postać

Hermiona Granger

Hermiona Granger - czarownica mugolskiego pochodzenia, jedyna córka pary londyńskich dentystów. Szkolna prymuska. Jedna z najważniejszych bohaterek serii o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, w którą na ekranie wciela się Emma Watson.
Granger była najlepszą uczennicą w Hogwarcie, co na początku nie przysparzało jej popularności. Mimo że jeszcze przed ceremonią przydzielania do Domów (trafiła do Gryffindoru) poznała Rona Weasley'a i Harry'ego Pottera, na początku nie przepadali za sobą. Chłopcy uważali ją za przemądrzałą i zarozumiałą. Zmieniało się to przez lata: Granger pomogła powstrzymać profesora Quirrella / Lorda Voldemorta przed zdobyciem Kamienia Filozoficznego, była również najbliżej odkrycia tajemnicy bazyliszka, co przypłaciła petryfikacją. Wraz z przyjaciółmi udało się uratować ojca chrzestnego Harry'ego, Syriusza Blacka, przed niesłusznym wyrokiem śmierci, zaś wydarzenia związane z Turniejem Trójmagicznym były początkiem bliższych relacji dziewczyny z Ronem.
Hermiona bardzo zaangażowała się w walkę z niesprawiedliwością. Początkowo była to działalność na rzecz założonej przez nią organizacji WESZ (Stowarzyszenie Walko o Emancypację Skrzatów Zniewolonych), która walczyła o prawa dla skrzatów domowych. Później, kiedy w piątej części nauczycielem obrony przed czarną magią została Dolores Umbridge promująca hasła Ministerstwa Magii, Hermiona namówiła Harry'ego do stworzenia tajnych kompletów (Gwardii Dumbledore'a), gdzie mogliby nawzajem douczać się z tego, co nagle w szkole zostało zakazane.
Tuż przed wyruszeniem na wyprawę po horkruksy postanowiła wymazać swoim rodzicom pamięć o niej, dać nowe tożsamości i skłonić do przeprowadzki do Australii. Bała się, iż powiązania z Potterem narażą jej najbliższych. W czasie Bitwy o Hogwart wraz z Ronem zniszczyła jeden z horkrusków. Po zakończeniu Drugiej Wojny Czarodziejów w przeciwieństwie do Weasley'a i Pottera, Hermiona wróciła do Hogwartu i skończyła szkołę. Później została zatrudniona w Ministerstwie Magii w Departamencie Przestrzegania Prawa Czarodziejów (w sztuce Harry Potter i Przeklęte Dziecko zostaje mianowana na Ministra Magii). Wyszła za mąż za Rona, z którym miała dwójkę dzieci.
Hermiona odznaczała się niezwykłą inteligencją i pracowitością. W Hogwarcie nie przepadała za przedmiotami, do których nie mogła się wcześniej przygotować (najlepiej z książek), czyli na przykład za praktyczną nauką latania na miotle. Mimo że łamanie regulaminów zawsze przychodziło jej z trudem, to na równych prawach wraz z chłopcami uczestniczyła w przygodach. Bywała bardzo uparta i niekiedy apodyktyczna, jednak w parze z tymi cechami szła jej szczerość i zdroworozsądkowe myślenie. J.K. Rowling zaczerpnęła jej imię z Zimowej opowieści Williama Szekspira; Hermiona miała być również nieco karykaturalną wersją samej autorski z czasów szkoły.

Więcej Mniej
świat Harry Potter twórca J.K. Rowling data powstania 26 czerwca 1997 pochodzenie Wielka Brytania
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Zwiastun nr 2 (polski)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II
Zwiastun nr 2 (polski)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
Zwiastun nr 1 (polski)
TOP
TOP Najgorsi filmowi nauczyciele
Hermiona Granger jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Harry Potter jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones