Świat

Marvel

{"id":"2","linkUrl":"/world/Marvel-2","alt":"Marvel","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/02/2/2_3.3.jpg"}

Świat filmów, seriali oraz gier wideo opartych na komiksowym uniwersum wydawnictwa Marvel Comics. W jego skład wchodzą nie tylko opowieści realizowane w ramach większych kinowo-serialowych cykli (MCU), ale i autonomiczne produkcje inspirowane konkretnymi seriami komiksowymi oraz ich bohaterami. Zaludniają go znani i uwielbiani superbohaterowie - m.in. Iron Man, Spider-Man, Hulk, Kapitan Ameryka, Hawkeye, czy drużyna X-Men; ich przeciwnicy, jak Magneto, Thanos, Zielony Goblin, czy Red Skull; a także antybohaterowie - jak Venom czy Punisher lub Deadpool.

Świat Marvela jest wariacją na temat znajomej rzeczywistości geopolitycznej. Akcja opowieści  o superbohaterach rozgrywa się najczęściej w istniejących miastach (jak Nowy Jork, Los Angeles, czy Moskwa), zaś jej tłem bywają ważne historyczne wydarzenia (jak II Wojna Światowa, kryzys kubański lub wielka depresja). W tych opowieściach pojawiają się jednak miejsca fikcyjne (jak państwo Sokovia) oraz elementy nadprzyrodzone - odległe galaktyki, obce wymiary, podróże w czasie oraz alternatywne wersje znanej rzeczywistości. Bohaterowie spotykają się, tworząc superbohaterskie drużyny (jak Avengers, czy Defenders), ich przeciwnicy często zmieniają front i stają po stronie dobra (jak Magneto bądź Nebula), a sam superbohaterski kostium bywa przechodni - Kapitanem Ameryką są zarówno Steve Rogers, jak i Sam Wilson (Falcon), Spider-Manem - Peter Parker i Miles Morales.

Ojcem chrzestnym tego świata jest nieżyjący już, legendarny autor komiksów Stan Lee, który pojawiał się gościnnie w filmach, grach i serialach. Zaś filmowo-serialowym centrum jest Marvel Cinematic Universe (MCU), w skład którego wchodzą filmy i seriale realizowane przez Marvel Sudios nieprzerwanie od roku 2007 i premiery "Iron Mana". Do mniejszych cykli zalicza się m.in. cykl filmów o X-Men (Fox), różne wersje historii o Spider-Manie (Sony Pictures), lub trylogia "Blade-wieczny łowca" (New Line Cinema). Świat Marvela jest rzeczywistością wielopoziomową i niejednorodną - dziełem wielu twórców, polem licznych eksperymentów (rebootów i remake'ów) oraz esencją niemal dziewięćdziesięcioletniej historii wydawnictwa.

Więcej Mniej
gatunki Akcja / Sci-Fi / Animacja
Czarna Wdowa
Czarna Wdowa (2021) Zwiastun nr 3 (polskie napisy) 2:23
Morbius
Morbius (2021) Zwiastun nr 1 (japoński) 1:59
Loki
Loki (2021) Zwiastun nr 1 2:44
What If...?
What If...? (2021) Zwiastun nr 1 2:00
Spider-Man Uniwersum
Spider-Man Uniwersum (2018) Zwiastun nr 3 (polski) 2:26
Strażnicy Galaktyki
Strażnicy Galaktyki (2015) Klip Zdjęcia testowe 0:57
Marvel's Avengers
Marvel's Avengers (2020) Zwiastun nr 6 (polski) 0:30
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (2020) Zwiastun nr 3 (polski) 2:02
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order (2019) Zwiastun nr 2 - E3 2019 1:30
TOP
Kto prócz Kapitana Ameryki powinien powrócić w kolejnej fazie MCU? 5:09
Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.