Shirley Temple 

Shirley Jane Temple

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":353,"rate":8.203966005665722,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":2,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,2
353 oceny gry aktorskiej
Shirley Temple
Największa dziecięca gwiazda w dziejach kina. W latach 30. dzięki niej Hollywood przeżywało jeden ze swoich najlepszych okresów. Urodziła się w 1928 roku w Santa Monica, w Kalifornii (USA). Była córką menedżera bankowego. Od trzeciego roku życia chodziła do szkoły tańca. W wieku czterech lat odkrył ją Charles Lamont. Był on dyrektorem drugorzędnego studia Educational Pictures. Obsadził ją w serii zatytułowanej "The Baby Burlesques". Naśladowała w niej takie gwiazdy jak np. Marlena Dietrich. Następnie wystąpiła w kolejnej serii - "Frolics of Youth". Potem zagrała w swoim pierwszym ważnym filmie, "Rewolucja śmiechu" (w 1934 roku), który od razu stał się przebojem, a Shirley podpisała siedmioletni kontrakt z Fox Productions. Nakręciła tutaj szereg popularnych obrazów, m.in: "Mała panna Marker", "Złotowłosy brzdąc", "Mały pułkownik", "Mała biedna dziewczynka", "Heidi", "Mała Miss Broadwayu" i "Mała księżniczka". W 1935 roku dostała nagrodę specjalną Akademii. Jej zarobki sięgnęły około 300. tysięcy dolarów za tytuł. W filmach często bywała sierotą, odnajdującą wspaniały dom lub dzieckiem wychowywanym przez jednego rodzica, którego kojarzy z nowym partnerem. Zawsze znalazł się w nich czas na parę scenek tanecznych czy piosenek. Partnerowały jej w rolach dorosłych największe ówczesne gwiazdy, jak choćby Gary Cooper, Carole Lombard czy Victor McLaglen. Kiedy zaczęła dorastać, przeniosła się do MGM, gdzie nakręciła tylko jeden film. Następnie związała się kontraktem z Davidem O. Selznickiem i zagrała jako nastolatka w kilku jego produkcjach. Jednak żadna z nich nie odniosła większego sukcesu. Gdy mała siedemnaście lat wyszła za mąż za Johna Agara. Wystąpiła z nim w "Masakrze Fortu Apache" w 1948. Rok później rozwiodła się z nim i poślubiła Charlesa Blacka. W 1950 definitywnie pożegnała się z kinem i przez kilka lat poświęcała się życiu rodzinnemu. Pojawiła się jeszcze w telewizyjnej serii "Shirley Temple's Storybook" i rozpoczęła karierę polityczną z ramienia Partii Republikańskiej. W 1976 roku otrzymała stanowisko szefa protokołu od prezydenta Geralda Forda. Przez długi czas pracowała jako ambasador USA, pełniąc tę funkcję na placówkach w Ghanie i Czechosłowacji. W 1977 za całokształt twórczości otrzymała nagrodę od American Center of Films fot Children. Shirley Temple zmarła 10 lutego 2014 roku.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 kwietnia 1928

data śmierci: 10 lutego 2014

miejsce urodzenia: Santa Monica, Kalifornia, USA

wzrost: 157 cm

Aktor
Zdobyła Aktor,
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. John Agar (19.09.1945 - 05.12.1949, rozwód), córka Linda Susan (ur. 30.01.1948); 2. Charles Black (16.12.1950 - 04.08.2005, jego śmierć), 2 dzieci: Charles Jr. (ur. 24.04.1952) i Lori (ur. 09.04.1954)
Była brana pod uwagę do roli Dorotki w ''Czarnoksiężniku z Oz'', przegrała jednak z Judy Garland, która miała lepsze warunki głosowe.
Czynnie uczestniczyła w życiu politycznym w latach 70., reprezentowała USA jako ambasador w Ghanie (1974) i Czechosłowacji (1989).
W wieku 6 lat była najmłodszą osobą w historii, która wręczała Oscara.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych