Woodbridge Strong Van Dyke II

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/86004/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":39,"rate":7.9743589743589745,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}}]
8,0
39 ocen pracy reżysera
W.S. Van Dyke
Amerykański reżyser filmowy. Dwukrotnie nominowany do Oscara. Słynął z tego, że pracował szybko i efektywnie. W ciągu swojej kariery nakręcił 90 różnorodnych filmów.

Urodził się jako Woodbridge Strong Van Dyke II 21 marca 1889 roku w San Diego (Kalifornia, USA). Jego ojciec, prawnik, umarł wkrótce po jego narodzinach. W dzieciństwie występował jako aktor wodewilowy - w przedstawieniach łączących elementy teatru, farsy, tańca i śpiewu. Jego pierwszą poważną pracą było stanowisko asystenta u boku słynnego reżysera D.W. Griffitha. Pracował z nim przy filmie "Nietolerancja". Kino go wciągnęło. W następnym roku wyreżyserował już własny obraz: "The Land of Long Shadows". Po nakręceniu jeszcze kilku filmów zaciągnął się do wojska w trakcie I wojny światowej. Do pracy powrócił w latach 20. Zaczął od westernów. Był chyba pierwszym reżyserem, który w sympatyczny i pozbawiony stereotypów sposób przedstawiał rdzennych Indian w filmach tego typu. W roku 1920 nakręcił obraz "Daredevil Jack", od którego wziął się jego pseudonim: Woody "Jedno Ujęcie" ("One Shoot Woody").

Reżyser miał kontrakt z MGM. Był specjalistą od westernów, lekkich komedii i dramatów kostiumowych. W roku 1934 otrzymał nominację do Oscara za film "W pogoni za cieniem", a w 1936 za "San Francisco".  Wyreżyserował także takie hity jak: "Białe Cienie", "Poganin", "Trader Horn", "Maria Antonina" czy "Ten cudowny świat". Ten ostatni film stał się klasyczną opowieścią, ciągle emitowaną w telewizji w okresie świątecznym. Uczynił gwiazdami takich aktorów jak Nelson Eddy, James Stewart, Myrna Loy czy Johnny Weissmuller. Bardzo często był proszony o szybką pomoc reżyserską przy filmach, które przekraczały budżet bądź terminy. Awansowany na majora w trakcie II wojny światowej Van Dyke namawiał wiele gwiazd do zaangażowania się w patriotyczny wysiłek - Clarka Gable'a, Jamesa Stewarta i Roberta Taylora.

Był dwukrotnie żonaty. Z drugą żoną Ruth Mannix miał trójkę dzieci. Chorował na serce, a pod koniec życia także na nowotwór. Jako zagorzały wyznawca Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki reżyser odmawiał kuracji medycznej. Po ukończeniu swojego ostatniego filmu Van Dyke pożegnał się z żoną, dziećmi i szefem studia Louisem B. Mayerem i popełnił samobójstwo. Miał 53 lata.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 marca 1889

data śmierci: 5 lutego 1943

miejsce urodzenia: San Diego, Kalifornia, USA

dwukrotnie żonaty: 1. Zina (do 1935, rozwód); 2. Ruth Mannix (od 26.02.1935 do jego śmierci), 3 dzieci
Popełnił samobójstwo w Brentwood (Kalifornia, USA). Został pochowany na Cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Uratował życie Jeanette MacDonald, kiedy ta w 1939 roku próbowała popełnić samobójstwo poprzez przedawkowanie leków. Ten desperacki krok aktorka podjęła na wiadomość o ślubie Nelsona Eddy'ego w 1939 roku.
Śmierć Van Dyke'a bardzo poruszyła L.B. Mayera, ponoć nawet bardziej, niż śmierć Irvinga Thalberga w 1936 roku. Mayer bardzo sobie cenił Van Dyke'a jako reżysera, który często kręcił filmy szybciej, niż zakładał rozkład zdjęć i nie tylko nie przekraczał budżetu, ale też nie wykorzystywał wszystkich środków.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • poprzednie było dużo lepsze, ekscentryczne

  • Bardzo dobry reżyser

   użytkownik usunięty

   Zarówno w dramatach, jak i w komedii spisywał się znakomicie. Szkoda, że popełnił samobójstwo.

   2
   • tylko aktor z którym dość często współpracował Nelson Eddy, jak ktoś nie wierzy to podaje link do strony http://www.maceddy.com/, w photo gallery jest właśnie to zdjęcie na którym rzekomo ma być Van Dyke a jest to Nelson Eddy, zdjęcie Woody'ego Van Dyke jest tutaj ... więcej

    1