Christopher Reeve 

7,7
2 589 ocen gry aktorskiej
Christopher Reeve
Christopher Reeve urodził się 25 września 1952 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Aktorstwem zainteresował się już w latach szkolnych i grywał w teatrzykach wakacyjnych. Miał cztery lata, kiedy jego rodzice (dziennikarka Barbara Johnson oraz scenarzysta i profesor Franklin Reeve) rozwiedli się. Jego matka wraz z nim i jego bratem Benjaminem wyjechała do Princeton w stanie New Jersey i kilka lat później wyszła za mąż za inwestora bankowego. Reeve otrzymał wszechstronne wykształcenie humanistyczne na Cornell University i aktorskie u Johna Housemana w nowojorskiej Julliard School. Jego pierwszym ważnym występem była rola u boku Katharine Hepburn w broadwayowskiej sztuce "A Matter of Gravity" w 1976 roku, chociaż już od dwóch lat pojawiał się regularnie w telewizyjnej operze mydlanej "Love of Life" jako Ben Harper. Z dnia na dzień stał się sławny, zagrawszy rolę tytułową w filmie "Superman" Richarda Donnera w 1978. Pomimo udziału w czterech obrazach o super bohaterze (w postać tę wcielił się jeszcze w 1980, 1983 i 1987) dbał o to, aby nie grać wciąż tego samego typu ról. Wkrótce Reeve zgodził się wziąć udział w specjalnym programie treningów fizycznych. Potem zaskoczył wszystkich, decydując się na powrót do teatru na scenę Broadway'u, gdzie w 1980 roku zagrał w sztuce "Fifth of July", a pięć lat później w spektaklu "Wesele Figara". Wystąpił w ponad dziewięćdziesięciu rolach na scenach teatralnych. W 1993 otrzymał angaż w melodramacie Jamesa Ivory'ego "Okruchy dnia" z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych. Potem wystąpił m.in. w "Wiosce przeklętych" Johna Carpentera czy "Poza podejrzeniem" Stevena Schachtera. W 1995 roku w wyniku upadku z konia aktor skręcił kark i doznał paraliżu. Nie mógł samodzielnie oddychać, przez co był stale podłączony do respiratora. Mimo wypadku wciąż pozostawał pełen sił twórczych. W 1998 zagrał w remake'u filmu Alfreda Hitchcocka "Okno na podwórze", którego był również producentem, a rok wcześniej wyreżyserował dramat telewizyjny "Przed zmierzchem". Został też przewodniczącym Rady Dyrektorów Amerykańskiego Stowarzyszenia Sparaliżowanych, która uświadamia ludziom jak ważne są badania nad paraliżem. Christopher Reeve zmarł 10 października 2004 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 września 1952

data śmierci: 10 października 2004

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 193 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 2 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dana Morosini (od 11.04.1992 do jego śmierci), syn Will (ur. 07.06.1992)
25 lipca 1995 skręcił kark spadając z konia, co spowodowało paraliż. Tydzień przed feralnym zdarzeniem telewizja wyemitowała thriller "Poza podejrzeniem", w którym grał policjanta... sparaliżowanego od pasa w dół. Aktor, aby lepiej wczuć się w rolę, spędził nawet kilka dni na urazówce szpitala w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Miał licencję pilota.
Skończył studia na uniwersytecie w Cornell .
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gdyby mnie to spotkało, to pewnie wybrałbym śmierć zamiast takiego cierpienia przez resztę życia. A on z kolei dawał przykład innym pogrążonym w beznadziei i udowadniał, że i można i tak żyć. W końcu miał kochającą i będącą przy nim 24/7 żonę Danę oraz oddanych przyjaciół (jego przyjaźń z Robinem Williamsem to piękny...

więcej

W dodatku podobno w życiu prywatnym bardzo sympatyczny gość był z niego. Szkoda go. Polecam,kto nie widział-"Śmiertelną Pułapkę"-stworzył tam świetny duet z Michaelem Cainem.

Christopher Reeve udowodnił, że człowiek potrafi latać.
Umierając fizycznie na ziemi stał się całkowicie nieśmiertelny, ponieważ jego dusza teraz się z pewnością całkiem zabawia.
Grając role Superbohatera stał się ulubieńcem widzów. Pamiętajmy, że spewnością się wszyscy razem jeszcze spotkamy z naszym Superbohaterem...

więcej

Mało filmów widziałem, ale Superman'a wszystkie części, no cóż niech pan spoczywa w spokoju [*] :(

Miłość

użytkownik usunięty

Oglądałem wczoraj, bodaj na TV4 dokumentalny o najbardziej smutnych śmierciach
Hollywoodu. Reeve został sparaliżowany przez upadek na koniu, ale żona przy nim została.
Przez kilka lat się nim zajmowała, a facet na wózku wyglądał jak prawdziwe warzywo. Po
jego śmierci żona umarła na jakiś nowotwór płuc. Prawdziwa...

więcej