Roger Corman 

Roger William Corman

6,9
509 ocen pracy reżysera
Roger Corman
Studiował inżynierię w Leland Stanford University i literaturę w Oxfordzie. Grywał w studenckim teatrze. Służył w marynarce wojennej. Jego filmowa kariera zaczęła się od posady gońca w wytwórnii 20-th Century Fox i agenta literackiego w American Releasing Corp. Kiedy jego scenariusz do filmu "Highway Dragnet" został w trakcie realizacji drastycznie zmieniony zbuntował się i zaczął działać na własną rękę. Był pionierem tanich, niezależnych produkcji. Przy jego współudziale powstało ponad 200 filmów. Dzięki jego pomocy karierę w branży zaczynali tej klasy twórcy jak: Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Jonathan Demme i aktorzy: Robert De Niro, Ellen Burstyn. Zrealizował ponad 50 filmów. Nazywano go "papieżem tandety", "Orsonem Wellesem filmów niesamowitych", "królem filmów kategorii Z". Sławę przyniosły mu adaptacje prozy Edgara Allana Poe, oraz filmy: "Dzikie anioły", "Podróż" i "Krwawa Mama". Opublikował książkę "Jak zrobiłem 100 filmów i nigdy nie straciłem nawet centa" (1990). W 1978 r. Christian Blackwood zrealizował o nim film dokumentalny "Roger Corman Hollywood's Wild Angel".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 5 kwietnia 1926

data śmierci: 9 maja 2024

miejsce urodzenia: Detroit, Michigan, USA

wzrost: 188 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, inną nagrodę oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Julie Corman (od 23.12.1970 do jego śmierci), 4 dzieci: Catherine Ann (ur. 02.05.1975), Roger Martin (ur. 17.05.1976), Brian William (ur. 09.08.1977) i Mary Tessa (ur. 1984)
Ma brata Gene'a.
W 1947 roku ukończył licencjackie studia inżynierskie z organizacji produkcji na Uniwersytecie Stanforda w Stanford (Kalifornia, USA).
Założył kilka studiów filmowych: w 1954 roku Palo Alto Productions, w 1959 roku The Filmgroup, w 1970 roku New World Pictures, a w 1983 Concorde Pictures i New Horizons Pictures.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Puszczali ją na początku lat 90-tych w TVP. I muszę stwierdzić że to całkiem porządne horrory. Bardzo klimatyczne i dobrzy aktorzy m.in. Vincent Price i młody Jack Nicholson.

Temat, w którym możecie wpisywać wasze rankingi z filmami wyreżyserowanymi przez Cormana...

Corman tylko w latach 90-tych wyprodukował ponad 100 filmów, z czego nie widziałem ani
jednego. Pamiętam za to Kruka z młodziutkim, nikomu nieznanym Jackiem Nicholsonem,
ale to było w latach 60-tych. Zjawiskowy facet na miarę Eda Woodsa.

Gość który odkrył najlepszych aktorów w historii, gość który ma solidny dorobek jako reżyser (dzieła na podstawie Poego to majstersztyk), gość który pracował z wielkimi sławami horroru, produkuje tak kuriozalne śmieci jak "Sharktopus" i inne.
Wiem, że Corman zaczynał od kina klasy C, ale z czasem pokazał że potrafi...

więcej

Możecie i macie prawo się śmiać, ale gdy zobaczyłem to profilowe, to moje skojarzenie było właśnie takie:) Toż to Braciszek Roger:)
Przez króciutką chwilę naprawdę myślałem że to on:) Jednak z drugiej...ale no jak? gdzie?
Co by tutaj robił zakonnik wśród aktorów:) To nie może być on. No i nie jest:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones