Recenzja filmu Wesele (2004)
Wojciech Smarzowski

Co ludzie powiedzą

Wojciech Smarzowski udowodnił, że jest reżyserem obdarzonym intuicją i niebywałym darem obserwacji. "Wesele" to film bardzo realistyczny i chyba w tym wiernym, niemal naturalistycznym ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Wesele (2004)
<a href="http://wojciech.smarzowski.filmweb.pl/Wojciech,Smarzowski,filmografia,Person,id=347" class="n">Wojciech Smarzowski</a> udowodnił, że jest reżyserem obdarzonym intuicją i niebywałym darem obserwacji. <a href="http://wesele.filmweb.pl/" class="n"><b>"Wesele"</b> </a> to film bardzo realistyczny i chyba w tym wiernym, niemal naturalistycznym rejestrowaniu rzeczywistości przede wszystkim upatrywać należy przyczyn dużej popularności, jaką cieszył się obraz. Doskonale dobrani odtwórcy głównych ról (świetna kreacja <a href="http://www.filmweb.pl/Marian,Dzi%EAdziel,filmografia,Person,id=7043" class="n">Mariana Dziędziela</a>), charakterystyczne postacie drugiego planu, scenografia przypominająca obskurną remizę strażacką, jak również inne znaczące rekwizyty tworzą całość, która w jednakowym stopniu bawi, co skłania do myślenia.

W filmie nie brakuje akcentów patriotycznych, jest "Rota" odśpiewana przez pijanych biesiadników oraz nawiązania, prawdę mówiąc miejscami dość sztuczne, do <a href="http://wesele.filmweb.pl/" class="n"><b>"Wesela"</b></a> Wyspiańskiego. Bohaterowie filmu <a href="http://wojciech.smarzowski.filmweb.pl/Wojciech,Smarzowski,filmografia,Person,id=347" class="n">Smarzowskiego</a> co kilka taktów wychylają po tak zwanej lufie, w międzyczasie bawiąc się i załatwiając interesy. Nie ma w tym niby nic nadzwyczajnego, ot sytuacja jakich wiele - bogaty ojciec wydaje za mąż ciężarną córkę i postanawia zrobić to tak, żeby cała wieś długo pamiętała, jak bawiono się na weselu Wojnarówny. Mnóstwo tu akcentów komediowych, ale nie brak też dramatyzmu, a ogólne przesłanie filmu nie nastraja zbyt optymistycznie. <a href="http://wojciech.smarzowski.filmweb.pl/Wojciech,Smarzowski,filmografia,Person,id=347" class="n">Smarzowski</a> pokazuje pazerność, która rujnuje życie rodziny i wyśmiewa lokalną społeczność, gdzie żyje się głównie na pokaz, a panna z dzieckiem to nadal straszna hańba. Chciałoby się wierzyć, że wyobraźnia reżysera wzięła górę nad ukazanymi w filmie realiami. Ale oglądając <a href="http://wesele.filmweb.pl/" class="n"><b>"Wesele"</b> </a> trudno mieć złudzenia.

Jedna z najciekawszych polskich produkcji ostatnich lat doczekała się dość skromnego wydania dvd. Na płycie znajdziemy materiał dodatkowy zatytułowany <b>"Making off?</b>, w którym pokazano kilkanaście wybranych scen i sposób ich realizacji. Część ujęć nie znalazła się potem w filmie, szkoda zatem, że dodatek ten nie został opatrzony żadnym komentarzem. Wśród dodatków umieszczono także teledysk <a href="http://www.filmweb.pl/Tymon,Tyma%F1ski,filmografia,Person,id=52606" class="n">Tymona Tymańskiego</a> - autora muzyki, zwiastun oraz katalog filmów SPI. Dźwięk zapisany został w formacie DD 5.1 i DTS ES.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 58% uznało tę recenzję za pomocną (133 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (7)

zobacz wszystkie