PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476848}

Gra o tron

Game of Thrones
8,8 380 411
ocen
8,8 10 1 380411
7,5 25
ocen krytyków
Gra o tron
powrót do forum serialu Gra o tron

Potulny wyjazd Bronna z kuszą na Północ wydaje się bardzo płaskim pomysłem. Nawet, jeżeli przyłączy się tam do popleczników Daenerys. Bo w wykonanie rozkazu zabicia dwóch Lannisterów, to chyba tylko Cersei wierzy, widząc w Bronnie jedynie zbira do wynajęcia. O ile stanięcie do próby walki za Tyriona i początkowa służba u niego mogły wynikać z kalkulacji korzyści, to później pokazał, że potrafi się zaprzyjaźniać. A pokazuje to choćby ocalenie Jamiego przed smoczym ogniem i utopieniem, wbrew późniejszym deklaracjom o materialnych przesłankach.
Moim zdaniem Bronn porzuci służbę dla Cersei z hukiem. W lochu żyje przynajmniej Ellaria i nadal obstawiam, że jest to sposób na powrót Dorne do akcji. Bo i tak będzie pierwszym celem Złotej Kompanii ze względu na zasoby.

bazant57

Myślę że gdyby Bronn miał zabić Jaimego czy Tyriona, to byłoby bardzo po 'martinowskiemu' tzn zaskakująco i w stylu "tak wiem że wszyscy lubicie Bronna, ale on jest jednak sprzedajnym najemnikiem, czego się spodziewaliście naiwniaki, ps. valar morghulis".

Gdyby z kolei Bronn stanął po stronie "żywych" oraz tych lepszych Lannisterów to byłoby z kolei tak bardziej po serialowemu "robimy jak widownia chce, widownia lubi Bronna, na uj drążyć temat"

burberry

Bronn jest najemnikiem, ale nie skrytobójcą. Jak na razie zabijał w walce, nie zawsze uczciwie, ale twarzą w twarz. Na swój pokręcony sposób jest człowiekiem honorowym. Nawet gdy odmówił Tyrionowi udziału w walce przeciwko Górze, potrafił sam mu o tym powiedzieć. Inna rzecz, że trudno byłoby uznać za zdradę brak zgody na niemal samobójczą misję. Przejście na służbę u Jamiego było bardziej transferem, a nie zmianą strony. O reszcie pisałem powyżej.
Będąc rycerzem zrozumiał chyba, że wspinaniu się po drabinie społecznej nie ma końca. A zaszczyty, majątek i władza rodzą nowe obowiązki i zagrożenia. Nie sądzę, żeby propozycja objęcia Wysogrodu była serio.
Dlatego bardzo zaskoczy mnie,. jeżeli Bronn nie wywinie Cersei żadnego numeru. Sądzę, że w jakiś sposób się jej przeciwstawi. Gdyby to nie był ostatni sezon, to podejrzewałbym, że za Bronnem Cersei wyśle drugiego, faktycznego zabójcę, a on będzie tylko pełnił rolę kozła ofiarnego.

ocenił(a) serial na 7
bazant57

A ja mam pytanie co do kuszy. Czy to ta, która joffrey zabijał prostytutki?

920315120601

Tamta miała dźwignię do napinania.

ocenił(a) serial na 7
bazant57

https://www.youtube.com/watch?v=LF0wa0W13yw

Tyle w temacie "poczucia honoru". To zimnokrwisty pragmatyk i cynik, który dzięki takiemu podejściu zaszedł tak daleko. Może czuć sympatię do karła i kaleki lecz nade wszystko jest "profesjonalistą". Dowodził tego na każdym kroku, w każdym momencie opowieści. "Interes to interes, bez urazy karle."

Jeżeli zabójstwo nie będzie oznaczało jego śmierci połączonej z brakiem wypłacalności Cersei - wykona zlecenie. W innym przypadku może przejść na drugą stronę. Nie z racji przyjaźni ale właśnie dzięki chłodnej kalkulacji tzn. gdyby strona Danki rokowała lepiej i dawała więcej.

Martin von Carstein

"[...] zimnokrwisty pragmatyk i cynik [...]" podczas ataku sił Daenerys pognałby konia i odjechał, nie tracąc sakw ze złotem. Sytuacja absolutnie nie wskazywała (i słusznie), na możliwość obronienia się przed smokami. A on pognał do skorpiona, a następnie ocalił Jamiego ryzykując życiem. Pokaż mi, gdzie tu była "chłodna kalkulacja"...

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Sakwa ze złotem vs zamek, tytuły i wozy złota. :P Skorpion dawał nadzieję na zabicie smoka w sposób konwencjonalny zatem też zdobycia nagrody głównej zamiast pocieszenia. :P
Uratował Jaimego również z tego samego względu. Żadnej bezinteresowności. Lannister był wówczas jedynym gwarantem uzyskania zapłaty. Bez niego zostałby z niczym... a może nawet ze zemstą Cersei na karku.

Póki co nie miał wyraźnego powodu uciekać z dworu. Nadal może liczyć na jakąś zagrywkę Cersei wymierzoną w Dankę, smoki są zajęte na północy ... ale przede wszystkim może się cieszyć jego bogactwem. Dziwki, wino i śpiew na koszt królowej. Gdyby teraz uciekł z niczym to musiałby wałęsać się po świecie jak na samym początku...

Poza tym Bronn jako najemny zabijaka ZAWSZE w jakiś sposób ryzykuje swym życiem. Taka praca.

Martin von Carstein

"Sakwa ze złotem vs zamek, tytuły i wozy złota."

Bronnowi Cersei już raz obiecała arystokratyczna małżonkę Lollys Stokeworth, niezbyt lotną intelektualnie i wykluczoną z dziedziczenia zamku. Potem okazało się, ze wydaje ją za Wyllisa Brackena. A podobno Lannisterowie zawsze itd.

Przypomnij sobie zamach na Michaela Corleone w "Ojcu chrzestnym 2". Wynajęci cyngle tez na coś liczyli, może nawet dostali sutą zaliczkę z góry. Zlecenie na Tyriona i Jamiego przyniósł Qyburn, nie było bezpośrednim rozkazem Cersei. Wyjeżdżając na Północ Bronn tego "wozu złota" nie mógł zabrać. Gdyby wykonał zamach, stałby się niepotrzebnym i zarazem groźnym jako znający tajemnicę. O zamku i nowych tytułach nie było zresztą mowy.

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Ten wątek poruszyłem już wcześniej.

Tak nawiasem mówiąc złoto dostał z góry. Zawsze może je gdzieś ukryć. :P
Cersei w końcu wykazała się rozsądkiem stwierdzając, że na kolejny płonny "zamek" Bronn się nie nabierze więc musiała rzucić najemnikowi coś konkretnego.

Martin von Carstein

Jedno jest pewne, Cersei i Bronn nie będą nigdy w jednym kadrze. Okazuje się, że grający ich aktorzy mają to zastrzeżone w kontraktach - delikatnie mówiąc z przyczyn osobistych.

Martin von Carstein

Są pewne SPOILERY dotyczące Bronna:

"W scenie [odcinek finałowy] pojawią się Tyrion i Bronn, a Jaime jest przeklinany za to, że dał się zabić, zanim spłacił swój dług. Tyrion prezentuje w tym momencie swojemu towarzyszowi twierdzę Bliźniaki jako nagrodę. Z rozmowy wynika, że Bronn samodzielnie poradził sobie z generałami Złotej Kompanii."

Wynikałoby z tego, że Bronn nie tylko nie wykona zlecenia Cersei, ale też wystąpi przeciwko niej. Zastanawiają natomiast dwie rzeczy - samodzielne zwycięstwo i możliwość darowania zamku. W pierwszym przypadku oznacza to, że Bronn dysponował innymi wojskami niż miała Daenerys i przybliża do mojej hipotezy o wejściu Dorne do konfliktu. W drugim przypadku, przynajmniej utrzymanie się Tyriona na stanowisku namiestnika, a kto wie czy nie regenta, w czyim imieniu można się domyślić. To z kolei potwierdzałoby całościowy spoiler 8 sezonu sprzed 2 lat.
Tak czy owak wolałbym, aby Bronn nie wybrał kasy zamiast przyjaźni.

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Ten spoiler skąd pochodzi?

Martin von Carstein

www.spidersweb.pl/rozrywka/2018/01/02/gra-o-tron-8-spoilery/

ocenił(a) serial na 7
bazant57

A to... nie ma się co przejmować. ;)

Martin von Carstein

W ogóle nie ma się co przejmować, już nic się w serialu nie zmieni. To nie jest przypadek z pilotem. Nie mniej zgadywanie zawsze jest jakąś rozrywką. Co do przecieków, to przypuszczam, że mogło być wiele wersji fabuły. Zarówno powstałych w ramach rozwoju scenariusza, jak i dla zmylenia kretów. Mogli też ciąć koszty księgowi, uwzględniając inflację deklarowane nakłady na ta serię wcale nie są większe. Podobno też nakręcono więcej wersji kluczowych scen, choć nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Szkoda kasy, której potem nie widać w jakości serialu.

ocenił(a) serial na 10
bazant57

A tak w ogóle pytanie troche z innej beczki skoro Cersei chciała śmierci Jaimego czemu od razu go nie załatwiła w królewskiej przystani albo nie wtrąciła do lochu tylko pozwoliła mu uciec i jeszcze zaryzykowała że wszyscy wcześniej sie dowiedzą że jednak nikogo nie wyśle nie rozumie tego. Pewnie dlatego że dedeki zdecydowali później że Cersei będzie chciała śmierci braci xD

TyrionLanister

Może ma to związek z wpuszczeniem Eurona do łóżka? Nie wie on, że Cersei jest już w ciąży i może da sobie wmówić, że dziecko jest jego.

ocenił(a) serial na 10
bazant57

A tak właściwie to czemu ona pije wino jak jest w ciąży czy ma gdzieś że dziecko może sie urodzić z zespołem FAS

TyrionLanister

W średniowieczu nie wiedzieli o FAS ;)

bazant57

A mnie zdziwiło to, że Cersei chce zabić Jaimiego. Przecież go jednak na swój sposób kocha. Może myśli, że Jaimie już nie kocha jej, skoro ją opuścił, wiedząc nawet o ich dziecku?

Nancy_Corighan

Nie wiem co Cię zdziwiło. Cersei zna przepowiednie o młodszym bracie. Obydwaj są młodsi (Jaime przyszedł na świat drugi, zaraz po niej). To raz. A dwa, wg niej obydwaj ją zdradzili. To tak pokrótce. Mnie bardziej zastanawia jej plan. Ucieszyła się, że NK wraz z armią przekroczyli mur i że mają smoka. Liczy chyba na zdziesiątkowanie opozycji na Północy, potem jej armia ma wyrżnąć WW i ona zostanie królową wszechświata. Chyba tak to się jej w głowie ułożyło.

Treehouse

Cersei znała przepowiednię od lat, a mimo to Jaimiemu włos nie spadł z głowy. Mogła też wydać rozkaz Górze kiedy Jaimie odchodził ale nie była w stanie zrobić tego face to face. Nadal kocha Jaimiego. Moim zdaniem tak jak piszesz - nie może przeżyć zdrady i tego, że opuścił rodzinę (ją i ich nienarodzone dziecko) oraz, że przestał jej ufać (być pod jej wpływem), choć cały czas mnie to szokuje. Tyrion ok, ale Jaimie.... Cersei postawiła wszystko na jedną kartę. Tym razem została już całkiem sama i może po prostu postanowiła rzucić wszystko na jedną szalę. Rozkaz zabicia Jaimiego jest znakiem jej desperacji i szaleństwa. Teraz nie ma już nic do stracenia.

Nancy_Corighan

Gdy Jamie był w niewoli i brak było pewności, że wróci, zadowoliła się Lancelem. Teraz ma zastępstwo w postaci Eurona, co do którego też pewnie ma w planach uśmiercenie. Jest on bowiem niebezpieczny, niepodporządkowujący się jej rozkazom i może sam sięgnąć po koronę.
Być może nie chciała widzieć śmierci Jamiego, a może chce ukryć fakt zleconego zabójstwa przed poddanymi. Nie wierzę, aby Bronn po wykonaniu rozkazu został przez Cersie oszczędzony.

ocenił(a) serial na 10
Treehouse

Cersei nie zna żadnej przepowiedni o młodszym bracie to było tylko w książce w serialu tego nie było tutaj mamy dwie różne historie

TyrionLanister

W serialu też to było - taki flashback.

ocenił(a) serial na 10
Nancy_Corighan

Tak był flashback ale wiedzma jej tylko powiedziała kogo poślubi ile będzie miała dzieci i jeszcze że wszystkie zginą a o tym jak ona sama umrze nic nie było możesz obejrzeć sobie te scene jeszcze raz

ocenił(a) serial na 8
TyrionLanister

Ta część przepowiedni rzeczywiście tylko jest w książkach. Tak samo w książkach dużo bardziej rozbudowana przepowiednia dla Daenerys ze znakami.

TyrionLanister

Masz rację - obejrzałam ją jeszcze raz i faktycznie nie było nic o żadnym z braci.

Nancy_Corighan

Nie było też o pierwszym dziecku Cersei, czarnowłosym synu Roberta. A rozmawiała o nim z Catelyn Stark.

ocenił(a) serial na 8
bazant57

Bron może zabić Jaimiego. Nie lekceważyłbym tego najemnika tylko dlatego, że w książkach jest socjopatą,
a w serialu pokazywał czasem serducho (przywiązanie i sympatię do Tyriona i Jamiego, zwłaszcza Tyriona)
Najemnik to najemnik i zrobi wszystko dla złota.

Bronn zabija Jaimiego. Arya ubiera twarz Jaimiego i zabija Cersei. Przepowiednia o Valonqarze się sprawdzi,
że zabije ją młodszy brat.

Dorne nie pojawi się już w serialu. Patrz czołówka z krainami, która zawsze zdradza, które krainy są w danym sezonie.

returner

"Patrz czołówka z krainami, która zawsze zdradza, które krainy są w danym sezonie."
Czołówka dotyczy odcinka i już wielokrotnie było omawiane, ze w obrębie jednej serii występują różnice.

Co do moich spekulacji, to w 5 tygodni będziemy wiedzieć, kto miał rację. Zazwyczaj różne niepowołane indywidua wieszczą przyszłość i nie ma siły, któryś musi trafić.

ocenił(a) serial na 8
bazant57

To rzeczywiście nie zwracałem uwagi na to wcześniej.

Już kilka lat temu ktoś poznał zamysł Martina, bo mówił pisarz, że na jakimś forum przeczytał, że ktoś trafił z wszystkim odnośnie zakończenia dla najważniejszych postaci :)

returner

Przypuszczam, ze w gronie pasjonatów "Pieśni ognia i lodu" występują tacy, którzy z racji wieku lepiej opanowali to uniwersum od samego autora. Oczywiście w zakresie tego, co już napisał. Żyjemy wśród ludzi genialnych, nawet nie wiedząc o tym, bo są często niepozorni. Myśląc dedukcyjnie mogli sami dotrzeć do niewypowiedzianych pomysłów Martina. Bo tak naprawdę, czym się różni fikcja literacka od wynalazków technicznych?

ocenił(a) serial na 8
bazant57

Z pewnością obecnie trudno się tak wybić ponad resztę jak Tesla czy Einstein :)
Osobiście zawsze bardziej podziwiałem dokonania tego pierwszego. Toż to mega geniusz.

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Lub mając kilka milionów ludzi piszących możliwe zakończenia serialu jest całkiem realne prawdopodobieństwo, że któraś przypadkiem trafi.

Beton_z_Szyszkami

Aż tak wielu możliwości zakończenia to nie ma. Wypowiedź Martina o "słodko-gorzkim" zakończeniu raczej wyklucza zwycięstwo NK. W poprzednim sezonie podano zbyt wiele informacji o słabych stronach jego armii, żeby to było możliwe. Padanie umarlaków po zgładzeniu dowodzącego nimi WW, czy powinowactwo NK z Branem sugerują metody pokonania.

returner

Zgadzam się - Bronn jest nieprzewidywalny. Któryś z braci padnie od strzały z tej kuszy moim zdaniem. Albo jeden będzie chciał uratować drugiego.

ocenił(a) serial na 10
Nancy_Corighan

Nie wyobrażam sobie Bronna jako zabójcy Jamiego ani Tyriona. Póki co... Chociaż nasz odbiór postaci się zmienia. Na początku kto mógł polubić Jamiego, który zrzucił niewinne dziecko w przepaść. A teraz? Tą postać da się lubić. Może z Bronnem będzie podobnie. Tylko w odwrotnym kierunku ;)

Stokrotka530

Bronn poza instynktem samozachowawczym wciąż ma umiejętność kalkulacji. Załóżmy, że wykonał zlecenie, uszedł z życiem i wraca do KP. Za dużo wie i stanowi większe zagrożenie niż wartość jako "człowiek do zadań specjalnych". Moim zdaniem zginąłby już w bramie Czerwonej Twierdzy i dobrze o tym wie.

bazant57

Ale Cersei juz dawno weszła w tryb "full stalin" ;) Zabiła Wielkoego Wrobla, wszystkich Tyrelow i Martellow, wysadzila Wielki Sept, zlamala obietnice pomocy Polnocy, nawet sie dosc otwarcie chedozyla z Jamiem w ostatnim sezonie, ona juz chyba nie dba o pozory, a zabicie braci to bylby tylko kolejny punkt na dlugiej liscie zbrodni

burberry

Przykład Randylla Tarly'ego pokazuje, że poza przysięgą złożoną swemu lordowi jest jeszcze honor. W jego przypadku wprawdzie swoiście pojmowany. Rządzenie strachem paraliżuje i wyłącza kreatywność. Przekonał się o tym przywołany Gruzin, gdy po Wielkiej Czystce dostał łupnia w Finlandii. Bo armią nie miał już kto skutecznie dowodzić. Nie licząc się z opinią poddanych Cersei ogranicza się do Czerwonej Twierdzy. Dopóki będzie złoto i żywność dla gwardii, jest bezpieczna. Ale może skończyć tez jak król Dariusz III, po porażce pod Gaugamelą zabity przez swoich oficerów.

bazant57

Ale ja nie mowie ze sposob na rzadzenie ktory uskutecznia Cersei jest skuteczny czy korzystny dla niej dlugoterminowo, mowie tylko ze Cersei juz dawno odplynela i nie wydaje sie ze obchodza ja pozory

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Gdyby Bronn miał kierować się interesem, to:
- w pierwszym sezonie Tyrion powiedział mu, że cokolwiek mu zaoferują za jego głowę, on przebije ofertę;
- raczej nie jest na tyle głupi by nie widzieć, że Cersei nie jest w tej walce faworytem;
więc podjęcie się wykonania jej rozkazu byłoby zwyczajnie nieopłacalne.

Beton_z_Szyszkami

"Zespół badaczy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium pod uwagę wzięli takie dane, jak miejsce pochodzenia oraz interakcje bohaterów. Sugerują, że Daenerys ma największe szanse na przetrwanie tego sezonu i algorytm wskazuje 0,9 procent szans na śmierć. W pierwszej piątce bohaterów, którzy mają najmniejsze szanse na odejście są także Tyrion Lannister (2,5 proc.), Varys (3,2 proc.), Samwell Tarly (3,3 proc.) i Jamie Lannister (4,0 proc.).

Zaś po przeciwnej stronie są Sir Bronn, który ma największe szanse na przywitanie się ze śmiercią (aż 93,5 proc.). Wśród innych postaci, które wskazuje algorytm są Gregor Clegane (80,3 proc.), Sansa Stark (73,3 proc.), Bran Stark (57,8 proc.) i Sandor Clegane (47,5 proc.)."

Wynikałoby z tego, ze Bronn jednak nie pokieruje się swoim interesem...

ocenił(a) serial na 8
bazant57

TO CO MI CZASEM PODSYŁA ALGORYTM NA yOUTUBIE ALBO FILMWEBIE BO PODOBNO JEST W MOIM GUSCIE WOŁA O POMSTE DO NIEBA HEHE

Ami_656

A co podsyłają sondaże przedwyborcze? To ten sam przypadek, o wyniku decyduje metodologia, a czasem kreatywne potraktowanie danych, aby zadowolić zleceniodawcę.
Akurat o jakości powyższego typowania świadczy pozostawienie Jamiego wśród żywych i uśmiercenie Sansy. Idę o zakład, że będzie dokładnie odwrotnie.
Co do określania procentowego "ile film w moim guście", to klinicznym przypadkiem jest "Smoleńsk", który Fw typował dla mnie wielokrotnie. Zmieniało się to z dnia na dzień, a nawet z rana na popołudnie. Jeżeli wyjściowymi danymi są już ocenione filmy, to w sytuacji braku nowych ocen procent powinien stać w miejscu, a nie zmieniać się w zakresie 10-37%.

ocenił(a) serial na 8
bazant57

mi podesłali kilka razy na you tubie disco polo, nosz kurde mi disco polo, nie wiem jak to licza ,ale to było przegiecie pały

ocenił(a) serial na 7
bazant57

Chodziło mi o to, że niezależnie od tego, czy kieruje się lojalnością wobec braci, czy interesem, to nadal najrozsądniejszym wyjściem byłoby niewykonanie rozkazu i przejście do przeciwnego obozu.
Także moim zdaniem Bronn nie ma tutaj specjalnie trudnego dylematu, a inne rozwiązanie byłoby absurdalne.

Beton_z_Szyszkami

Skoro już ma złoto, to mógłby, pod pozorem rejsu do Białego Portu, uciec razem ze swoja nagrodą na Essos

Beton_z_Szyszkami

Sądząc po rozwoju akcji, przyjdzie nam trochę poczekać na odpowiedź w tej sprawie.
Możliwe jest niestety, że siedzi w knajpie w Białym Porcie i czeka na niedobitki armii Północy wiejące przed NK.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones