Monachium (2005)

Munich

plakat - Monachium (2005)

pressbook

Wstęp

We wrześniu 1972 roku, na oczach 900 mln telewidzów rozegrał się bezprecedensowy atak terrorystyczny, który zapoczątkował światową erę przemocy.

W Monachium trwał właśnie drugi tydzień letnich Igrzysk Olimpijskich które określono jako "Olimpiadę Pokoju i Radości". Tłumy szalały w oczekiwaniu na bohaterów igrzysk - pływaka Marka Spitza i gimnastyczki Olgi Korbut. Nagle, bez żadnego ostrzeżenia, ekstremistyczna grupa Palestyńczyków - Czarny Wrzesień - zaatakowała wioskę olimpijską zabijając dwóch członków izraelskiej drużyny olimpijskiej i biorąc dziewięciu jako zakładników. Tragiczne wydarzenia rozegrały się błyskawicznie przed międzynarodową widownią i zakończyły 21 godzin później, kiedy sprawozdawca Jim McKay wypowiedział zapadające w pamięć słowa, "Wszyscy zginęli." Podczas, gdy cały świat obserwował rozgrywający się w Monachium terror to, co nastąpiło później nigdy nie zostało ujawnione.

Reżyser STEVEN SPIELBERG przedstawia Monachium, pasjonujący thriller, którego akcja oparta została na wydarzeniach z Monachium z 1972 roku i misji "Gniew Boga", której celem było ukaranie winnych, a która została przeprowadzona przez oddział agentów wywiadu izraelskiego. Była to jedna z najśmielszych i najbardziej agresywnych operacji wywiadu, jakie można odnotować we współczesnej historii świata.

Centralną postacią opowiadanej na ekranie historii jest młody izraelski patriota i oficer wywiadu Avner (ERIC BANA). Z ciągle opłakującym masakrę w Monachium i nie mogącym pogodzić się z jej brutalnością, Avnerem kontaktuje się oficer Mossadu, Ephraim (GEOFFREY RUSH), który przedstawia mu szczegóły bezprecedensowej misji w historii Izraela. Prosi Avnera, żeby zostawił ciężarną żonę, zrzekł się swojej tożsamości i zszedł do podziemia, aby wziąć udział w operacji odnalezienia i likwidacji 11 osób oskarżonych przez wywiad izraelski o sterowanie mordercami z Monachium.

Pomimo młodego wieku i braku doświadczenia, Avner wkrótce zostaje przywódcą grupy złożonej z czterech bardzo różniących się między sobą i wysoko wykwalifikowanych agentów: zuchwałego, urodzonego w Południowej Afryce kierowcę Steve'a (DANIEL CRAIG); niemieckiego Żyda, Hansa (HANNS ZISCHLER), specjalistę od fałszowania dokumentów; pochodzącego z Belgii Roberta (MATHIEU KASSOVITZ), który specjalizuje się w materiałach wybuchowych; oraz spokojnego, metodycznego Carla (CIARAN HINDS), którego zadanie polega na "sprzątaniu" po pozostałych.

Z Genewy do Frankfurtu, Rzymu, Paryża, Cypru, Londynu i Bejrutu, Avner i jego zespół przemierzają świat śledząc każdego z ludzi znajdujących się na strzeżonej liście celów i przeprowadzając egzekucje. Pracując z daleka od domu i rodziny, jedyny związek z człowieczeństwem znajdują w samych sobie. Jednak nawet to zaczyna zawodzić, kiedy tych czterech mężczyzn zaczyna zadawać sobie pytania, których tak po prostu nie można zostawić bez odpowiedzi: "Kogo właściwie zabijamy? Czy można to jakoś usprawiedliwić? Czy to powstrzyma terror?"

Dla Avnera i jego zespołu rozdartych między pragnieniem sprawiedliwości, a pojawiającymi się wątpliwościami, staje się jasne, że im dłużej ścigają, tym większe staje się niebezpieczeństwo, że wkrótce to na nich rozpocznie się polowanie.

Film Monachium został wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, na podstawie scenariusza zdobywcy nagrody Pulitzera i nagrody Tony TONY'EGO KUSHNERA (Anioły w Ameryce) oraz ERICA ROTHA (Forrest Gump, Informator), który powstał jako adaptacja powieści Vengeance George'a Jonasa. Producentami są KATHLEEN KENNEDY, STEVEN SPIELBERG, BARRY MENDEL oraz COLIN WILSON. A w skład międzynarodowej obsady aktorskiej weszli Eric Bana (Helikopter w ogniu), Daniel Craig (Layer Cake), Geoffrey Rush (Błysk), Mathieu Kassovitz (Dziewczyna na urodziny), Hanns Zischler (Walk on Water) oraz Ciaran Hinds (Upiór w operze).

Wraz ze Spielbergiem, nad stworzeniem atmosfery suspensu pracowała ekipa jego wieloletnich współpracowników, m.in. dwukrotny zdobywca Oskara® autor zdjęć JANUSZ KAMIŃSKI, trzykrotnie nagrodzony Oskarem® montażysta MICHAEL KAHN, nominowany do nagrody Akademii® scenograf RICK CARTER, kostiumograf JOANNA JOHNSTON oraz pięciokrotny zdobywca Oskara® kompozytor JOHN WILLIAMS.

Wizyta w Monachium
Kompletowanie obsady Monachium
Zdjęcia do filmu Monachium
Projektowanie Monachium