PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=874618}

Katla

6,5 6 190
ocen
6,5 10 1 6190
Katla
powrót do forum serialu Katla

Jeśli znajdzie się ktoś, kto obejrzał ten serial i uważa że jest dobry oraz zrozumiał o co w nim chodzi, miło aby wytłumaczył innym, w tym mi, tytułowe pytanie.

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Fakt, dłuży się niemilosiernie. Sądzę że w ostatnim odcinku zostało wszystko wyjaśnione. Prócz sceny końcowej "narodzin" kolejnych odmieńcow.
Na plus. Ciekawie przedstawiona islandia.

Valhilla

Jeśli wiesz i ci się chce to napisz wyjaśnienie bo na pewno wiele osób będzie tego potrzebować.

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Wyjaśnienie jakie autorzy nam przedłożyli na ekranie jakoby za całą tę szopkę winny był meteoryt i materia "organiczna" z innego układu słonecznego jest wystarczające żeby pojąć rzekome "ludy odmieńcze".
Zgadzam się jednak że twórcy jak ktoś poniżej napisał nawywijali w scenariuszu i zakończyli pewne wątki bez wyjaśnienia.
Jak choćby znalezione ciało siostry głównej bohaterki z dala od skutera który znaleziono w lodowcu.
I totalnie bezsensowna końcowa scena rodzących się i idących kolejnych "kosmitów".
Bo niby czyimi kolejnymi klonami oni by byli ?
Każdy z dotychczasowych klonów za cel miał "namieszać/powyjaśniać" różne problemy w życiu poszczególnych bohaterów. A tych jest liczba skończona. Czyim klonem zatem miały by być idące w zakończeniu więcej niż pięć nowych istot?
Bo reszta z mieszkańców "wyspy" nie wydawała się cierpieć na inne problemy niż te o których już wiemy.

Jak więc napisałem że wszystko zostało wyjaśnione tak wycofuję się z tych słów. Faktycznie nie wszystko. Tylko że ja nad tym serialem już rozmyślać nie chcę. Dobrze Tobie radzę kliknij w piąteczkę i zapomnij o tej operze.
Za dużo tego typu seriali z dziurami żeby się każdym przejmować.

Rozumiem że Ty jednak szukasz odpowiedzi, po to założyłeś temat. I przepraszam jeżeli wprowadziłem Ciebie w błąd. :-)

Valhilla

Może to są..... klony klonów! :0

Szukam odpowiedzi bo nie oglądałem go z uwagą. I nie w tym nic dziwnego. Serial jest, może i łady, ale fabularnie to żart. Nie pierwszy nie ostatni. Zmarnowałem kilka godzin na to coś, także ładne wyjaśnienie o co chodzi byłoby miłe do przeczytania. Z resztą dziwię się że w ogóle na tyle mnie to zaciekawiło że chcę się dowiedzieć wyjaśnienia niż wrzucić serial do jednego wora z napisem "g*wno, zapomnieć jak najszybciej". Z resztą większość seriali nadaje się do tego wora.

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Bo trzeba serialowi oddać że jest klimatyczny. Stąd się wkręciłeś. Ehh.. Islandia. Mroczne zdjęcia wulkanu zrobiły swoje.
Mnie jeszcze zachęciła obecność aktora Ingvar Sigurðsson.
Wcześniej oglądałem z nim serial gdzie zagrał posterunkowego.

Valhilla

Zgadzam się, widoki, wulkan, wszędzie ten pył... były naprawdę czymś... kompletnie nowym czego nigdzie indziej się nie widziało.

Draco_2511

Obejrzyj Pustinę - czeski serial na HBO. Ten sam przygniatający, zawiesisty klimat, tylko w innej scenerii.

Valhilla

Nie do końca rozumiem, na jakiej podstawie wątek ciała prawdziwej siostry Grimy jest Twoim zdaniem niewyjaśniony - ciało siostry zostało znalezione z dala od skutera, ponieważ próbowała się ona schronić przed nadchodzącą burzą pod szopą, widząc, ze skuter nie odpala. (Weź pod uwagę, ze mieszkając tam z pewnością miała wyobrażenie na temat takich warunków i mogła spróbować się schronić..) Stąd tez ślad na szybie - obie siostry, szukając wskazówek, zwróciły uwagę na tę pęknięta szybę; ktoś próbował dostać się do szopy z zewnątrz, ale nie mógł. Dokładnie taka wizja pojawiła się w śnie Grimy - Asa próbująca dostać się przez okno do jakiegoś budynku, który był zamknięty. Long story short: zostawiła skuter w tyle i pobiegła przed siebie szukając schronienia, jednak zamarzła pod szopą.

ocenił(a) serial na 7
Valhilla

Bardzo trafnie podsumowała to moja żona: "Odmieńcy to zmaterializowane wyrzuty sumienia".

ocenił(a) serial na 5
sn73

Coś w tym jest. Nie rozumiem tylko "czyimi" wyrzutami sumienia były kolejni "odmieńcy" nadchodzący w końcowej scenie? Chyba nas widzów :-) ja mam wyrzuty że obejrzałem całość i że straciłem czas.

Valhilla

Dosyć proste, końcowa scena to odniesienie do reszty mieszkańców, albo nawet wiadomość dla widza tak jak mówisz. Odmieńców pod ziemią było więcej - bo reprezentowali problemy społeczne innych mieszkańców, dla których nie było miejsca na ekranie. To może być zapowiedz drugiego sezonu (ale wątpie) albo po prostu nadchodzące sobowtóry dla kolejnych mieszkańców :) Zwykle tacy reżyserzy  lubią bawić się w kilka przekazów na raz, więc może być wszystko wyżej wymienione.

Draco_2511

pewnie musisz zagrać w Death Stranding :P

tix666

Planowałem, czekam aż będzie tanie, nie śpieszy mi się xD

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Uprzedzam jest w tej grze równie wszystko "poukładane i wyjaśnione" jak w tym serialu :-)

Valhilla

Poukładana i zrozumiała fabuła, idealnie! XD

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Jeżeli nie dysponujesz możliwością lub czasem żeby zagrać samemu to gorąco polecam obejrzeć gameplay u Kaftanna: https://www.youtube.com/watch?v=B246DYVJOnQ

Valhilla

Kaftan jest najlepszą osobą do takich gier :D Nie no zagrać to zagram. Ale najpierw inne gry stoją w kolejce aby je skończyć.

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Powodzonka :-)

Draco_2511

Polecam. Gra jest genialna :D jakby Kojima udal sie do nieokreslonej przyszlosci i wrocil z masa pomyslow. Gra jest odkrywcza i zapamietasz ja na zawsze :)

tix666

Wychodzi ~~Snyder~~ Kojima Cut więc ciekawe czym będzie się różnić.

Draco_2511

DS kupiłem na EpicGamesStore jakieś 2tyg temu za 50zł :)

ocenił(a) serial na 6
Draco_2511

O klonowanie i o ożywianie materii organicznej?
Jestem teraz po 2 odcinkach.
A może o nową forme życia wydobywającą się z tego wulkanu i przybierająca formy ludzkie, zwierzęce? ;-)

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Tyle nielogicznych wątków i pytan bez odpowiedzi. Sama zastanawiam się o co codzi... Serial kończy się jakby miał być sezon drugi.

asiapytel1983

Bo pewnie niestety będzie xD

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Baltasar jest dla mnie troche jak David Linch Islandii. I rozumiem ten specyficzny islandzki klimat, bo mieszkałam tam przez 8 lat. Proponuje pełnometrażowe filmy tego pana, bo z tego co zdążyłam wyczytać na stronach nawet na Islandii ten film zyskał 5 na 10 ...

ocenił(a) serial na 8
Draco_2511

A ja jestem optymistą.

ocenił(a) serial na 8
Draco_2511

Chodzi o to że odmieńcy pojawiają się aby Ci prawdziwi ludzie mogli zrozumieć i naprawić swoje błędy. Jedna z sióstr niszczyła swoje małżeństwo dzięki sobowtorowi to zrozumiała. Podobnie było z geologiem. Również Szwedka zrozumiała że jej syn ma wadę genetyczną i ona za to nie ponosi winy mimo że myślała że to wynik nieudanej aborcji. A co do policjanta to zdrowa żona miała uratować chora przed jego szaleństwem.

