Walter Andrew Brennan

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/51460/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1874,"rate":8.240128068303095,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/51460/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,2
1 874 oceny gry aktorskiej
Walter Brennan
Walter Brennan był drugim z trójki dzieci irlandzkich imigrantów. Zanim został aktorem, pracował jako urzędnik bankowy, podczas I wojny światowej służył w 101. Pułku Artylerii Polowej we Francji, a po wojnie wyjechał do Gwatemali gdzie zajmował się uprawą ananasów, po czym osiedlił się w Los Angeles. W 1920 roku zaangażował się w rynek nieruchomości, dzięki czemu dorobił się fortuny. Niestety, stracił większość swoich pieniędzy z powodu Wielkiego Kryzysu. Wtedy w pełni zajął się aktorstwem. W latach 30. zaczął pojawiać się w ambitniejszych filmach, w których dostawał bardziej znaczące role. Dzięki temu jego talent został doceniony. W tym okresie otrzymał 3 Oscary za role w filmach: "Prawo młodości", "Kentucky" i "Człowiek z Zachodu". Zagrał również w kilku serialach, m.in. w "The Real McCoys", za co otrzymał nominację do nagrody Emmy.
Brennan jest znany przede wszystkim jako odtwórca pozytywnych ról towarzyszy głównego bohatera lub zgryźliwych, ekscentrycznych staruszków. W trakcie swojej kariery, z powodu straty wielu zębów w wypadku w 1932 roku, szybkiego przerzedzenia włosów, a także zachrypniętego głosu, często dostawał role postaci znacznie starszych niż był w rzeczywistości.
Poza wieloma filmami ma on na swoim koncie również nagrania kilku piosenek, z których najpopularniejsza to "Old Rivers".
Walter Brennan zmarł w 1974 roku w wieku 80 lat. Pozostawił po sobie ponad 230 ról filmowych i telewizyjnych, które zapewniły mu miano jednego z najlepszych aktorów w historii kina. 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 lipca 1894

data śmierci: 21 września 1974

miejsce urodzenia: Swampscott, Massachusetts, USA

wzrost: 180 cm

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Ruth Wells (od 1920 do jego śmierci), córka Ruth, synowie Andy i Arthur Wells 'Mike'
Zmarł na rozedmę płuc w Oxnard (Kalifornia, USA).
Wypadek w 1932 roku pozbawił go większości zębów, co spowodowało, że zaczął grywać role wiejskich dziwaków i postacie starsze od siebie.
W 1957 roku reklamował telewizory Sylvania.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych