Orlando Bloom 

Orlando Jonathan Blanchard Bloom

8,3
61 240 ocen gry aktorskiej
Orlando Bloom
Orlando Bloom urodził się 13 stycznia 1977 roku w Canterbury (Anglia, Wielka Brytania). Jego rodzice to Sonia (pisarka) i Harry Bloomowie (profesor prawa w University of Kent, wybitna postać w dziejach Republiki Południowej Afryki, w latach 50. i 60. był bojownikiem przeciw apartheidowi - m.in. kilkukrotnie bronił Nelsona Mandelę). W 1990 roku Orlando dowiedział się od matki, że jego biologicznym ojcem jest Colin Stone, przyjaciel rodziny.

Jego edukacja, pod wpływem matki, nabrała artystycznego charakteru. Uczył się języków obcych, fotografii, sztuki, jeździł konno. W szkole był filarem amatorskiego teatru, wygrywał konkursy recytatorskie podczas tradycyjnego festiwalu w Kent. W 1993 roku zakończył edukację w St Edmund's School w Canterbury i z zarobionymi pieniędzmi (zatrudnił się jako operator maszyny podającej rzutki na strzelnicy sportowej) pojechał do Londynu, do National Youth Theatre. Dwa sezony na tej scenie zaowocowały zwycięstwem w konkursie o roczne stypendium do sławnej szkoły BADA (British American Drama Academy). W przedstawieniu dyplomowym odniósł pierwszy poważny sukces, odnotowany przez opiniotwórczych londyńskich recenzentów.

Wkrótce otrzymał dwie poważne propozycje. Pierwsza to kilkuodcinkowy epizod w serialu "Na sygnale", druga to niewielka rola w biograficznym filmie Briana Gilberta "Wilde. Historia pisarza". Recenzenckie zachwyty nie pchnęły jednak Orlanda w objęcia producentów. Młody aktor postanowił uczyć się dalej. Rozpoczął trzyletni kurs w prestiżowej londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. W 1998 roku ledwo wykaraskał się z poważnego wypadku (spadł z 2. piętra) i wiele wskazywało na to, że resztę życia spędzi na wózku. Na szczęście po dwunastu dniach Orlando wyszedł o własnych siłach ze szpitala. W przeddzień uroczystego rozdania dyplomów do chłopaka zadzwonił Peter Jackson, proponując udział w castingu do jego najnowszego filmu - "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Bloom wcielił się w postać Legolasa, do której w kolejnych latach wracał jeszcze kilkukrotnie (m.in. we "Władcy Pierścieni: Powrocie króla" czy "Hobbicie: Bitwie Pięciu Armii"). W tym samym roku zagrał także małą rolę w "Helikopterze w ogniu".

W 2003 roku aktor rozpoczął przygodę ze światem piratów z Karaibów w 1. części cyklu - "Klątwie Czarnej Perły". Później wystąpił jako Parys w "Troji", komedii "Elizabethtown" czy thrillerze "Dobry doktor". Kontynuował także pracę na planach "Piratów z Karaibów" i "Hobbita". Bloom spróbował również sił w telewizji - zagrał w serialach "Easy" i "Carnival Row".

Prywatnie od 2010 do 2013 roku żoną Blooma była Miranda Kerr, z którą ma syna. Od kilku lat jego partnerką jest Katy Perry, z którą ma córkę.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 stycznia 1977

miejsce urodzenia: Canterbury, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 179 cm

Nagroda Filmwebu
Zdobył Nagroda Filmwebu, 8 innych nagród oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Miranda Kerr (od 22.07.2010-2013, rozwód), syn Flynn Christopher Blanchard Copeland (ur. 06.01.2011)
Ma starszą siostrę Samanthę
W 1999 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
W trylogii "Władcy Pierścieni" pierwotnie starał się o rolę Faramira. Ostatecznie angaż otrzymał David Wenham, zaś Orlando wcielił się w postać Legolasa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych