Świat

Marvel

Świat filmów, seriali oraz gier wideo opartych na komiksowym uniwersum wydawnictwa Marvel Comics. W jego skład wchodzą nie tylko opowieści realizowane w ramach większych kinowo-serialowych cykli (MCU), ale i autonomiczne produkcje inspirowane konkretnymi seriami komiksowymi oraz ich bohaterami. Zaludniają go znani i uwielbiani superbohaterowie - m.in. Iron Man, Spider-Man, Hulk, Kapitan Ameryka, Hawkeye, czy drużyna X-Men; ich przeciwnicy, jak Magneto, Thanos, Zielony Goblin, czy Red Skull; a także antybohaterowie - jak Venom czy Punisher lub Deadpool.

Świat Marvela jest wariacją na temat znajomej rzeczywistości geopolitycznej. Akcja opowieści  o superbohaterach rozgrywa się najczęściej w istniejących miastach (jak Nowy Jork, Los Angeles, czy Moskwa), zaś jej tłem bywają ważne historyczne wydarzenia (jak II Wojna Światowa, kryzys kubański lub wielka depresja). W tych opowieściach pojawiają się jednak miejsca fikcyjne (jak państwo Sokovia) oraz elementy nadprzyrodzone - odległe galaktyki, obce wymiary, podróże w czasie oraz alternatywne wersje znanej rzeczywistości. Bohaterowie spotykają się, tworząc superbohaterskie drużyny (jak Avengers, czy Defenders), ich przeciwnicy często zmieniają front i stają po stronie dobra (jak Magneto bądź Nebula), a sam superbohaterski kostium bywa przechodni - Kapitanem Ameryką są zarówno Steve Rogers, jak i Sam Wilson (Falcon), Spider-Manem - Peter Parker i Miles Morales.

Ojcem chrzestnym tego świata jest nieżyjący już, legendarny autor komiksów Stan Lee, który pojawiał się gościnnie w filmach, grach i serialach. Zaś filmowo-serialowym centrum jest Marvel Cinematic Universe (MCU), w skład którego wchodzą filmy i seriale realizowane przez Marvel Sudios nieprzerwanie od roku 2007 i premiery "Iron Mana". Do mniejszych cykli zalicza się m.in. cykl filmów o X-Men (Fox), różne wersje historii o Spider-Manie (Sony Pictures), lub trylogia "Blade-wieczny łowca" (New Line Cinema). Świat Marvela jest rzeczywistością wielopoziomową i niejednorodną - dziełem wielu twórców, polem licznych eksperymentów (rebootów i remake'ów) oraz esencją niemal dziewięćdziesięcioletniej historii wydawnictwa.

Więcej Mniej
gatunki Akcja / Sci-Fi / Animacja
Strażnicy Galaktyki: Volume 3
Zwiastun nr 2 (Super Bowl, polskie napisy)
Ant-Man i Osa: Kwantomania
Zwiastun nr 2 (polskie napisy)
Marvels
Zwiastun nr 1 (polski dubbing)
Spider-Man: Poprzez multiwersum
Zwiastun nr 2
Ja jestem Groot
Zwiastun nr 1 (polski)
A gdyby...?
Zwiastun nr 2
Marvel’s Midnight Suns
Zwiastun nr 1 (polski)
Marvel's Spider-Man 2
Zwiastun nr 2 - PlayStation Showcase 2023
Marvel's Wolverine
Teaser nr 1 - PlayStation Showcase 2021
Serial Killers
Serial Killers Mecenas She-Hulk
Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.