William Devane 

William Joseph Devane

7,0
2 040 ocen gry aktorskiej
William Devane
Po raz pierwszy zauważony przez krytyków przy okazji Nowojorskiego Festiwalu Szekspirowskiego. W wystawianej na scenie off-broadwayowskiej satyrze MacBird (1967), zagrał jednego z sarkastycznych młodych mężczyzn. Pierwsze role na dużym ekranie to albo postacie wyluzowanych przestępców (Maratończyk Johna Schlessingera, Family Plot Hitchcocka), albo nieoczekiwanych bohaterów (Rolling Thunder). Devane ukazał swoje komediowe zdolności w roli trenera małej ligi w filmie The Bad News Bears in Breaking Training, oraz jako Tom Wetherly, mąż, który znika podczas nuklearnego ataku w San Fransisco w Testamencie. Rola prezydenta Johna F.Kennedy'ego w The Missiles of October (1974) przyniosła aktorowi nominację do nagrody Emmy. Rok później został nominowany ponownie, tym razem za postać radiowego komentatora Johna Henry'ego Faulka w Fear on Trial. Wcielił się także w rolę sierżanta Mike'a Wardena w serialu Stąd do wieczności z 1979 roku. Telewizyjny status Devane'a podniósł udział w realizowanym przez 10 lat (1983-93) przez telewizję CBS serialu Knots Landing, w którym zagrał przebiegłego Grega Sumnera. Później występował w ABC w filmie Phenom jako trener tenisa Lou Del la Rosa, natomiast w 1995 został obsadzony jako patriarcha rodziny z tradycjami politycznymi w serialu The Monroes (dla ABC). Od niedawna stał się Devane specjalistą w odgrywaniu charakterystycznych ról drugoplanowych. Wystąpił m.in. w "Godzinie zemsty", "Człowieku widmo", "Space Cowboys",
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 września 1937

miejsce urodzenia: Albany, Nowy Jork, USA

wzrost: 178 cm

żona Eugenie (od 1961), 2 synów
Odrzucił rolę Francisa w filmie "Ucieczka Logana". Ostatecznie rolę otrzymał Richard Jordan.
Był jednym z potencjalnych kandydatów do roli Deckarda w filmie "Łowca androidów". Ostatecznie angaż otrzymał Harrison Ford.
Ukończył American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pamiętam tego aktora z filmów mojej młodości. Ma taką charakterystyczną "amerykańską Gębę". Właśnie za to bardzo go lubiłem.
Mógłbym przysiąc, że to on grał Billego (przyrodniego brata Rydiego) w "Pogoda dla Bogaczy". Jednak z tego co widzę w tym serwisie to nie on.
Kto lubi tego aktora polecam "Rolling Thunder"

w Family Plot Hitchocka... Jego twarz zapada w pamięć...

Kojarzę go z filmów:
- Odznaka
- Mroczny Rycerz powstaje
- Kosmiczni kowboje

Przecież on grał w serialu "Revenge" starego Graysona - ojca Conrada i dziadka Daniela :]

Pamiętam go z jakiegoś kryminału z lat 70 gdzie grał kierowce autobusu miejskiego ,który zabijał kobiety.Tytułu kompletnie nie kojarzę.Może ktoś coś pamięta....