Mike Hodges I

Michael Tommy Hodges

6,8
148 ocen pracy reżysera
Mike Hodges I
Mike Hodges wychował się w dobrze sytuowanej rodzinie klasy średniej. Miał zostać dyplomowanym księgowym, jednak dwa lata spędzone na służbie wojskowej w Królewskiej Marynarce Wojennej sprawiły, że Hodges chciał zająć się czymś bardziej kreatywnym. Służba na pokładzie trałowca była dla niego czymś nowym, biorąc pod uwagę jego pochodzenie. Oczyszczając wody z min w celu ochrony krajowego rybołówstwa, zobaczył coś, co zmieniło jego życie - nędzę w jakiej żyli rybacy i ich rodziny, wręcz upodlenie ich życia. To właśnie o ciemniejszej stronie Wielkiej Brytanii chciał pisać, uważał ją za bardziej pociągającą.

W latach 60. pracował w telewizji. Był producentem i reżyserem filmów dokumentalnych przy serialach "World in Action" oraz "Tempo". Napisał i wyreżyserował dwa thrillery dla telewizji wchodzące w skład serii "ITV Playhouse", nim otrzymał szansę nakręcenia swojego kinowego debiutu, "Dopaść Cartera". Historia gangstera Jacka Cartera, który wraca do rodzinnego Newcastle w celu zbadania nagłej śmierci swojego brata, zyskała status filmu kultowego. Obecnie debiut Hodgesa uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych brytyjskich kryminałów.

W latach 1974-1987 zrealizował trzy filmy science-fiction, które nie przyniosły wystarczająco dużych zysków, aby umocnić jego pozycję reżysera, a także thriller "Modlitwa za konających". Film, do którego Hodges chciał zrzec się praw, ponieważ obraz drastycznie przemontowano i zmieniono muzykę. W 1989 roku otrzymał pełną kontrolę nad produkcją "Czarnej tęczy". Film zebrał świetne recenzje, jednak problemy z dystrybucją podkopały jego sukces.

Mike Hodges powrócił do kin niemal dekadę później, filmem "Krupier". Ironiczna, nieco egzystencjalna opowieść o chciwości i niszczącej sile pieniądza spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony widowni i krytyków. Sukces "Krupiera" i kultowy status "Dopaść Cartera" doprowadziły do ponownego zainteresowania Hodgesem. Zaowocowało to filmem dokumentalnym "Murder by Numbers", a także kolejnym thrillerem z Clivem Owenem w roli głównej, "Odpoczniesz po śmierci".

Mike Hodges uważał, że filmy powinny mieć duszę, wyrażać często niewygodną prawdę o kondycji człowieczeństwa, mieć swój wkład w kształtowanie tożsamości narodu w obliczu napływu amerykańskiej kultury i pieniądza. Zmienne koleje jego kariery stanowią przykład postawy, której reżyser pozostał wierny. Wiele jego filmów ucierpiało przez fatalną strategię dystrybutorów.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 lipca 1932

data śmierci: 17 grudnia 2022

miejsce urodzenia: Bristol, Anglia, Wielka Brytania

dwukrotnie żonaty: 1. Jean (1963 - 1982, rozwód), 2 dzieci; 2. żona (od 2004)
Był pierwszym reżyserem filmu "Omen II". Jednak wkrótce zastąpił go Don Taylor.
Otrzymał honorowy stopień naukowy University of the West of England w Bristolu (swoim rodzinnym mieście) w dniu 07.11.2005r.
Odmówił wyreżyserowania filmu "Omen". Ostatecznie angaż na to stanowisko otrzymał Richard Donner.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Kubrick lubił Hodgesa

  użytkownik usunięty

  O filmie "Człowiek Terminal" powiedział - "It’s terrific."

  Zaś po obejrzeniu "Dopaść Cartera" - "Any actor who sees Get Carter will want to work with Hodges.”

  http://www.bfi.org.uk/news-opinion/sight-sound-magazine/polls-surveys/stanley-ku brick-cinephile

  2
  • TOP

   użytkownik usunięty

   Czyli Wasz ranking filmów nakręconych przez Mike'a Hodgesa.

  • Biografia:

   użytkownik usunięty

   Mike Hodges wychował się w dobrze sytuowanej rodzinie klasy średniej. Miał zostać dyplomowanym księgowym, jednak dwa lata spędzone na służbie wojskowej w Królewskiej Marynarce Wojennej sprawiły, że Hodges chciał zająć się czymś bardziej kreatywnym. Służba na pokładzie trałowca była dla niego czymś nowym,...

   • Zaskakująco seksowny i sensowny film. Jednocześnie.

    • "Zapomniałem już, jak wyglądają twoje oczy... Jak doły po sikach w śniegu."