostatecznie zwolniony i zastąpiony przez Freddiego Younga.
Roeg dwukrotnie podpadł studiom filmowym kręcąc filmy inne, niż w planie przedstawionym dla dystrybutora. Pierwszym był "Performance", który od skończenia do premiery kinowej czekał dwa lata, kolejnym zaś była "Eureka" o podobnym okresie oczekiwania.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych