Tom Shadyac 

Thomas Peter Shadyac

6,7
800 ocen pracy reżysera
Tom Shadyac
Reżyser i producent Tom Shadyac urodził się w 1958 roku. Mając 23 lata przeniósł się do Los Angeles. W 1989 roku ukończył University of California, Los Angeles. Oprócz filmów "Ace Ventura: Psi detektyw", "Kłamca, kłamca" i "Bruce Wszechmogący" wyreżyserował również przebój kinowy "Gruby i chudszy" z Eddiem Murphym, nominowany do Złotego Globu "Patch Adams" z Robinem Williamsem oraz "Znamię". Był również producentem wykonawczym drugiej części filmu "Gruby i chudszy".

Rzadko zdarzają się tak zgodne i twórcze pary jak Tom Shadyac i aktor Jim Carrey. Ich pierwszy wspólny film uczynił Carrey'a gwiazdą, a Shadyac'a bardzo obiecującym reżyserem debiutantem, a następny, "Kłamca, kłamca" ugruntował ich pozycję jako gwiazd Holywood.

Nora Dunn mówi o Tomie Shadyac'u: "Najlepsi reżyserzy, moim zdaniem, dają aktorowi przestrzeń, w której czuje się komfortowo. I Tom tak robi. Daje ci przestrzeń i zachęca do improwizacji, wskazuje kierunek, ale lubi próbować różne rzeczy. To daje miłe, intymne uczucie, nawet przy tak dużej produkcji jak ta."

Michael Bostick dodaje: "Tom jest otwarty, hojny i zabawny. I stwarza niezwykłe miejsce do pracy. Jako filmowiec ma doskonałe wyczucie i podejście do ludzi i skutki takiego podejścia czuć przy każdej jego produkcji."
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 grudnia 1958

miejsce urodzenia: Falls Church, Wirginia, USA

Ma starszego brata, Richarda.
W 1981 roku ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Virginia w Charlottesville (Wirginia, USA), zaś w 1989 roku uzyskał tytuł magistra Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej, należącej do Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (Kalifornia, USA).
W 1999 roku planował nakręcić film "I Now Pronounce You Joe and Benny" z Nicolasem Cage'em i Willem Smithem w rolach głównych. Z planów nic wtedy jednak nie wyszło. Film (pod nieco zmienionym tytułem "Państwo młodzi: Chuck i Larry") powstał w 2007 roku, reżyserem był Dennis Dugan, zaś Shadyac pełnił rolę producenta.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych