Recenzja gry PC, PS4, Xbox One

Shadow of the Tomb Raider (2018)
Daniel Chayer-Bisson
Rémi Lacoste
Camilla Luddington
Karolina Gorczyca

Ciemna strona Wenus

Recenzujemy "Shadow of the Tomb Raider"
"Przekraczanie granic jest istotą dojrzewania" – zapewnia Lara Croft, a twórcy "Shadow of The Tomb Raider" najchętniej wytatuowaliby te słowa na jej czole. W poprzedzającym premierę zwiastunie potrzeba transgresji nakazywała Larze recytować jeden z poematów Emily Dickinson – tuż po tym, jak podcięła komuś gardło, poprawiła serią z automatu, a następnie dała susa z kilkunastometrowego klifu. Wiersz "Nie mogłam stanąć i czekać na śmierć", rzecz o całkiem dosłownym pędzie ku autodestrukcji, rymuje się wprawdzie z doświadczeniami bohaterki, lecz jeszcze lepiej sprawdza się jako marketingowy haczyk. To subtelne niczym cios szpadlem ostrzeżenie, że Lara Croft przestała być grzeczną dziewczynką.

O tym, że żarty się skończyły, dowiadujemy się już w prologu gry. Tropiąc grube ryby z szemranej organizacji Trójca, Lara – butna i wsłuchana w podszepty ambicji – ściąga na wybrzeże Meksyku monstrualne tsunami. Mieszkańcy walczą o życie, woda zrywa dachy i słupy energetyczne, nadmorska mieścina błyskawicznie zamienia się w krainę rodem z obrazów Hieronima Boscha. Lara nie ma jednak czasu na cichą introspekcję. Kradnąc cenny artefakt, trąca palcem pierwszą kostkę domina: szykują się kolejne ofiary, jeszcze większe kataklizmy, zaś ich finałem będzie majańska impreza do białego rana, której nikt nie opuści żywy. Fabularną osią poprzedniej gry było pytanie o definicję obsesji; o to, jak daleko bohaterka będzie w stanie się posunąć, by powstrzymać fantomowego, oplatającego swoimi mackami cały świat wroga. Sednem tej – w której ołtarze i krwawe ofiary są motywem przewodnim – jest retoryczne pytanie, czy było warto.

Gdyby zgodnie z popularną teorią postać odmłodzonej Lary Croft miała swoje korzenie w Kinie Nowej Przygody, krytyka podobnego zwrotu byłaby zasadna – zwłaszcza jeśli z tego samego powodu urządzaliście połajanki "Indianie Jonesowi i Świątyni Zagłady". Tyle że nowa Lara nie jest bohaterką pastiszową, jej przygody nie są wzięte w miękki nawias ironii, wyzuto je z humoru i lekkości. W kinie to raczej Nolan niż Spielberg, w grach wideo – coś na antypodach serii "Uncharted", mimo powierzchownej zbieżności w mechanice zabawy. I chociaż"Shadow of The Tomb Raider"ociera się o kicz, zwłaszcza kiedy twórcy zapuszczają się na teren horroru albo mnożą etnograficzne ciekawostki, sercem gry pozostaje wspaniale napisana relacja bohaterki z jej przyjacielem Jonah. Facet był już królem trzeciego planu, później awansował na powiernika Lary, a teraz dostał najlepszą fuchę – jest chodzącym sumieniem dziewczyny, a w chwilach wolnych od ogłuszającej akcji próbuje wyprostować jej moralny kręgosłup. Oboje, świetnie zagrani przez Camillę Luddington i Earla Baylona, są wystarczającym powodem, by przymknąć oko na nierówną opowieść o zapasach z ciemną stroną mocy.

Fakt, że bohaterowie mówią o schorzeniach psychicznych oraz pradawnych bóstwach słońca z podobną powagą, jest być może największym sukcesem scenarzystów. Nie zapominajmy, że"Shadow of The Tomb Raider", pomimo znacznie mroczniejszego klimatu, to wciąż pompujący adrenalinę blockbuster, w którym śmigłowce spadają jak jesienne liście, starożytne budowle walą się w gruzy, a koncert na sto karabinów trwa w najlepsze. To wciąż gra, w której eksplozje robią za przecinki, zapomniane cywilizacje walczą o śmiercionośne artefakty, a grobowce potężnych władców są rzut kamieniem od turystycznych evergreenów. Peruwiańska dżungla – druga najważniejsza bohaterka gry – służy w tym świecie za spoiwo najróżniejszych artystycznych ambicji. Z jednej strony, trudno wyobrazić sobie przestrzeń, która lepiej eksponowałaby dzikość głównej bohaterki i metaforyzowała jej podróż do jądra ciemności. Z drugiej strony, to po prostu fajny plac zabaw dla wszystkich miłośników Predatora, Johna Rambo i Chucka Norrisa.

Na swoją wyprawę Lara zabrała kilka nowych gadżetów, w myśl zasady "przezorna zawsze ubezpieczona" odwiedziła również siłownię. Nauczyła się opuszczać na linach ze skalnych półek, wbijać czekan w płaszczyzny o sporym nachyleniu, a kiedy wymaga tego sytuacja – smarować błotem od stóp do głów i przylegać do ścian porośniętych bujnym pnączem. Nieszczęśnik, który przespaceruje się obok tak zakamuflowanej pani "archeolog", kończy z nożem w potylicy i czekanem w uchu, lecz i tak najgorzej mają pechowcy, których Lara przeszywa strzałą linową, a następnie wciąga na drzewo niczym worek ziemniaków. Możliwości jest oczywiście więcej, a panika, w którą bez względu na muskulaturę i uzbrojenie wpadają wrogowie, miło łechce naszą próżność. Alternatywą pozostaje strategia na orkiestrę dętą, czyli otwarta wymiana ognia, jednak z uwagi na tematykę gry,"Shadow of The Tomb Raider"częściej premiuje taktykę partyzancką. Strzały paraliżujące i usypiające, pistolety z tłumikiem, toksyny zwracające brata przeciw bratu – bądźcie kreatywni!

Odkrywanie pomników zaginionych kultur jest równie ekscytujące, chociaż pod względem mechaniki nie doczekało się nawet drobnej ewolucji. Wizytówką gry wciąż pozostają opcjonalne grobowce, czyli kilkuetapowe zagadki przestrzenno-logiczne, a także dodatkowe aktywności, wahające się od penetrowania krypt, przez zbieranie dokumentów i wykonywanie prostych misji kurierskich, po łowy na rzadką zwierzynę. Tereny, po których będziemy hasać, są spore i zróżnicowane, a jeśli z jakiegoś powodu uwielbiacie sekcje podwodne w grach wideo, w nowych przygodach Lary zakochacie się od pierwszego wejrzenia. To również, co nie powinno dziwić, najlepiej wyglądająca gra cyklu – egzotyczne landszafty robią spore wrażenie, zamglona dżungla wraz z całą jej fauną i florą przypomina żyjący organizm, a specjaliści od animacji nie podłożyli nogi scenarzystom, więc wszystkie sceny aktorskie wypadają wiarygodnie. Wisienką na torcie pozostaje legendarne inkaskie miasto Paititi – kamienny labirynt chat, świątyń, pól uprawnych oraz miejsc kultu, królestwo tysiąca barw, faktur i kształtów. Ergo – największa baza wypadowa w grze i zarazem spore pole do popisu dla grafików.

Jeżeli przez ostatnie kilka lat zastanawialiście się, iloma trupami Lara wyłożyła drogę ku światłu i prawdzie, cóż,"Shadow of The Tomb Raider"przynosi jedyną słuszną odpowiedź: było ich w sam raz. Koniec końców, trzeba poklepać bohaterkę po plecach, zrzucić wszystko na karb nieszczęśliwego dzieciństwa, a nas ugruntować w przekonaniu, że zmieniła świat na lepsze. Gdyby twórcy"Shadow of The Tomb Raider"mieli więcej odwagi, pozostaliby konsekwentni w swoim sceptycyzmie, a nam zbudowali strefę względnego dyskomfortu. Dostalibyśmy wówczas arcydzieło i zarazem słodko-gorzką kodę całej "inicjacyjnej" trylogii. A tak, mając świadomość, że to już "koniec początku", a Lara Croft poukładała sobie drabinkę priorytetów, jestem pełen obaw. Mam nadzieję, że nawet po sprokurowaniu i powstrzymaniu apokalipsy, nie zacznie uczyć się na swoich błędach.
"Shadow of the Tomb Raider" to kolejna jakże ciekawa odsłona przygód słynnej archeolog Lary Croft, będąca... czytaj więcej