Tomasz Zaliwski 

7,6
8 068 ocen gry aktorskiej
Tomasz Zaliwski
Tomasz Zaliwski urodził się 15 grudnia 1929 roku w Rudzieńcu. W 1955 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Dnia 16 kwietnia 1956 roku zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Ludowego (od 1974 roku Teatr Nowy), z którym związał całe swoje życie zawodowe, aż do momentu przejścia na emeryturę w 1996 roku. Długo szukał dla siebie miejsca w filmie, grając epizodyczne role. Do największych sukcesów filmowych Zaliwskiego zalicza się dwie kreacje: w filmach" "PełniaAndrzeja Kondratiuka i "Wśród nocnej ciszy" Tadeusza Chmielewskiego. Jak sam twierdzi nie uczestniczy w eksperymentach, lubi role realistyczne i nie potrafi grać z tzw. przymrużeniem oka. W jego pokaźnej filmografii znajduje się ponad 100 ról filmowych i ról w serialach.
Wbrew funkcjonującemu stereotypowi o aktorskich małżeństwach Zaliwski przeżył ze swoją żoną, Teresą Lipowską, 43 lata. W jednym z wywiadów Lipowska opisała męża jako altruistę otwartego na problemy innych ludzi i chętnego do pomocy nawet wtedy, gdy sam ma coś do zrobienia.
Zmarł 13 lipca 2006 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskim cmentarzu w Pyrach.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 grudnia 1929

data śmierci: 13 lipca 2006

miejsce urodzenia: Rudzieniec, Polska

żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=8922>Teresa Lipowska</a> (od 14.12.1963 do jego śmierci), syn Marcin (ur. 1973)
W 1955 roku ukończył aktorstwo na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (PWST) w Warszawie (Polska).  
Zmarł w Warszawie (Polska). Został pochowany na tamtejszym cmentarzu w Pyrach na Ursynowie.
W 1970 roku otrzymał nagrodę miasta stołecznego Warszawy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

MĄŻ AKTORKI TERESY LIPOWSKIEJ BARDZO LUBIE FILMY Z NIM

Grał milicjantów,partyjnych ,ubeków,komunistów ,działaczy różnej maści ,ogólnie ludzi o zdecydowanych ,a nawet cholerycznych charakterach.Wciąż pamiętam jego głos ze słuchowiska W Jezioranach "I taka jest moja polityka" gdzie wcielił się w działacza PSL popierającego każdą władzę ,zwłaszcza tą w okresu PRLu.Aktor...

Czy przypadkiem to nie on grał Magneto? Jeśli tak, to proszę o dodanie tej roli w jego wykonaniu, bo była przyjemna w odbiorze :)

Idealnie pasował do tej roli.

Sam film bardzo dobry, nie można pominąć Janusza Gajosa jako Janka z nieodłącznym "Komarem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones