Hulk (2003)

plakat - Hulk (2003)

pressbook

O filmie

Nie wiem, kim jestem. Nie wiem, co się ze mną dzieje i czym się staję. Jednej rzeczy jestem pewien - nie spodobałbym ci się, kiedy wpadam w złość. Bruce Banner, naukowiec.

Jak wygląda twoje życie, kiedy zawsze masz koło siebie kogoś, kto na ciebie uważa?

Kogoś, kto broni cię przed agresywnymi atakami, rozwścieczonymi kierowcami, czy wymachującym nożem napastnikiem. W tych momentach ogromnego stresu i eskalacji brutalności pojawia się ktoś - wszechobecny mściciel, zagrzewany do boju uczuciem słusznego i uzasadnionego gniewu, posiadający z niczym nieporównywalną, nadludzką siłę. Z jej pomocą stawia czoła antagonistycznym siłom, staje w słusznej sprawie i wyrównuje rachunki. Bez wyrzutów sumienia. Bez konsekwencji. Bez pamięci.

A co, gdybyś tym kimś był ... ty sam?

Po ponad czterech dekadach stale rosnącej popularności, jedna z najbardziej charakterystycznych i ciekawych kreacji komiksowych Marvel Comics trafia w końcu na duży ekran. Wiele ze stworzonych przez Marvel klasycznych postaci znalazło już swoje trwałe miejsce w historii kina: Blade, X-Men, Spider-Man, Daredevil. Tego lata dołączy do nich Hulk.

Naukowiec Bruce Banner (ERIC BANA) ma trudności z, łagodnie mówiąc, kwestią panowania nad swoimi emocjami w momentach stresu i złości. Za jego spokojnym życiem i pracą w charakterze genialnego pracownika naukowego zajmującego się najnowocześniejszą technologią genetyczną skrywa się niemalże zapomniana już i bolesna przeszłość. Jego była dziewczyna i równie utalentowana współpracowniczka naukowa, Betty Ross (w tej roli uhonorowana Oscarem® JENNIFER CONNELLY), zmęczona trudną, niedostępną emocjonalną stroną Bruce'a rezygnuje ze związku stawiając się jednocześnie w roli czujnego obserwatora jego pozornie ustabilizowanego życia.

W takiej też sytuacji Betty znajduje się podczas jednego z wczesnych eksperymentów w przełomowym badaniu Bannera. Zwykłe niedopatrzenie doprowadza bowiem do krytycznej sytuacji, w której Bruce zmuszony jest podjąć w ułamkach sekund heroiczną decyzję - jego wyczyn ratuje czyjeś życie i pozostawia go pozornie w stanie 'nienaruszonym' - jego ciało przyjmuje jednak w zwykłych warunkach śmiertelną dla człowieka dawkę promieniowania gamma.

. . . Ten niegroźny z pozoru wypadek pozostawia po sobie trwały ślad - coś jednak zaczyna się dziać nie tak jak powinno. Nie do końca sprecyzowane efekty odroczonego działania. Utraty świadomości. Nieoczekiwany osad radioaktywny jako efekt uboczny eksperymentu, który się nie powiódł. Banner zaczyna odczuwać nie do końca sprecyzowaną obecność kogoś w swoim wnętrzu, nieznajomego, który zarazem wydaje się być znajomy, nieco niebezpiecznego, ale zarazem przez swoją mroczność pociągającego.

Przez cały ten czas masywna postać - siejący zniszczenie, dysponujący nieludzką siłą potwór określany mianem Hulk - daje o sobie znać, pozostawiając laboratorium Bannera w stanie kompletnego chaosu i burząc ściany jego domu. Sprawa zaczyna wyglądać na tyle poważnie, że w jej rozwiązanie zaangażowane zostają siły wojskowe pod przywództwem ojca Betty, generała "Thunderbolta" Rossa (SAM ELLIOTT). W rozgrywkę z Hulkiem angażuje się również rywalizujący z Bannerem naukowiec Glenn Talbot (JOSH LUCAS), tym samym na arenę 'walki' wkraczają sprawy osobiste i rodzinne, co tylko zwiększa niebezpieczeństwo prowadzonych działań i podbija stawkę w toczącej się niebezpiecznej grze.

Betty Ross na temat tego, co w zaczyna się dziać wokół niej ma swoją teorię i wie, że pozostająca w cieniu wydarzeń postać, przewijający się w tle ojciec Bruce'a, David (NICK NOLTE) ma z tą sprawą jakiś związek. Być może tylko ona zdaje sobie sprawę z relacji pomiędzy naukowcem i Hulkiem, jednak jej wysiłki, aby powstrzymać zagrożenie interwencją zbrojną i próby siłowego pojmania potwora mogą okazać się nie wystarczające, żeby uratować zarówno człowieka, jak i zagrażające ludziom zielonoskóre monstrum.

Uznany w świecie filmowym, uhonorowany Oscarem® reżyser ANG LEE ("Przyczajony tygrys, ukryty smok" /Crouching Tiger, Hidden Dragon/) tym razem swoje mistrzowskie oko zwrócił w stronę adaptacji na duży ekran postaci klasycznego komiksu firmowanego przez Marvel Comiks. Starając się jak najwierniej przenieść do świata trójwymiarowego postać funkcjonującą dotychczas w formie czterokolorowego płaskiego rysunku, Lee stwarza kombinację elementów charakterystycznych dla przebojowych filmów z gatunku Super Hero®, z niezliczoną liczbą znakomitych efektów wizualnych, a jednocześnie mieszanką gry uczuć i osobistych tragedii charakterystycznych dla klasycznych już horrorów wytwórni Universal. Pozostając wiernym wczesnym wyobrażeniom o niespokojnym duchu Hulka, jak został on pierwotnie przedstawiony przez swoich twórców (Stan Lee i Jack Kirby), jednocześnie dostrajając opowieść do współczesnej rzeczywistości, Lee przedstawia portret człowieka walczącego zarówno ze sobą samym, jak i otaczającym go światem. Nieszablonowego Super Herosa i zarazem potwora, którego życie jest wyobrażeniem spełnienia swoich marzeń, ale zarazem i koszmarem.

Z pełnym poświęceniem dla przeniesienia Hulka do autentycznego życia, reżyser Lee i jego ekipa efektów specjalnych spędziła niezliczoną liczbę godzin pracy nad wizerunkiem postaci, która w założeniu miała pozostać wierna wizualnej stronie stworzonego przez Kirby'ego prototypu, jak również oddawać znakomicie pokazany przez Stana Lee mit całej tej historii. Pracujący przy filmie charakteryzatorzy, scenografowie i artyści planu wyszli od oryginalnej postaci Hulka, starając się w tej sposób uhonorować tradycję komiksową spod szyldu Marvel i za sprawą tych zabiegów umieścić postaci stworzone wcześniej na papierze w świecie filmu - w nowej formie, nawiązujących do współczesnej rzeczywistości, stworzonych za sprawą wieloletniej praktyki i doświadczeń, w kolorystyce wiernej konwencji komiksowej.

Wytwórnia Universal Pictures, we współpracy z Marvel Enterprises, Valhalla Motion Pictures oraz Good Machine ma przyjemność przedstawić najnowszą produkcję reżysera Anga Lee "HULK", z gwiazdorską obsadą, w której znaleźli się: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Josh Lucas i Nick Nolte. Muzykę do filmu skomponował Danny Elfman. Projekty kostiumów wykonała Marit Allen, zaś montażem filmu zajął się Tim Squyres, A.C.E. W charakterze scenografa pracował przy filmie Rick Heinrichs, zdjęcia są dziełem Fredericka Elmesa, A.S.C. Producentami wykonawczymi filmu są Stan Lee i Kevin Feige, w gronie producentów znaleźli się Gale Anne Hurd, Avi Arad, James Schamus i Larry Franco. Historia przedstawiona w filmie została opisana przez Jamesa Schamusa, na jej podstawie powstał scenariusz zbiorowego autorstwa Johna Turmana, Michaela France'a oraz Jamesa Schamusa. Reżyserem filmu "Hulk" jest Ang Lee. Prawa do dystrybucji na całym świecie należą do wytwórni Universal Pictures. c2003 Universal Pictures. http://www.thehulk.com

O produkcji
Element ludzki
Istota zielona
Komiksowy oryginał
Przedziwna nauka
Hulka ciąg dalszy - Interaktywna gra Hulk
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię