Film

The Shining

1980 2 godz. 26 min.
7,8 387 678
ocen społeczności
7,8 10 1 387678
97 567
chce zobaczyć
8,8 15
ocen krytyków
{"rate":8.8,"count":15}
Jack podejmuje pracę stróża odciętego od świata hotelu Overlook. Wkrótce idylla zamienia się w koszmar.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Saturn Najlepsze wydanie kolekcji na DVD w roku 2012 także za: Pełny magazynek (1987), Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (1964), 2001: Odyseja kosmiczna (1968), Spartakus (1960), Lolita (1962), Mechaniczna pomarańcza (1971), Barry Lyndon (1975) Saturn Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1981 dla Scatman Crothers
Lśnienie
Teaser nr 1
Lśnienie
Na skróty Lśnienie
Na skróty 45 komentarzy
Lśnienie

Jack Torrance (Jack Nicholson) pracuje jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance'ów w hotelu, Danny (Danny Lloyd), syn Jacka, który ma nadprzyrodzone, telepatyczne zdolności odkrywa, że pensjonatJack Torrance (Jack Nicholson) pracuje jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance'ów w hotelu, Danny (Danny Lloyd), syn Jacka, który ma nadprzyrodzone, telepatyczne zdolności odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Kiedy Jack spotyka zjawę pana Grady'ego (Philip Stone), poprzedniego dozorcy hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza.

boxoffice
$44 360 123 w USA
budżet
$19 000 000
studio
Warner Bros. (przedstawia) / Hawk Films / Peregrine / Więcej...
inne tytuły
Stanley Kubrick's 'The Shining'
Więcej...
Danny Lloyd, który grał rolę Danny'ego, nie wiedział, że gra w horrorze. Dowiedział się o tym dopiero później, gdy obejrzał film.
Rolę Danny'ego Torrance'a miał początkowo zagrać Cary Guffey. Jednak jego rodzice nie zgodzili się na to, gdy dowiedzieli się, o czym jest film.
Początkowo Stanley Kubrick w roli Jacka Torrance'a widział Roberta De Niro, jednak po obejrzeniu "Taksówkarza" uznał go za niewystarczająco "psychotycznego". Pod uwagę brał także Robina Williamsa, który z kolei wydawał mu się zbyt "psychotyczny. Stephen King widział natomiast w tej roli Jona Voighta lub Michaela Moriarty'ego. Kandydatami do zagrania postaci byli Harrison Ford, Martin Sheen, Chevy Chase, Leslie Nielsen oraz Christopher Reeve.
Kobieta w zagrożeniu
Luella ocenił(a) film  na  10 
Wielu już strzępiło sobie języki, pióra i palce na klawiaturach wysłużonych komputerów, żeby wygłosić prawdę oczywistą: "Lśnienie" Stanleya Kubricka jest dziełem wielkim ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 78%
W 1980 roku wielki wizjoner kina Stanley Kubrick stworzył prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów grozy w historii. Za podstawę scenariusza posłużyła bestsellerowa ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 76%
Test wiedzy

Stanley Kubrick

Był perfekcjonistą, kręcił arcydzieło za arcydziełem i do dziś pozostaje inspiracją dla największych. Ile wiecie o twórczości Stanleya Kubricka?
Test wiedzy

Stephen King

Przekonajcie się, co wiecie o ekranizacjach dzieł Stephena Kinga.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wendy

  milanista91 ocenił(a) film na

  Moze tak mialo byc, moze tak wyszlo....ale dawno zadna postac nie irytowala mnie tak jak Wendy. Ktos ma podobne odczucia?

 • Na miejscu Kinga też bym się wkurzył

  toxymorf ocenił(a) film na

  Pomijając, że dziś film trąci myszką to ogólnie zamiast straszyć jest zwyczajnie groteskowy. Nicholson jest genialny, ale reszta obsady... Czytając "Lśnienie" wyobrażałem sobie Wendy jako wrażliwą, trochę zalęknioną kobietę, tymczasem w wersji Kubricka wygląda ona na przerażoną i ... więcej

 • Przeczytaj prosze! Lśnienie to arcydzieło!

  Yetino ocenił(a) film na 10 

  Lśnienie – hmm – wiecie dla mnie ten film to arcydzieło. Czemu, przeczytajcie to co mam do powiedzenia i podzielcie się swoją opinią. Zaczne od tego że film ten przede wszystkim jest jedną wielką metaforą, kalejdoskopem różnych aspektów których elementy widoczne są ... więcej

 • Czy ktoś może mi ten film wyjaśnić?

  galateaa ocenił(a) film na

  Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

 • ŚWIETNY 10/10

  john_sat ocenił(a) film na 10 

  Jest to po prostu stary horror, który budzi niepokój i nie jest to taki jak te dzisiejsze badziewia, w których wiesz, co się zaraz stanie. Jest to mój ulubiony horror, bo według mnie to na serio można zaliczyć to takiej kategorii filmu.

Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.