postać

Lord Voldemort

Lord Voldemort / Tom Marvolo Riddle - niezwykle potężny czarodziej i główny antagonista serii o Harry PotterHarrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Znany jako Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, albo Sam-Wiesz-Kto. Pragnął zapanować nad światem czarodziei; bezpośrednio przyczynił się do śmierci rodziców Harry'ego. Na ekranie gra go Ralph Fiennes.

Jego nowe nazwisko jest anagramem od prawdziwego (Tom Marvolo Riddle –I am Lord Voldemort). Tom Riddle urodził się w sierocińcu, a jego matka zmarła w połogu. Uważany był za dziwnego i niebezpiecznego chłopca. Odrzucenie sprawiło, że bardzo często krzywdził innych, nie rozumiejąc, że używa do tego magii.

Hogwart stał się dla niego domem. Był bardzo dobrym uczniem i miał obsesję na punkcie swojego pochodzenia; wieloletnie poszukiwania doprowadziły go do odkrycia faktu, że jego ojciec był mugolem, który nie kochał jego matki (czarownicy) i zostawił ją. Tom nie mógł wybaczyć matce, że mimo magicznych zdolności tak po prostu umarła. Poprzez pokrewieństwo z Salazarem Slytherinem dowiedział się, iż jest wężousty. Odnalazł i otworzył Komnatę Tajemnic. Jego panowanie nad bazyliszkiem doprowadziło do kilku petryfikacji i, ostatecznie, do śmierci jednej uczennicy, Marty (której duch potem zamieszkiwał łazienkę dla dziewcząt i był znany jako Jęcząca Marta). Riddle, będący charyzmatycznym, wzorowym uczniem, ulubieńcem nauczycieli i prefektem, przekonał zarząd szkoły, że winnym był Rubeus Hagrid, znany ze swojego umiłowania do niebezpiecznych zwierząt. Hagrid został wydalony ze szkoły. Riddle starał mniej rzucać się w oczy, a jednocześnie odkrywał pierwsze tajniki czarnej magii z podobnymi mu uczniami, którzy stanowili trzon grupy nazwanej później Śmierciożercami.

Po odejściu ze szkoły Riddle podróżował, odkrywał tajniki czarnej magii, nawiązywał kontakty i zdobywał popularność jako Lord VoldemortLord Voldemort. Coraz śmielej wcielał swoje mroczne plany w życie, terroryzując świat czarodziei. Werbował olbrzymy czy wilkołaki zepchnięte na margines tego społeczeństwa, przekonywał Śmierciożerców do używania Zaklęć Niewybaczalnych. Wydarzenia te przeszły do historii jak Pierwsza Wojna Czarodziejów, trwająca aż jedenaście lat.

Kresem potęgi Voldemorta była noc, której postanowił zamordować Harryego Pottera – małego chłopca, pochodzącego z magicznej rodziny, który urodził się pod koniec lipca – zgodnie ze słowami przepowiedni. Jednak ofiara z życia Lily, matki Harry'ego, sprawiła, że śmiercionośne zaklęcie odbiło się i rykoszetem trafiło w samego Voldemorta. Powrócił dopiero 10 lat później, odnaleziony przez nauczyciela czarnej magii, Kwiryniusza Quirrella. Nie udało mu się zdobyć kamienia nieśmiertelności – w pełni odrodził się dopiero w trakcie Turnieju Trójmagicznego, w czasie ceremonii na cmentarzu, w której zginął Cedric Diggory. Światu ujawnił się praktycznie rok później, w czasie walki w Departamencie Tajemnic. Rozpoczął się czas podstępnego przejmowania władzy i potyczek z członkami Zakonu Feniksa, tajnej organizacji powołanej przez Dumledore.a. Działania Voldemorta były coraz bardziej jawne, a zarazem zaczął się on zajmować odszukiwaniem Insygniów Śmierci.

Po śmierci Dumbledore'a Czarny Pan czuł się bezkarny, a jednocześnie nie miał świadomości, że Potter sukcesywnie odszukuje i niszczy jego horkruksy. Ponowna próba zabicia Harry'ego w czasie Bitwy o Hogwart doprowadziła do zniszczenia wszystkich artefaktów. W rozstrzygającym pojedynku poniósł śmierć z rąk Pottera.

Więcej Mniej
świat Harry Potter twórca J.K. Rowling data powstania 26 czerwca 1997 pochodzenie Wielka Brytania znany też jako Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać / Sam-Wiesz-Kto / Czarny Pan
LEGO® BATMAN: FILM
Zwiastun nr 4 (polski)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Zwiastun nr 2 (polski)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II
Zwiastun nr 2 (polski)
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze sceny akcji z filmów o Batmanie
Lord Voldemort jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Harry Potter jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.