Recenzja filmu Wierny ogrodnik (2005)
Fernando Meirelles

Afrykańska przygoda

Miłośnicy X Muzy, którzy nieopacznie przegapili "Wiernego ogrodnika" w kinach, mają szansę nadrobić zaległości, zaopatrując się w płytę DVD. Zwłaszcza, że film nakręcony na podstawie powieści ...
Filmweb sp. z o.o.
Miłośnicy X Muzy, którzy nieopacznie przegapili <a href="http://wierny.ogrodnik.filmweb.pl/Wierny,ogrodnik,%282005%29,o,filmie,Film,id=123921" class="n"><b>"Wiernego ogrodnika"</b></a> w kinach, mają szansę nadrobić zaległości, zaopatrując się w płytę DVD. Zwłaszcza, że film nakręcony na podstawie powieści Johna Le Carré, mistrza thrilleru, to naprawdę kawałek solidnego kina.

Ekranizacji powieści podjął się <a href="http://www.filmweb.pl/Fernando,Meirelles,%28I%29,filmografia,Person,id=95246" class="n">Fernando Meirelles</a> twórca świetnego <a href="http://miasto.boga.filmweb.pl/Miasto,Boga,%282002%29,o,filmie,Film,id=38377" class="n"><b>"Miasta Boga"</b></a> (4 nominacje do Oscara) - społecznego obrazu o rzeczywistości slumsów, którego akcja rozgrywa się na przedmieściach Rio de Janerio. W <a href="http://wierny.ogrodnik.filmweb.pl/Wierny,ogrodnik,%282005%29,o,filmie,Film,id=123921" class="n"><b>"Wiernym ogrodniku"</b></a> reżyser podejmuje temat równie trudny i istotny, odważnie krytykując działalność koncernów farmaceutycznych testujących leki na afrykańskiej ludności. Rynkiem farmaceutycznym rządzą określone prawa. Życie ludzkie niewiele znaczy, a priorytetową sprawą jest na przykład wprowadzenie na rynek nowego leku przeciwko gruźlicy. Wiele osób podczas testów umiera, po czym chowa się ich w bezimiennych grobach. Tanio kupujemy te życia - mówi jeden z bohaterów filmu.

Obraz Afryki w filmie <a href="http://www.filmweb.pl/Fernando,Meirelles,%28I%29,filmografia,Person,id=95246" class="n">Meirellesa</a> niewiele ma wspólnego z pięknie fotografowanymi plenerami jakie można podziwiać w <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=1283" class="n"><b>"Pożegnaniu z Afryką"</b></a>, czy <a href="http://nigdzie.w.afryce.filmweb.pl/" class="n"><b>"Nigdzie w Afryce"</b></a>. Choć zdjęcia <a href="http://www.filmweb.pl/C%E9sar,Charlone,filmografia,Person,id=95236" class="n">Césara Charlone</a>, który współpracował z <a href="http://www.filmweb.pl/Fernando,Meirelles,%28I%29,filmografia,Person,id=95246" class="n">Meirellesem</a> przy realizacji <a href="http://miasto.boga.filmweb.pl/Miasto,Boga,%282002%29,o,filmie,Film,id=38377" class="n"><b>"Miasta Boga"</b></a> robią wrażenie.
W <a href="http://wierny.ogrodnik.filmweb.pl/Wierny,ogrodnik,%282005%29,o,filmie,Film,id=123921" class="n"><b>"Wiernym ogrodniku"</b></a> oglądamy kraj nękany chorobami, brudne slumsy, a w nich ludzi nieświadomie narażających swoje życie.

Prawdziwe dramaty dotykające Czarny Ląd zostały umiejętnie połączone z literacką fabułą. Mamy w filmie ciekawie poprowadzony wątek miłosny między Tessą (<a href="http://www.filmweb.pl/Rachel,Weisz,filmografia,Person,id=5990" class="n">Rachel Weisz</a>) i Justinem (<a href="http://ralph.fiennes.filmweb.pl/Ralph,Fiennes,filmografia,Person,id=171" class="n">Ralph Fiennes</a>) i jednocześnie świetne studium charakterów.
<a href="http://www.filmweb.pl/Rachel,Weisz,filmografia,Person,id=5990" class="n">Rachel Weisz</a> otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Grana przez nią bohaterka to zdeterminowana, odważna młoda kobieta, która przybywa do Afryki i odnajduje nowy cel w życiu, którym jest pomoc potrzebującym - tak o swej roli w jednym z wywiadów mówi aktorka.

Wśród materiałów dodatkowych znajdziemy zwiastun oraz materiał <b>"Z planu"</b> ukazujący, jak kręcono niektóre sceny, niestety nieopatrzony żadnym komentarzem. Na płycie znalazły się także krótkie wywiady z aktorami i twórcami filmu. O swoich postaciach i współpracy z reżyserem opowiadają. <a href="http://ralph.fiennes.filmweb.pl/Ralph,Fiennes,filmografia,Person,id=171" class="n">Ralph Fiennes</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Rachel,Weisz,filmografia,Person,id=5990" class="n">Rachel Weisz</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Bill,Nighy,filmografia,Person,id=4923" class="n">Bill Nighy</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Danny,Huston,filmografia,Person,id=5057" class="n">Danny Huston</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Pete,Postlethwaite,filmografia,Person,id=2558" class="n">Pete Postlethwaite</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Fernando,Meirelles,%28I%29,filmografia,Person,id=95246" class="n">Fernando Meirelles</a>, Simon Channing Williams oraz autor książki na podstawie której powstał scenariusz, John Le Carré. Film powinien oddawać minimum zamierzeń pisarza - mówi Le Carré - a reżyser musi mieć maksymalną swobodę przy przekładniu książki na język filmowy. <a href="http://www.filmweb.pl/Fernando,Meirelles,%28I%29,filmografia,Person,id=95246" class="n">Meirelles</a> zmienił niemal wszystkie dialogi i sceny powieści, a mimo to - zdaniem pisarza - trudno by było znaleźć adaptację lepszą niż <a href="http://wierny.ogrodnik.filmweb.pl/Wierny,ogrodnik,%282005%29,o,filmie,Film,id=123921" class="n"><b>"Wierny ogrodnik"</b></a>.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 60% uznało tę recenzję za pomocną (47 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)