Frida (2002)

plakat - Frida (2002)

pressbook

Krótko o filmie

Od długiego i pełnego konfliktów związku z artystycznym mentorem, a potem mężem Diego Riverą, przez prowokacyjne, nasycone uczuciowo zbliżenia z kobietami, po karkołomny, pełen skandali, romans z Lwem Trockim: odważne i pozbawione konwenansów życie Fridy Kahlo, rewolucjonistki politycznej, artystycznej i obyczajowej.

"Frida" to kronika życia Fridy Kahlo (SALMA HAYEK), szczerze i bez reszty dzielonego z Diego Riverą (ALFRED MOLINA); opowieść o dwojgu bezkompromisowych artystów i ich lawinowym ataku na świat sztuki lat 30.

"Frida" to kolejne dzieło reżyser Julie Taymor, wsławionej realizacją Tytusa Andronicusa i broadwayowskimi produkcjami Króla Lwa i The Green Bird.

Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, jej burzliwy związek z mężem i mentorem Diego Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl jej malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Za swą bohaterkę ogłosił Fridę amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fascynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".

Filmowa Frida Kahlo
Frida Kahlo - ikona kobiety współczesnej
Na początku była książka. Historia powstania filmu
Julie Taymor koncepcja filmu
Niezwykła historia. Niezwykłe zdjęcia
Salma Hayek - drugie wcielenie Fridy Kahlo
Niezwykli bohaterowie drugiego planu