Guzikowe_Guziki

Dzięki
A co z bachorem?

ocenił(a) serial na 8
Draco_2511

Z którym? Bo syn geologa miał go pogodzić z żoną i oswoić ze śmiercią prawdziwego syna. Na końcu utopili podmieńća bo był niebezpieczny mimo że miał tylko 8 lat i nóż do tapet...

Guzikowe_Guziki

Ah, okej, dziękuję.

Guzikowe_Guziki

Wydaje mi się ze nie pojawili się by naprawiać błędy. Każdy sprawdzony został "na życzenie" poszczególnych osób. Dzieciak został sprowadzony przez ojca wraz ze sposobem myślenia jakie miał o nim wyobrażenie ojciec. Ojciec wiedział/przypuszczał (być może się mylił) ze podpalił szkołę i ma problemy psychiczne stad taki odmieniec.
Mąż Grímy wracał myślami do czasów gdy było mu z nią dobrze i pojawiła się z tego okresu. Nie wróciła by coś naprawiać po prostu skała oddała to o czym on myślał czego pragnął. Podobnie Grimy ojciec wracał myślami do swojej kochanki sprzed 20 lat i oto ona.
Tylko przy ruletce coś poknocili z kolejnością oraz kolorami bluzek i wydaje sie ze przeżyła nowa ale czy na pewno? Chyba, że jednak się mylę :)
Ps. na samym początku powrócił ponownie ptaszek :) ciekawe jakie miał zadanie do wykonania

adski

Właśnie szukam odpowiedzi tylko o to która sie zastrzeliła, mialem nadzieję że nowa ale po kolorze pokazywało ze ta właściwa osoba sie zabiła

użytkownik usunięty
adski

Mi się wydaje że klon się zabił. Sceny z prawdziwa Grimą są pokazane w lustrzanym odbiciu.U prawdziwej Grimy po jej lewej stronie czoła jest cienki kosmyk włosów. Przy ostatniej kuli tego kosmyka nie widać.
W błąd może wprowadzać sytuacja przy piątej próbie gdzie jest pokazane że prawdziwa Grima bierze pistolet a po naciśnięciu spustu pokazane jest że ma jasnoniebieskie paski od koszulki a niebieska koszulkę nosi klon. Nie wiem czy to nie pomyłka.
No i wszystkie klony znikają, Ása topi się, młodego topią rodzice, Gunhild znika po wyjaśnieniu choroby syna, chora ze zdrową wjeżdżają w wulkan.
I mi się zdaje że może druga Grima to wytwór jej wyobraźni bo przecież Kjartan widzi tylko jedna Grime w kuchni

Kjartan widzi tylko jedną Grime, a także nie byłoby możliwości szybko posprzątać po zabawie w rosyjską ruletkę, więc pewnie masz rację.

ocenił(a) serial na 5
adski

zgadzam się.

ocenił(a) serial na 5
Draco_2511

Początek serialu bardzo mi się podobał, chwilami miałam ciary... Im głębiej w las, a właściwe w wulkan tym nudniej. Po moich jakże głębokich refleksjach i rozważaniach nad tym serialem doszłam do wniosku że chce takiego klona/sobowtóra/odmieńca. Wysłała bym tą drugą do roboty a ja całym dniami mogła bym robić to co lubię najbardziej. Czyli nic \(゚ー゚\)(ノ^_^)ノ

ocenił(a) serial na 8
Zgubilam_sie

Z tymi klonami problem jest taki, że są jakby lepszymi wersjami, w dodatku zupełnie niezależnymi od pierwowzoru. Istnieje spore prawdopodobieństwo, ze to ty byś pracowała na wygodne życie swojego klona, a on przejąłby twojego partnera, dziecko i przyjaciół.

ocenił(a) serial na 6
Zgubilam_sie

O super ale Ty jesteś fajna ;-) Ideał, twardo stąpający po Ziemi :P
ps. Serial serial mi się podobał

Draco_2511

Dla mnie odpowiedź jest prosta... Czasem chcielibyśmy mieć "drugą szansę", móc naprawić "stare błędy" móc wrócić do tego, co było i zachować się inaczej... i cóż... w tym serialu taka "nowa szansa" się pojawia, lecz błędy bohaterowie popełniają te same...

Draco_2511

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Serial symboliczny, psychologiczny - dla tych, którzy nie mogą sobie poradzić z czymś co ich przerasta. To nie klony z innego wszechświata, a jedynie wyobrażone, alternatywne wersje osobowości i uczłowieczone problemy. Każdego z nas trapi coś z czym nie może sobie poradzić. "Śmierć" kogoś z rodziny, gdy nie odnaleziono ciała, ciężkie depresje, chęć cofnięcia nieuleczalnej choroby, powrót dziecka i marzenie stworzenia rodziny jaka kiedyś była. Trzeba sobie z tym poradzić, a problemy znikną lub staną się lżejsze. Czasem wystarczy porozmawiać z drugą osobą czy zajrzeć w głąb siebie, by zabić w sobie wątpliwości i porzucić swoją toksyczną alternatywną osobowość. Życie nie jest proste i piękne - często popełniamy błędy, które nie można naprawić. Trzeba je zrozumieć, zaakceptować i pójść naprzód. Niektóre ciężary znikną, ale życie to kręta droga i zawsze na horyzoncie pojawi się coś nowego.

ocenił(a) serial na 8
Xavax88

Żyłem na isladnii 2 lata. W Viku 1,5. Wspomnienia wracają i chce tam wrócić. Jako człowieka który tam pożył myśle inaczej dotyka cała historia i fabuła. Gdybyście tam żyli poczulibyscie jakie to małe społeczeństwo i jak specyficzne zycie tam jest. Tylko ten prom to jakaś bajka na potrzeby serialu. Nie ma zadnej większej rzeki bez mostu na drodze do Viku :)

maly_ts

Mosty pewnie zmyła powódź glacjalna :)

ocenił(a) serial na 8
maly_ts

Most był pokazany na filmie, ale wygląda na to, że był po prostu nieczynny.

Draco_2511

Popłuczyny po francuskim "Les revenants" z 2012 ;)

Draco_2511

Przeczytaj Solaris, będziesz wiedział wszystko.

ocenił(a) serial na 10
Draco_2511

mysle, ze bardzo dobrze wyjasnia to scena rozmowy Darri ze swoja zona w samochodzie w odc. 8. kazdy z nas albo potrzebuje takiej Katli, ktora przyniesie nam odmiane - pogodzenie sie z czyims odejsciem, wyzwoli skrywane emocje, pomoze w podjeciu decyzji. niektorzy dostaja Katlę, ktorej nie chcieli, jak kare za swoje czyny. u niektorych Katla nie zmienia nic, a tylko pokazuje nam walke ze swoim drugim ja, ktorej nigdy nie wygramy i nie przegramy.

pieknie ten film to wszystko przedstawia, poprzez bardzo doslowne obrazy... a meteoryt - coz, scenariusz musi sensownie sie spinac, nie zostawiac niedopowiedzen. musialo zostac wyjasnione, chocby w tak nieprawdopodobny sposob (choc w fizyce kwantowej i kosmologii nie mozna niczego wykluczyc), skad wzieli sie odmiency.

Draco_2511

Przeciez wyraznie powiedziano „meteoryt przysyla osoby do ktorych tesknimy i o ktorych myslimy. pamietaja tylko to co my sami pamietamy.

Draco_2511

Mam pytanie która z Grim sie zabiła ten klon czy ta prawdziwa??

zuzia_170

Kolor bluzki wskazuje, że prawdziwa, jednak jako, że w 6 komorze był pocisk to powinna się zabić ta sklonowana- gdzies jest błąd

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones