Postać

Hulk

{"id":"38","linkUrl":"/character/Hulk-38","alt":"Hulk","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/00/38/38/581.4.jpg"}

Doktor Bruce Banner - obiecujący fizyk jądrowy (specjalizujący się w promieniowaniu gamma), który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został napromieniowany i niekontrolowanie zamieniał się w Hulka - zielone monstrum o nieprzeciętnej sile i wytrzymałości. Hulk jest członkiem Avengers, postacią z uniwersum Marvela (oraz filmów Marvel Cinematic Universe), która na kartach komiksów pojawia się od 1962 roku. Stan Lee i Jack Kirby, twórcy Hulka, myśleli o nim, jako o upostaciowaniu wściekłości i ludzkiej tendencji do samozniszczenia.


Jest synem doktora Briana Bannera, fizyka jądrowego Bruce'a seniora oraz Rebeki. Ojciec nienawidził Bruce'a, głównie przez traumę z dzieciństwa. Ojciec Briana, który również miał na imię Bruce, był alkoholikiem, znęcającym się nad trójką swoich dzieci i żoną przez wiele lat - w końcu zaś zabił żonę i trafił do szpitala psychiatrycznego. W konsekwencji zbrodni swojego ojca, Bruce był wychowywany przez siostrę ojca, Susan Banner. Za sprawą własnych przeżyć z dzieciństwa kobieta wiedziała, jak wielki ból i złość czuje jej bratanek. Otaczała go miłością i czułością oraz nigdy nie szukała kontaktu z ojcem dziecka. Bruce wyrósł na zamkniętego w sobie, inteligentnego młodego człowieka.


Jako entuzjasta nauki, chciał kontynuować zajmowanie się rozwojem wiedzy, by służyć ludziom, jednak z braku funduszy podjął pracę w departamencie obrony, w dziale badań nuklearnych. Tam Banner spotkał generała Thaddeusa Rossa, w którego córce, Betty, wkrótce z wzajemnością się zakochał. W wyniku nieszczęśliwego wypadku w trakcie eksperymentu z promieniami Gamma, Banner zostaje napromieniowany. Dzięki nieznanemu czynnikowi w kodzie genetycznym naukowiec nie ginie. Wybuch sprawia jednak, że zamienia się on w nieokiełznanego Hulka.


Jego biografia w filmach MCU jest o wiele bardziej tajemnicza. Wiadomo jednak, że po wieloletniej ucieczce przed grupą pościgową, Banner zostaje zwerbowany przez Czarną Wdowę do grupy Avengers. Wraz z resztą drużyny udaje mu się powstrzymać atak na Nowy Jork, zapobiec rebelii Ultrona, a także powstrzymać niszczycielskie zapędy Thanosa. Po przegranym pojedynku z Thanosem na statku wywożącym uciekinierów z Asgardu oraz spowodowanej tym wydarzeniem traumie, Hulk przechodzi przemianę, zaś obydwie jego osobowości stają się jednością.

Inspiracją dla postaci Hulka – wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile – był główny bohater powieści Doktor Jekyll i pan Hyde, potwór z powieści Frankenstein, autorstwa Mary Shelley, czy bohater filmu "Zdumiewająco kolosalny człowiek".


Hulk pojawia się w wielu serialach animowanych związanych z uniwersum Marvela. Po raz pierwszy w wersji aktorskiej grali go Bill Bixby (jako Bruce) i Lou Ferrigno (jako Hulk) w serialu. Powstały dwa oddzielne filmy poświęcone temu bohaterowi – "Hulk" z 2003 w reżyserii Anga Lee z Erikiem Baną oraz "Incredible Hulk" (2008) Louisa Leterriera z Edwardem Nortonem. W ostatnich filmach o Avengersach Hulka gra Mark Ruffalo.

Więcej Mniej
świat Marvel twórcy Stan Lee, Jack Kirby data powstania maj 1962 pochodzenie USA
Marvel's Avengers
Marvel's Avengers (2020) Zwiastun nr 6 (polski) 0:30
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry (2019) Zwiastun nr 2 (polski dubbing) 2:28
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order (2019) Zwiastun nr 2 - E3 2019 1:30

Betty Ross

Elizabeth Ross
światMarvel
Wywiad wideo
Rozmawiamy z reżyserami "Avengers: Koniec gry" oraz z Chrisem Hemsworthem 7:44
Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Hulk jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.